טרק להר מרו והר קילימנג'ארו

יציאה: 12 ביוני 2019                                  חזרה: 25 ביוני 2019

הטיול בשטח

מבוא:

במסע זה נצא אל 2 ההרים הגבוהים בטנזניה, אל פסגת סוצליאליסט שבהר מרו, 4,566 מטרים גובהה, ואל פסגת אוהורו שבהר הקילימנג'ארו, 5,896 מטרים גובהה, הנקודה הגבוהה ביותר באפריקה. בין שני המסלולים, למען המנוחה, נצא ליום ספארי מהנה בשמורת טרנגירי, בה מגוון גדול של בתי גידול ובעלי חיים לרוב. זהו מסע אתגרי, לא קל, אולם בצידו סיפוק רב של עשייה, מאמץ והישג משמעותי.

הר מרו ממוקם בצפון טנזניה, מזרחית לבקע הסורי אפריקאי וכ – 70 קילומטרים דרום מערבית לקילימנג'רו. הוא מהווה חלק משמורת ארושה ונחשב להר געש חרוטי פעיל, אם כי באלפי השנים האחרונות לא נרשמה שם התפרצות דרמטית. למעשה, ההתפרצות האחרונה התרחשה בשנת 1910, אולם הייתה זו התפרצות קטנה ולא משמעותית. יום הפסגה של ההר ארוך ומפרך, אולם שכרו בצידו בשל הנופים המדהימים ובנייה נכונה של תהליך ההתאקלמות לטובת פסגתו של קילימנגא'רו.

הר הקילימנג'ארו הוא ההר הגבוה בעולם שעומד בזכות עצמו, כלומר אינו מהווה פסגה מרכס הרים. ההר מתרומם לגובה של 4,600 מעל הרמה בה הוא ממוקם, ובסך הכול מגיע לגובה של 5,896 מטרים. להר שלושה מוקדי התפרצות רדומים: קיבו במרכז, שמעליו נמצאת הפסגה, מוונזי (5,149 מטרים) במזרח ושירה במערב. טיול זה, לאור המסלול הארוך בקילימנג'ארו וטרק ההכנה בהר מרו, מהווה את תהליך ההתאקלמות הטוב ביותר והבטוח ביותר על מנת להגיע לפסגת הר קילימנג'ארו.

ראה באתר זה מאמר על הטיפוס להר מרו ולהר הקילימנג'ארו

להלן פירוט המסלול:

יום 1  (12 ביוני): תל אביב – אדיס אבבה – ארושה

נצא בטיסת אתיופיאן איירליינס מנמל התעופה בן גוריון לאדיס אבבה ומשם בטיסת המשך לשדה התעופה קילימנג'רו שבטנזניה. לאחר הנחיתה וסידורי הקרקע בשעות הצהריים, נצא בנסיעה למרכז ארושה ולבית המלון למנוחה והתרגעות, תדרוך על ידי המדריך המקומי וארוחת ערב. לינה וארוחת ערב במלון בארושה.

יום 2 (13 ביוני): בדרך אל הר מרו ולבקתת מיריאקמבה (2,514 מ')

היום נגיע לשמורת הטבע ארושה, אל השער מומלה (1,500 מטר), נשתמש באחת משתי הדרכים המובילות אל בקתת מיריאקמבה (2,514 מטר): הדרך הארוכה יותר, אך היפה והנוחה יותר, מובילה אותנו דרך יער גשם משווני בו ניתקל במספר הפתעות. אורך המסלול ביום הראשון הוא 10 ק"מ, אותם נגמע במשך 5 עד 6 שעות הליכה נינוחות.

יום 3 (14 ביוני): מבקתת מיריאקמבה אל בקתת האוכף (3,570 מ')

היום נמשיך ביער הגשם עד שלפתע נכנס לחגורת נוף שונה. אורך המסלול הוא 4 ק"מ בלבד, אך ההליכה היא במדרון תלול יותר. לקראת הצהריים נגיע אל הבקתה, שם ננוח ונתארגן לעלייה של אחר הצהריים אל פסגת "מרו הקטן" (3,820 מטר).

יום 4 (15 ביוני): בקתת האוכף – פסגה (4,566 מ') – ארושה

יום ארוך וקשה לפניכם. לפנות בוקר נתחיל בהליכה לאור פנסים. עם אור ראשון נגיע לאזור הפסגה ואחרי כשעה נגיע לפסגת ההר, הידועה גם בשם Socialist peak. על הפסגה נשהה כמחצית השעה. בדרכינו חזרה מטה נעבור דרך הנופים שפספסנו עם העלייה בחושך. נפגוש את חרוט האפר והלוע הגעשי של ההר. נגיע בחזרה עד מיריאקמבה (2514 מטר) שם יחכו לנו רכבים שיאספו אותנו וייקחו אותנו בחזרה אל המלון, למקלחת חמה, מנוחה וארוחה הגונה. לינה וארוחת ערב במלון בארושה.

יום 5 (16 ביוני): מנוחה לפני טיפוס על קילימנג'רו – ספארי בשמורת טרנגירי

היום יוקדש למנוחה לפני תחילת הטיפוס על ההר הגבוה ביותר באפריקה, הר קילימנג'רו. ביום מנוחה זה נצא לסיור ספארי, רכובים ע"ג ג'יפים, לשמורת טרנגירי היפה.  טרנגירי הינה סוואנה רחבת הידיים שלה ובה מאות עצי באובב עתיקים ומרהיבים. עולם החי של טרנגירי עשיר ומגוון ויש בו יותר מ – 500 מינים שונים של בעלי כנף. בטרנגירי נמצאים גם עדרים גדולים של הפילים, המגיעים אליה בעונת היובש. בנופיה המגוונים של טרנגירי משוטטים גם היפופוטמים, זאבים טלואים, אריות, נמרים וצבועים. בשטחי העשב הנרחבים שלה חיים אלפי צבאים, באפלו, איילנד, גנו, אימפלות, זברות, ג‘ירפות ומיני יונקים רבים נוספים. לינה וארוחת ערב במלון בארושה.  

יום 6 (17 ביוני): תחילת הטיפוס על קילימנג'ארו

נצא בנסיעה אל הכפר מצ'מה (1500 מטר) ומשם לשער הכניסה אל השמורה, שער מצ'מה (1800 מטר). נצעד דרך יער גשם בראשיתי עד שנגיע אל מחנה מצ'מה (3000 מטר). עם הסתלקות העננים נוכל לצפות בפסגת ההר בכל הדרה.

יום 7 (18 ביוני): מצ'מה – מחנה שירה (3,800 מ')

נעזוב את יער הגשם הטרופי מתחתינו ונצעד דרך נופי אדמת בור. בדרך נוכל להסתכל מטה ולראות את יער הגשם הטרופי המקיף את ההר מכל עבריו. מצד מערב למחנה מתפרש לו מישור שירה. זמן הליכה ממוצע 4 שעות. בשעות הצהריים נגיע למחנה למנוחה ולהתרגעות.

יום 8 (19 ביוני): מחנה שירה – מחנה מוייר (4,200 מ') – מחנה שירה

את היום נייחד למסלול מעגלי בסופו נחזור שוב אל מחנה שירה. יום זה חשוב להתאקלמות. נעפיל למחנה מוייר (4200 מ') ולעוד נקודות תצפית מרהיבות. אחר הצהריים נחזור למחנה שירה. 

יום 9 (20 ביוני): מחנה שירה – מגדל הלבה (4,600 מ') 

בבוקרו של יום זה נתחיל בהליכה איטית ומהנה עד שנגיע לראשונה לחגורת הנוף המדברי השחון והמרשים. עם ההגעה למחנה ננוח ואז נתארגן להעפלה אל ראש מגדל הלבה, נקודת תצפית מרשימה הממוקמת ע"ג סלע לבה אדיר ממדים.

יום 10 (21 ביוני): מחנה מגדל הלבה -  מחנה קרחון החץ (4,800 מ') 

יום הליכה קצר באופן יחסי. עוד יום החשוב להתאקלמות. המחנה ממוקם מתחת לקיר מערבי אדיר ממדים המכונה Western Breach. בעוד כמה שעות נעלה דרך הקיר אל פסגת ההר. בינתיים: מנוחה, מנוחה ועוד פעם מנוחה.

יום 11 (22 ביוני): היום הגדול הגיע – יום הפסגה (5,895 מ') – מחנה מווקה (3,100 מ)

נתעורר לפני חצות ונתכונן לעזיבה מוקדמת. צוות המדריכים יוודא שכולם בסדר, שהציוד תקין, וקדימה לעבודה. חמש עד שש שעות קשות דרך הקיר המערבי מצפות לנו עד שנגיע אל מתחת לקרחוני העד, שם נוכל ממש לגעת בהם ולהצטלם לידם. שעה נוספת תביא אותנו אל הפסגה הגבוהה ביותר של אפריקה, פסגת השלום או Uhuru בסווהילית, שם עם הזריחה נקבל את פני השנה החדשה. לאחר זמן מה על הפסגה נחל בירידה תלולה אל עבר מחנה באראפו (4600 מ') ומשם למחנה מווקה (3100 מ') ללילה אחרון על ההר.

יום 12 (23 ביוני): מחנה מווקה – יציאה – קבלת תעודות – ארושה

הבוקר נחזור אל רצועת יער הגשם, דרך מווקה, ירידה של כ – 1,500 מ', עד שנגיע לשערי השמורה, 3 עד 4 שעות הליכה. במשרדי השמורה נזכה בתעודה המעידה כי היינו בפסגה הגבוהה ביותר באפריקה. דרכינו אל בית המלון אליו נגיע אחרי הצהריים, למקלחת חמה, מנוחה וארוחת ערב חגיגית במיוחד. לינה וארוחת ערב במלון בארושה.

יום 13 עד 14 (24 עד 25 ביוני): ארושה – אדיס אבבה – תל אביב

היום ניסע לשדה התעופה קילימנג'רו לטיסה חזרה ארצה דרך אדיס אבבה. לפני כן, נצא לטייל בארושה, נתחכך עם האוכלוסייה המקומית ונבקר בשווקים האפריקאים הצנועים והאותנטיים שיש בה, בחנויות למיניהן ובחנויות המזכרות המפוארות. נמשיך לארוחת צהרים מפנקת ומשם נצא בנסיעה לכיוון נמל התעופה קילימנג'ארו, לטיסה לאדיס אבבה ומשם בטיסת המשך לתל אביב. הגעה ארצה ביום 14 (30 ביוני) לפנות בוקר. 

מחיר הטיול: 3,750 דולר לאדם בחדר זוגי

מחיר הטיול כולל: 

* תחבורה פרטית בהתאם לתכנית הטיול, כולל העברות ורכב ספארי
* לינה בבית מלון בדרגה של 4 כוכבים – מלון טוב במרכז העיר
* כלכלה על בסיס פנסיון מלא לאורך כל ימי הטיול (למעט ארוחת צהרים ביום ההגעה)
* אישורים ודמי כניסה וטיפוס על הר מרו וקילימנג'ארו
* דמי שהייה ולינה במחנות
* דמיי חילוץ בהרים
* מדריך מקצועי בהרים, מדריך ישראלי מקצועי, ד"ר גלעד (גילי) חסקין, מדריך מקצועי בספארי
* טבח פרטי
* מלווה צמוד עם נשק (ריינג'ר) במהלך ימי הטיפוס בהר מרו
* 3 סבלים למטייל
* אוהל מקצועי לכל זוג מטיילים, מזרנים, אוהל מטבח, כסאות ושולחן לשם הנוחות
* יום ספארי בשמורת טרנגירי, כולל רכב, נהג – מדריך ודמי כניסה לשמורה

המחיר אינו כולל:

* טיסות בינלאומיות

* ביטוח אישי ומטען, שתייה שאינה מים או מים מינרלים במהלך הארוחות בבית המלון 

* טיפים לנותני השירותים - מדריכים, טבחים, סבלים, נהגים

* הוצאות אישיות

* ויזה ע"ס 50$ לתשלום בשדה התעופה