מדבר דנקיל, אתיופיה

יציאה: 6 בדצמבר 2021                                     חזרה: 13 בדצמבר 2021

בהרשמה

מבוא:

מדבר דנקיל, פראי ולא נגוע, חובק בנופיו הבתוליים אוצרות גיאולוגיים ואנושיים מהמרתקים שניתן לעלות על הדעת, מרחבים אינסופיים, צחיחים, קשים ומהפנטים. זהו מדבר קיצוני המאופיין במיעוט משקעים, בטמפרטורות גבוהות וביופי ייחודי. דנקיל הינו בעל חשיבות גדולה להיסטוריה האנושית, עת התגלה בו שלדה בן ה – 3.2 מיליון שנים של "לוסי", הומואיד מהמין אוסטרלופיתקוס אפארנזיס, ולגיאולוגיה של אפריקה בכלל, מקום בו נפגשים 3 לוחות טקטוניים היוצרים נופים וולקניים אפופי הוד ומיסתורין.

המדבר שוכן בצפון מזרחה של אתיופיה, על הגבול עם אריתריאה וג'יבוטי. אין בו אמנם ישובי קבע רבים, אבל בני האפאר מתייחסים אליו כאל ביתם, נודדים במרחביו ומתפרנסים ממקנה ומחציבה של גושי מלח במלחות הגדולות של צפון המדבר. האפאר חוצבים את גושי המלח בתנאי עבודה קשים מאוד ומובילים אותו על גבי שיירות גמלים לרמה האתיופית. תנאי המחיה הם מהקשים בעולם. בני האפאר מתמודדים עם טמפרטורות קיצוניות, מיעוט גשמים ולפעמים גם עם רוחות חזקות.

המדבר מהווה חלק מהשבר בסורי – אפריקאי. רובו נמצא בגובה פני הים, אולם חלקים בצפונו של המדבר נמצאים מתחת לגובה פני הים, כאשר הנקודה הנמוכה ביותר נמצאת בגובה של 116 מטרים מתחת לפני הים. חלקים אלה היו מוצפים בעבר במים מלוחים שמקורם מים סוף, ולכן הם מרוצפים במשטחי מלח.

לאורך המדבר פרושה שרשרת של הרי געש הידועה גם בכינוי "האלפים של דנקיל", רובם כבויים, אולם כמה וכמה מהם פעילים, בינהם אלה שנבקר בהם, ארטה אלה, שבלועו מבעבעת לבה רותחת ועשירה באדי גפרית, ודלול, המקום הנמוך ביותר בדנקיל, המאופיין בהתפרצות סוריאליסטיות של תמיסות גפרית צבעוניות, כמו מעשה ידי אומן.

את הטיול שלנו נתחיל דווקא באזור גראלטה שבמחוז טיגריי, שם נפגוש מגוון רחב של נופים ותצורות סלע מרשימות של אבן חול וגרניט. על גבי ובתוך המצוקים המרשימים והאנכיים חבויים להם מנזרי סלע מבודדים החצובים באבן החול, ואשר מהם נשקף נוף קדומים אל המרחבים העצומים של מישור הוזיאן. על פי המקובל, מנזרים וכנסיות אלה נחצבו בין המאות ה – 13 ל – 14 לספירה על ידי נזירים שמקורם במחוז טיגריי. במנזרים אלה נשתמרו גם ציורי קיר המבטאים אמנות נוצרית – אתיופית ייחודית, כמו להדגיש שבטיגריי, יחד עם מחוז אמהרה, היו למקום בו התפתחו להם מסדרי הנזירות הקופטית אתיופית.

זהו טיול קצר וקולע, אפילו די אינטנסיבי. חלקו של בתנאים פשוטים, חלקו מפנק היכן שניתן. מטרתנו היא ליהנות בזמן קצר הן מלליבלה ובמיוחד מדנקיל, ועל כן בחרנו בטיול קצר ותמציתי, לאלה שזמנם דוחק מצד אחד, אבל רוצים לראות ולספוג כמה שיוצר מצד שני.

להלן פירוט מסלול  הטיול:

יום 1: תל אביב – אדיס אבבה – אקסום: נצא בטיסת בוקר מוקדמת אל אדיס אבבה. עם הנחיתה, ולאחר סידורי הקרקע, נמשיך בטיסת פנים אל אקסום. אקסום הפכה לעיר הבירה של ממלכה גדולה החל מהמאה ה – 2 לפני הספירה. ממלכה זו הייתה קשורה בממלכות דרום חצי האי ערב, ממנה צמח הסיפור של מלכת שבא והבן שנולד לה משלמה המלך, מנליק (בן מלך) הראשון, שלו מייחסים את הקמת ממלכת אקסום. זוהי העיר הקדושה ביותר באתיופיה. בה התפתחה גם לשון הגעז, הלשון האתיופית הקדומה. במאה החמישית הגיעו נזירים נוצרים מהפלג המונופיסיטי - מזרחי והביאו להתנצרות הממלכה ובאקסום הוכרזה הנצרות בתור הדת הלאומית.

על פי המקובל במסורת האתיופית, באקסום נמצא גם ארון הברית ובתוכו לוחות הברית, אשר הגיעו לאתיופיה בדרך לא דרך. ביום זה נבקר באתריה הרבים והייחודיים של אקסום, אתר האסטלות ונבחן אובליסקים מרשימים, מהם ניתן ללמוד על האומנות האקסומית. נבקר בארמונו ובקברו של המלך כלב ושל גברה מסקל, נבקר בכנסיית מרים הקדושה מציון בה מוחזק ארון הברית, כתובת המלך אזנה המרשימה ובאתר הארכיאולוגי של דונגור, המוכר יותר בשם העממי, ארמון מלכת שבא. לינה וארוחת ערב: בית מלון באקסום.

יום 2: אקסום – הוזיאן: את היום השני נתחיל מוקדם בבוקר ברכבי 4 על 4 בנסיעה ארוכה לכיוון אדואה ורכס ההרים של הוזיאן. אדואה נתפסת בזיכרון הקולקטיבי האתיופי כמקום בו שמרה אתיופיה על עצמאותה כנגד העריצות האירופאית – קולוניאלית. באזור זה התרחש קרב בשנת 1896, בין הצבא האיטלקי לאתיופיה. הקרב הסתיים בניצחונם המוחלט של האתיופים שהצליחו לשמור על עצמאותם המדינית והיו בכך המדינה היחידה באפריקה, למעט ליבריה, שלא הפכה לקולוניה אירופאית. כמו כן הייתה זו הפעם הראשונה והיחידה בתולדות הקולוניאליזם שבה הצליחה מדינה אפריקנית נחשלת להביס מעצמה אירופאית. 

אזור גראלטה עשיר בכנסיות ומנזרים החצובים בסלע, חלקם נסתרים מעיניי המבקרים, עד שמגיעים אליהם קרוב. בדרכינו להוזיאן ולגראלטה נעצור ונבקר במקדש קדם נוצרי העתיק ביותר באתיופיה וכמה בכנסיות תיגריות החצובות בסלע. החציבה בסלע התאפשרה הודות לרכות אבן החול ומניעיה היו כנראה שניים: האחד ליצור תאים מבודדים המאפשרים פעילות נזירית מרוחקת מעיניי כל, והשנייה מקורה ברצון להבטיח את שלומם וביטחונם של הנזירים. תהנה הסיבות לכך אשר תהיינה, מוסד נזירי זה יצר את אחד האזורים המעניינים והמרתקים ביותר ביבשת אפריקה. לינה וארוחת ערב בהוזיאן גראלטה.

יום 3: הכנסיות והמנזרים החצובים של גראלטה: את היום הנוכחי נקדיש לסיורים וטיולים רגליים באזור גראלטה. נטפס ברגל על המצוקים אל הכנסיות המרשימות כדוגמת כנסיית אבונה יימאטה ומריאם פאפאסיטי. נתפעל מהמונומנטאליות של האתרים, מהאומנות העתיקה, מהנוף הבראשיתי ומכוחה של האמונה האנושית להביא אנשים למקומות כל כך נידחים, גבוהים ומסוכנים, והכול בשם האמונה, הדת והרצון לעבוד את האל. לינה וארוחת ערב בהוזיאן גראלטה.

יום 4: גראלטה – חמד אלה – דלול: נסיעה ארוכה לכיוון חמד אלה. עם ההגעה, ולאחר התארגנות קצרה, נצא בדרכינו לכיוון ימת אסאל ואל שקע דלול המהפנט, הנקודה הנמוכה ביותר במדבר דנקיל, 116 מטרים מתחת לגובה פני הים. האזור מלא במינרלים המכסים את פני השטח והסלעים בשלל צבעים ובהרמוניה מושלמת, כמו משוכים במכחול, מעשה ידי האמן הטוב בעולם, הטבע בכבודו ובעצמו. ימת אסאל היא המקום בו בני שבט האפאר והתיגירים כורים מלח בתנאים קשים ובשיטות מסורתיות. נעצור באזורים בהם כורים גושי מלח גדולים כמיטב המסורת ובכלים פרימיטיביים. את לוחות המלח מעמיסים על גבי גמלים, אז יוצאות שיירות הגמלים בדרכם הארוכה מהמדבר הרותח אל אזור הרמה האתיופית, מסע מסוכן, ארוך ורווי קשיים.

טיולינו היום יכלול ביקור במלחה הגדולה של אסאל, היא ימת אסאל, ביקור אצל בני האפאר הכורים מלח, נתלווה אל שיירות הגמלים הפוטוגניות וכמובן נבקר בדלול, על גווניו הפסיכודליים משהו. אנו בלב ליבו של מדבר דנקיל. זהו אחד מהמקומות החמים והעוינים ביותר על פני כדור הארץ, אם כי גם אחד מהמיוחדים שבהם, אין ספור סלעים בצורות וצבעים שונים, מעיינות גפרית, לבה מבעבעת ורותחת, מישורי מלח ועוד. משם נעשה דרכינו בחזרה לכיוון חמד אלה. לינה וארוחת ערב: חמד אלה בתנאי קמפינג.

יום 5: חמד אלה – אל דום – ארטה אלה: בשעות הבוקר נצא בנסיעה דרך קורסוואד לאל דום, נקודת המוצא שלנו לארטה אלה. זהו הר הגעש הפעיל ביותר באתיופיה, המתרומם לגובה של 613 מטרים מעל פני הים. בני האפאר מכנים אותו "ההר המעשן". בשעות אחר הצהרים נחל בטיפוס איטי, למשך מספר שעות, אשר ייקח אותנו אל שפת הלוע הגעשי. עם הגעתנו ללוע נחזה במראות מרהיבים ודרמטיים של התפרצויות וולקניות וזרמי לבה חיים לצדם של זרמי לבה יבשים ותצורות סלע מהפנטות. נוכל לצפות כל הלילה ובשעות החשכה אל תוך הלוע, אל תוך קרביו של כדור הארץ. לינה בתנאי קמפינג מעל המכתש המבעבע.

יום 6: ארטה אלה – אל דום – מקלה: בשעות הבוקר המוקדמות נתעורר אל מול לועו של ארטה אלה. נטייל באזור, נלך מסביב ללוע והמכתשים שהר הגעש יצר. עומקו של הלוע הוא 200 מטרים ורוחבו כ – 350 מטרים. על ההר מצויים לועות נוספים שנבקר גם בהם. עם תום סיור הבוקר שלנו בארטה אלה נצא בטרק חזרה לכיוון אל דום. לאחר מנוחה, התרגעות והתארגנות, נעשה דרכינו הארוכה בחזרה אל מקלה ואולי לעוד אתרים בסביבה אם הזמן ירשה לנו. ארוחת ערב ולינה במקלה.

יום 7: מקלה – אדיס אבבה: לאחר ארוחת הבוקר נצא אל שדה התעופה של מקלה לטיסה אל עיר הבירה אדיס אבבה, היא "הפרח החדש". נבקר באתריה השונים של אדיס אבבה, כולל ביקור במוזיאון הארכיאולוגי – אנתרופולוגי, בכנסיית השילוש הקדוש, בשווקים ונמשיך לסייר בבירה ככל שהזמן יתיר לנו. נסיים בארוחת ערב חגיגית ובסיומה נצא אל שדה התעופה לטיסת לילה לתל אביב. נחיתה בישראל לפנות בוקר של יום 8.

הערות חשובות:

1. טיול זה הוא מסע אל יעד כמעט בתולי, בתנאי לינה פשוטים ובתנאי מזג אוויר קשים
2. טיול זה מיועד למקסימום 18 מטיילים
3. לטובת המטיילים והטיול בלבד, יתכנו שינויים קלים בתכנית הטיול, בהתאם למצב הדרכים והזמן העומד לרשותינו
4. צילומים: ד"ר חזי שקד, ד"ר גילי חסקין

מחיר הטיול: יעודכן בהמשך        מיסי נמל והיטלים:          סה"כ: יעודכן בהמשך  

תוספת לאדם בחדר יחיד: יעודכן בהמשך

מחיר הטיול כולל:

* טיסות בינלאומיות ו – 2 טיסות פנימיות, בהתאם לתכנית הטיול
* מיסי נמל והטלי דלק
* ויזה לאתיופיה
* תחבורה אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים כמפורט בתכנית, רכבי שטח 4X4 לאזור דנקיל
* רכבים מלווים לציוד ולצוות
* כלכלה על בסיס פנסיון מלא, החל מצהרי היום הראשון ועד לארוחת ערב ביום אחרון
* מים מינרלים ושתייה קלה חופשי לאורך כל ימי הטיול
* ציוד קמפינג מלא, אוהלים, מזרנים, שקי שינה, כריות, מיטות, כיסאות, שולחנות, ציוד בישול, הסעדה, אוכל, גנרטורים ועוד
* טבח אישי ועוזר טבח צמודים אלינו בזמן השהות במדבר דנקיל
* גמלים להעברת ציוד באזור ארטה אלה
* צוות מקומי מלא, תמיכה מקומית מלאה, מדריך מקומי צמוד, שוטרים ואבטחה צמודה בזמן השהות במדבר ומדריך ישראלי – ד"ר גילי חסקין
* מיסי צבא ודרך – כנדרש באתיופיה
* כניסה לכל האתרים, כמפורט בתכנית
* דמי טיפול ורישום
* תשר לנותני שירותים מקומיים

המחיר אינו כולל:

* ביטוח אישי ומטען, הוצאות אישיות