הר אלברוס, רוסיה

יציאה: 19 בספטמבר 2022                                חזרה: 28 בספטמבר 2022

מבוא:

רכס הרי הקווקז נמתח לאורך של קרוב ל - 1,300 קילומטרים, מהים השחור במערב ועד הים הכספי במזרח. זהו רכס הרים מרשים, שנוצר בהדרגה לפני 28 מיליון שנים לערך, תוצאה של התחתרות הלוח הערבי שנע בהתמדה צפונה, תחת הלוח שעליו שוכנת היבשת האירו - אסייתית. הלחץ ההדדי שהפעילו הלוחות זה על זה, גרם להתרוממות קרום כדור הארץ בנקודת המפגש וליצירת שרשרת הרים גבוהה וארוכה.

במרכז רכס הקווקז, ברפובליקת קברדינו - בלקריה הרוסית, עומדים להם מלאי הוד והדר, ההרים הגבוהים ביותר ברכס, בגבול שבין רוסיה מצפון וגאורגיה מדרום. מחסום גיאולוגי טבעי שהפריד בין אומות, דתות ותרבויות שונות. בחלק זה של הקווקז, וקצת מצפון לגבול הטבעי עם גאורגיה, שוכן לו הגבוה בהרי הקווקז, הר האלברוס, המתנשא לגובה של 5,642 מטרים, הגבוה בהרי אירופה.

את המסע לפסגת הר אלברוס נתחיל בעיירה מינרל וודי, מים מינרלים, ומשם נצא בנסיעה דרומה אל עמק הבקסאן. עם ההגעה לעמק הבקסאן נפנה מערבה ומשם ניסע כמעט לכל אורכו. בחלקו העליון של העמק שוכן לו הר אלברוס. נתמקם בבית מלון חביב ובימים הבאים נתחיל בהליכות התאקלמות בעמק ובעמקי משנה היורדים אליו. נעלה על פסגות קטנות, נתרשם מהנוף ונכין את הגוף למטרה לשמה הגענו. לאחר ההתאקלמות נעביר את בסיס האם שלנו אל ההר עצמו על מנת להגיע לפסגה של הגבוה בהרי אירופה.

מסלול הטיול:

יום 1 (19 בספטמבר): תל אביב – מוסקבה – מינרלני וודי – טרסקול: יום טיסות אל הקווקז דרך מוסקבה. לפנות בוקר נצא מהארץ לכיוון מוסקבה ולאחר המתנה קצרה נמשיך בטיסת פנים אל מינרלניי וודי, מינוודי, אליה נגיע בשעות הבוקר המאוחרות. מינוודי נמצאת 200 ק"מ מצפון לרכס הרי הקווקז ויושבת בלב עמק ובו 1200 מעיינות של מים מוגזים, היא דלת הכניסה שלנו לקווקז הרוסי. לאחר התארגנות נצא בנסיעה של 4 שעות לערך בכיוון כללי דרומה, אל הרפובליקה של קברדינו – בלקריה, משם לפתחו של עמק נהר הבקסאן המרהיב ובנסיעה עד לתחילתו של העמק. מעל העמק, בנקודה הכי מערבית שלו, מתרומם לו הר האלברוס. בכניסה לעמק נפגוש את נהר הבקסאן, הזורם לו לכיוון צפון מזרח, נגד כיוון הנסיעה. עמק הבקסאן הוא מהמקומות המעניינים והציוריים של קברדינו – בלקריה. עם ההגעה נתארגן בבית מלון חביב ופשוט באזור הכפר טרסקול (2,125 מטרים), 4 ק"מ מבסיסו של הר האלברוס.

לינה: מלון בכפר טרסקול

יום 2 (20 בספטמבר): אל מצפה הכוכבים טרסקול: לאחר ארוחת בוקר נצא רגלית ונעשה את צעדי ההתאקלמות הראשוניים שלנו. לפנינו יום הליכה ארוך ומרהיב ששיאו בתצפית על הר אלברוס. נצא לכיוון הפסגה עליה נמצא מצפה הכוכבים של טרסקול בגובה של 3,100 מטרים. בדרך נהנה מהנוף הירוק, מההרים ומ"המפל המרהיב". מצפה הכוכבים נמצא בנקודת תצפית מרהיבה על הר אלברוס, אבל גם מהווה נקודת תצפית דרומה, על הרי הקווקז שמעבר לגבול, על הרי הקווקז המרשימים שבגאורגיה, ובראשם הר אושבה (4,710 מטרים) הנהדר. לאחר מנוחה וארוחת צהריים בשטח, נעשה את דרכינו בחזרה מטה אל בית במלון.

לינה: מלון בכפר טרסקול

יום 3 (21 בספטמבר): הר צ'אגט: יום התאקלמות נוסף לפנינו. הבוקר נעשה דרכינו אל חלקו העליון של הר צ'אגט, לגובה של 3,150 מטרים. הר צ'אגט נמצאת דרומית לתוואי זרימתו של נהר הבקסאן, נקודת תצפית נפלאה נוספת על הר אלברוס ועל הרי הקווקז בכלל. את דרכינו מעלה אל פסגת צ'אגט נעשה רגלית, וזאת במטרה לתרגל את הגוף ולמען התאקלמות איטית ונכונה יותר. לאחר שהיה קצרה על הפסגה נעשה דרך קצרה מטה אל רכבל הסקי שאתו נחזור מטה אל טרסקול, וזאת במטרה לשמור על הברכיים.

לינה: מלון בכפר טרסקול.

יום 4 (22 בספטמבר): אלברוס: היום נתחיל את מסענו לעבר פסגתו של ההר הגבוה באירופה. לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את טרסקול ונצא לכיוון אזאו, שם נעלה על הרכבלים שייקחו אותנו קרוב לתחנת האם שלנו לימים הקרובים, אל תחנת גראבאשי (3,800 מטרים), או בשמה האחר "בקתת החביות". לאחר התארגנות בבקתה נעלה על מגפי הטיפוס, גרזן הקרח בידינו, ונצא לגיחת התאקלמות מעלה לגובה של 4,100 מטרים. נחזור בחזרה מטה אל הבקתה.

לינה: בקתת החביות  

יום 5 (23 בספטמבר): אלברוס: לאחר לילה ראשון על ההר, נמשיך לתרגל ולהתאקלם. נעלה על הציוד, נעלי טיפוס, גרזנים, בגדים חמים, ונעשה את צעדינו לכיוון סלעי פסטוחובה הנמצאים בגובה של 4,700 מטרים. סלעים אלה הם תצורת נוף בולטת על ההר ומהווים נקודת ציון במהלך הטיפוס על הר אלברוס. זמן העלייה המשוער הוא כ – 3 עד 4 שעות. ייתכן, ובהתאם ליכולת ולהתאקלמות של חברי המשלחת, שנעלה קצת יותר לגובה. לאחר שהייה באזור הסלעים, תלוי גם כמובן במזג האוויר, נעשה דרכינו בחזרה מטה אל הבקתה המגוננת.

לינה: בקתת החביות

יום 6 (24 בספטמבר): אלברוס – יום מנוחה: יום חשוב לפני יום הפסגה. את היום נייחד למנוחה, אכילה, קריאת ספרים ושתייה מרובה של תה חם. בהתאם להלך הרוח, ייתכן כי נעלה לתחנת פריוט 11 (בגובה של 4,150 מטרים), בקתה נוספת בדרך שבין גרבאשי וסלעי פסטוחובה. בפריוט 11 נשהה כשעה עד שעתיים ונחזור לבקתת החביות ללילה קצר לפני יום הפסגה.

לינה: בקתת החביות

יום 7 (25 בספטמבר): אלברוס – יום פסגה: לאחר שתייה של תה וארוחת בוקר קלה, נצא בסביבות השעה 02:00 – 03:00 לכיוון הפסגה המערבית של הר אלברוס, היא הפסגה הגבוהה ביותר באירופה, בגובה של 5,642 מטרים. התכנית שלנו היא להשתמש בשירותיו של "חתול שלג", אשר כקבוצה יעלה אותנו לכיוון סלעי פסטוחובה, ובכך יחסוך לנו זמן רב, מאמצים רבים ויעלה את סיכויינו להגיע לפסגה. מאזור סלעי פסטוחובה נמשיך ונטפס עד שנגיע לאוכף שבין שתי הפסגות, ומשם בעלייה תלולה לכיוון הפסגה המערבית. לאחר שהייה קצרה על הפסגה, נרד מטה בחזרה אל בקתת החביות. אורכו של יום זה כ – 10 שעות.

לינה: בקתת החביות

יום 8 (26 בספטמבר): אלברוס – יום נוסף: זהו יום אותו ננצל לאחת משתי הפעילויות הבאות: במידה וביום הפסגה, יום 7, לא ניתן יהיה לצאת לפסגה בגלל מזג האוויר, נאלץ לחכות יום נוסף בבקתה החביות למזג אוויר טוב יותר, כך שיום הפסגה יהיה יום 8. אולם, במידה ופעלנו בהתאם לתכנית המקורית, וביום 7 היינו על הפסגה, הרי שביום זה נתחיל את הירידה מההר לכיוון הכפר טרסקול.  

לינה: בקתת חביות (אם נשארים יום נוסף על ההר)

או

מלון בכפר טרסקול (אם הצלחנו להגיע לפסגה ביום 7)

יום 9: (27 בספטמבר): ירידה מההר או טרק באזור עמק הבסקאן: במידה ויום הפסגה היה ביום 8, הרי שאת היום נייחד לירידה לכיוון הכפר טרסקול ולבית המלון שלנו. מקלחת חמה, מנוחה, סיפוק גדול. נצא לקניית מזכרות ולהסתובב בין הכפרים. בערב ארוחה חגיגית. במידה וירדנו מההר ביום מספר 8, הרי שביום 9 נצא ליום טרק מהנה ומשחרר באחד הערוצים הרבים והמרשימים היורדים לכיווi עמק הבקסאן.

לינה: מלון בכפר טרסקול

יום 10: (28 בספטמבר): טרסקול – מינרל וודי – מוסקבה – תל אביב: לאחר ארוחת הבוקר נעלה על הרכב, ניפרד מעמק הבקסאן ונצא בנסיעה ארוכה לכיוון מינרלניי וודי לטיסת צהרים למוסקבה, אליה נגיע אחר הצהרים. נמשיך בטיסת שנייה לכיוון תל אביב, אליה נגיע מאוחר בלילה של אותו היום, ובאמתחתנו חוויה בלתי נשכחת.

מחיר למטייל בודד בקבוצה של 8 מטיילים: 3220 € (אירו)

מחיר למטייל בודד בקבוצה של 10 מטיילים: 3100 € (אירו)

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות ופנימיות כמפורט בתכנית הטיול

* מסי נמל והיטלי דלק

* לינה: מלון 3 כוכבים בעמק הבקסאן ולינה בבקתה מסודרת בהר אלברוס

* פרמיט: אישורי שהייה בעמק הבקסאן ואישור טיפוס על הר אלברוס

* תשלום עבור שירותי יחידת חילוץ של הר אלברוס

* כלכלה: פנסיון מלא לאורך כל הטיול

* שימוש ברכבלים בהתאם לתכנית הטיול

* שימוש בחתול שלג להקפצה ביום פסגה מהבקתה אל אזור סלעי פסטוחובה

* תחבורה: אוטובוס ו/או מיניבוס בהעברות ובסיורים כמפורט בתכנית

* הדרכה: מדריכים מקצועיים על צוות של 8 עד 10 מטפסים, כמפורט מטה: 

* מדריך מצוות "מופלון" – ד"ר חזי שקד ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית

* טבח לימי השהייה בבקתת החביות

* תשר לנותני השירותים השונים בחו"ל

* דמי רישום וטיפול

* קבוצה קטנה

המחיר לא כולל:

* תוספת לאדם בחדר יחד: אופי הטיול אינו מאפשר לינה בחדר יחיד

* ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה

* ציוד טיפוס: רשימת ציוד תשלח בנפרד אל חברי המשלחת