פסגת מרגריטה, 5,109 מטרים

יציאה: 5 בפברואר 2023                              חזרה: 15 בפברואר 2023

מבוא:

רכס הרי רוונזורי, הידועים גם בשם "רכס הרי הירח", מתנשאים להם בגבול שבין אוגנדה ממזרח והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ממערב, מסתוריים ומרשימים ביותר בו זמנית. זרימת מימיהם מהווה חלק ממקורות הנילוס. שיאו של הרכס בפסגת מרגריטה, הפסגה השלישית בגובהה באפריקה (5,109 מטרים), והיא יעד הטיפוס שלנו. פסגת מרגריטה שוכנת על הגבול שבין אוגנדה ממזרח והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במערב, אזור יערות הגשם האדירים של מרכז אפריקה. במסענו נתמקד בטיפוס דרך המסלול המרתק של קילמבה הלוקח אותנו ממזרח למערב, דרך נופים משתנים, כיאה לנוף ההררי – משווני האפריקאי. הטיול ברוונזורי הוא טיול לח ורטוב, בבתי גידול בהם ציפורים ומיני קופים רבים, הכוללים אפילו שימפנזים החיים על העצים בפארק הלאומי של הרי הירח.

אנו נטפס ונעבור דרך חגורות צומח הולכות ומשתנות, מעצים ועד לשרכים, דרך צומח אפרו – אלפיני ועד לרצועה מדברית שמעליה פרוסים הקרחונים המדהימים של פסגת מרגריטה, קרחונים עליהם נטפס מאובטחים. עם הגיענו לאזור הקרחונים, נעשה לראשונה הכרה עם עולם הטיפוס הטכני. הטיפוס כולל אלמנטים של שימוש בציוד טכני, בעיקר לשם אבטחה. בתנאים רגילים הטיפוס לפסגת מרגריטה הוא יותר סקמבלינג מאתגר מטיפוס טכני, אם כי יש בו מעברים קצת יותר טכניים וקצת יותר קשים. אם יורד שלג, זה עלול להיות קשה אף יותר. בטיול זה נספק את כל הציוד הטכני, החל מקרמפונים, חבלים, רתמות, גרזנים, טבעות וציוד אבטחה.  

יחד עם זאת, למי שמגיע לפסגת מרגריטה צפוי אחד מהרגעים היפים ומרגשים בחייו, עם נופים מדהימים מטה לעבר אוגנדה מצד אחד ואל פסגת אלברט אשר ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מצד שני ועם שאר פסגותיו המשוננות של רכס הרי הירח, רכס ששמו מרמז יותר מכל על נופיו המרשימים.

להלן פירוט המסלול:

יום 1: תל אביב – אדיס אבבה – אנטבה: נצא בשעות הבוקר המוקדמות לכיוון אוגנדה, אל אנטבה שלחופה הצפוני של ימת ויקטוריה. אל אנטבה נגיע בשעות הצהריים ומשם נצא ישירות בנסיעה קצרה אל בית המלון המפנק שלנו לחופיו של אגם ויקטוריה. ארוחת ערב משובחת בבית המלון.

יום 2: אנטבה – קססה – בקתת סינה : נשכים קום מוקדם בוקר ונצא בטיסה אל שדה התעופה של קססה. אנחנו חוצים את אוגנדה ממזרח למערב ונוחתים למרגלות רכס הרי הירח. משם נצא בנסיעה קצרה לעבר הקהילה הכפרית של קילימבה. את מסענו הרגלי נתחיל בגובה של 1,450 מטרים. נצא בהליכה של כ - 2.5 ק"מ עד שנגיע לעמדת פקחי הפארק בגובה של 1,727 מטרים, שם נשלים את קבלת אישורי המעבר לפארק. היום נעבור דרך יערות גשם וחזרן (במבוק). בדרכינו למחנה הראשון נחפש אחרי קופי קולובוס מבין לעצי היער. ההליכה ביום זה מתונה באופן יחסי, אם כי הק"מ האחרון די תלול. לאחר ההגעה והמנוחה נתארגן להליכה קרה לכיוון מפלי אנוקס. לינה בבקתת סינה. 

יום 3: מבקתת סינה למחנה מוטידה (3,688 מ'): לאחר ארוחת הבוקר נצא בדרכינו אל מחנה מוטידה. ההתחלה עדיין דרך יערות חזרן וטחבים והדרך תלולה עם הרבה "מדרגות" גבוהות. בעונה הגשומה חגורה זו לחה ובוצית, חלקה ואיטית. יחד עם זאת הדרך יפה ומסתורית. לאחר 1.8 ק"מ נגיע למחנה קאלמאלה בגובה 3,150 מטרים. משם הדרך ממשיכה בעליות וירידות, נחצה מספר נחלים ונעבור ליד כמה מפלים מלאי אזוב טחב. ביום זה נפגש גם עם סביוני הענק הכול כך אופייניים לנוף האפרו – אלפיני. בהגיענו למוטידה, נוכל לרחוץ במפל ליד המחנה. לאחר מנוחה והתארגנות, נטפס אל תצפית מוטידה, הנמצאת בגובה של 3,925 מ'. בימים טובים הראות מגיעה לקססה ואף לאגם ג'ורג', אחד מאגמי השבר המערביים של השבר הסורי אפריקאי. משם נרד בחזרה למחנה. לינה במחנה מוטידה.

יום 4: ממחנה מוטידה למחנה בוגטה (4,062 מ'): זהו יום טיול באזור האלפיני של הרכס, אזור לח ורטוב. נחצה את עמק מוטידה כשלצדנו צומחות לובליות ענק. נמשיך בטיפוס תלול לעבר עמק נמוסנגי (3,840 מ') המסתיים באופן מפתיע במפלים תלולים ותצפית נהדרת על פסגות מוטידה. נמוסנגי הינו עמק רחב, עם הרבה עליות וירידות בדרך. מחנה בוגטה נמצא בדרך למעבר במוונג'ארה, גבוה מעל אגם בוגטה, וממנו נשקף נוף אגמים ופסגות הרים. במחנה תנאים נוחים באופן יחסי. המרחק בין שני המחנות הוא כ – 5 ק"מ. לינה במחנה בוגטה. 

יום 5: ממחנה בוגטה למחנה בוטאוו (3,970 מ'): את הבוקר נתחיל בטיפוס לעבר שיאו של מעבר במוונג'ארה הנמצא בגובה של 4,450 מ'. אגמי הקרחונים ילוו אותנו ברקע. כשנגיע לשיא גובה המעבר נוכל לתצפת על כיפות הקרח העיקריות של רכס ההרים. נמשיך בירידה לכיוון אגמי קצ'ופה. הירידה תלולה ולעיתים חלקלקה, אם כי מציעה נוף פנטסטי לעברם של אגמי קצ'ופה וחוד McConnell’s.  מחנה בוטאוו יושב על רכס גבוה מעל ערוץ בוטאוו הזורם מטה מכיוון מעבר סקוט אליוט, דרך אגמי קיטנדרה. מהמחנה נוף נהדר על כיפת הקרח של הר בייקר. המרחק בין שני המחנות הוא 6.2 ק"מ. לינה במחנה בוטאוו.

יום 6: ממחנה בוטאוו למחנה מרגריטה (4,485 מ'): הבוקר נעבור ונחצה מספר אזורים רטובים וערוצי מים קטנים שמגיעים מפסגת בייקר וממעבר פרשפילדס בדרכם להתמזגות עם ערוץ בוטאוו. נמשיך בהליכה מהנה במעבר סקוט אליוט עד שנגיע לרכס של הר סטנלי ומשם למחנה מרגריטה. זהו המחנה המקורי בו שהתה בשנת 1906 משלחת מדעית איטלקית שהגיעה לחקור את ההר. במשלחת היו מטפסים, ביולוגים, גיאולוגים צלמים ועוד. משלחת זו פתחה עידן חדש בהיסטוריה של טיפוס ההרים והמשלחות לאפריקה. חלק גדול מהפסגות שרכס הרי הירח קילבו את שמן על ידי חוקרי משלחת זו. בולטת במיוחד היא פסגת מרגריטה, אשר קיבלה את שמה של מרגריטה מריה תרזה ג'ובנה מסבוי, מי שהייתה בעת ההיא מלכתה של ממלכת איטליה. המלכה מרגריטה הייתה חובבת טיפוסי הרים, וכמה רכסים בהרי העולם השונים נקראים על שמה. אנקדוטה מעניינת היא שהפיצה מרגריטה הכול כך מפורסמת נקראה על שמה בשנת 1906 וזאת משום שמרכיביה מסמלים את צבעי הדגל האיטלקי, עגבניות (אדום), בזיליקום (ירוק) וגבינה (לבן). מרחק בין המחנות 4.2 ק"מ.

יום 7: יום פסגה (5,109 מ'): ביום זה נקום מוקדם ונצא בחושך בדרכינו אל הפסגה השלישית בגובהה באפריקה. כוונתנו להגיע לקרחון סטנלי עוד לפני הזריחה. בדרכנו אל הקרחון נעבור דרך מחנה אלנה. ממחנה זה ועד לקרחון הטיפוס לא קל, אם כי אינו עולה על דרגת סקמבלינג קשה. מרגע שהגענו לקרחון הטיפוס אינו קשה במיוחד, אם כי המעבר לקרחון מרגריטה תלול  ומאתגר בהחלט. כאן נשתמש בחבלים מקובעים וכולנו נהיה מאובטחים. במידת הצורך נשתמש אף בסולמות אלומיניום. שימו לב: אין זה מוגדר כטיפוס טכני ברמה גבוהה. למעשה, בתנאי מזג אויר נוחים המסלול מיועד לכל אדם בעל ניסיון ובעלי כושר גופני המותאמים לגובה, ומכאן גם אורך המסע. קטע אחרון מאתגר לפני הפסגה ואנו עליה. ביום בהיר הנוף הנשקף מפסגת מרגריטה מהמם. לאחר שהיה קצרה על הפסגה נרד ישירות למחנה בוטאוו (3,970 מ'). המרחק בין מחנה מרגריטה לפסגה הוא 3.5 ק"מ, המרחק מהפסגה למחנה בוטאוו הוא 7.7 ק"מ, ובסך הכול במרחק הכולל הינו 11.2 ק"מ.

יום 8: הירידה למחנה בוגוטה (4,062 מ'): ביום זה יוצאים ממחנה בוטאוו (3,970 מ'), חוזרים ומטפסים למעבר במוונג'ארה (4,450 מ'), ומשם מטה לכיוון מחנה בוגוטה. העלייה למעבר תלולה ובמזג אויר רטוב עלולה להפוך לחלקלק. המרחק בין שני המחנות הוא 6.2 ק"מ. לינה במחנה בוגוטה.

יום 9: הירידה למחנה סמרילה (3,170 מ'): הבוקר נצא לסיור סביב אגם בוגוטה ולמצוא של אגם קופלו. משם נמשיך ונטפס 200 מטרים לערך, עד למפגש שני הערוצים. אנו נרד בערוץ של עמק ניימוומבה, שם נפגוש באזור שבו ריכוז גבוה של סביוני ענק, מהצומח האופייני לנוף האפרו – אלפיני. בדרכינו מטה נעבור דרך מחנה קיהארו (3,460 מ'), אזור ירוק עד ונחלים. בדרכינו למחנה נטפס שוב כמאתיים מטרים במעלה של רכס הצופה על העמק שלפנינו. משם נמשיך ונחצה מספר ערוצים קטנים, נעבור דרך תצפיות מרשימות על אגם אדוארד, מאגמי השבר המערבי הגדולים. מחנה סמרילה יושב בעמק סגור. לינה במחנה סמרילה.

יום 10: נפרדים מההר – נסיעה לפורט פורטל: את הבוקר נייחד לפרידה מההר שהיה לביתנו בימים האחרונים. נרד במשך מספר שעות עד לעמדת פקחי הפארק ומשם נמשיך ונצעד עד שנגיע לרכבים שלנו. משם נסע אל פורט פורטל השוכנת על קצהו של יער הגשם המשווני של אוגנדה. האזור מלא באגמים, מישורי עשב, ביצות ויערות בשיפוליהם הנמוכים של הרי הירח – רוונזורי. פורט פורטל נמצאת בגובה של כ – 1,500 מטרים, ומשכך האזור קריר באופן יחסי והוא המקור לגידולי התה האיכותיים של אוגנדה. זהו המקום בו ניתן לבקר במטעי התה ואף לקנות תה מקומי. נגיע למלון בפורט פורטל ללילה אחרון באוגנדה, נחגוג את סיומו המוצלח של מסענו.

יום 11: החזרה הביתה: הבוקר נצא מוקדם בחזרה לאנטבה. נסיים בארוחת צהריים חגיגית ומשם לשדה התעופה ובחזרה לתל אביב. נחיתה בתל אביב בלילה שבין היום ה – 11 ליום ה – 12.

 

מחיר הטיול: 5507$           מיסי נמל: 378$            סה"כ: 5885$  

המחיר כולל:

טיסות הלוך חזור + מיסי נמל בסך 378$

טיסה פנימית מאנטבה לקססה

כלכלה מלאה לאורך הטיול, כולל מסעדות בתחילת הטיול ובסיומו

2 לילות במלונות בדרגת תיירות גבוהה

נסיעות והעברות

דמי כניסה לפארק עבור 8 ימים

שימוש בבקתות בתחומי הפארק

מדריכים מקומיים, סבלים, טבח

ציוד טכני לטיפוס על ההר

מדריך ישראלי

טיפים לצוות המקומי

המחיר אינו כולל:

תשלום עבור אשרת כניסה עם הנחיתה באנטבה בסך 50$