מזרח אפריקה

שבטים, חברות ומסורות בקניה וטנזניה

בקניה וטנזניה שבטים רבים בעלי שלל אמונות, מנהגים ומסורות. חלק גדול מבני השבטים הללו חיים גם היום, בדומה לאופן בו חיו לפני מאות שנים, בהתאמות קלות לרוח השינויים של המאה  - 21. בהרצאה זו נכיר חלק חשוב ומרכזי ממגוון השבטים המרכיב את הפסיפס הרב אתני של קניה וטנזניה.

את החלק הראשון של ההרצאה נייחד לשבט המפורסם ביותר שנמצא בתחומן של שתי המדינות, שבט המסאי. מקורו של השבט כנראה מצפון לאגם טורקנה, צפון מערב קניה. הם החלו בנדידתם דרומה בסביבות המאה ה – 15. נדידה זו הגיעה לסיומה רק בסוף המאה  ה – 18 ובדרכם דרומה דחקו קבוצות אתניות קטנות אחרות.

בהרצאה זו נדון במקורו של שבט המסאי, בשפתם ובתרבותם. נכיר את חיי החברה, את אופיה הפטריאכלי, את אופי הארגון החברתי ואת מערך החוקים שבעל פה הקובע את קוד ההתנהגות בחברה המסאית. נמשיך אל עיקרי האמונה והדת ונכיר את האל אנגאי ואת הקשר שלו למקום מגורם הנוכחי. נשמע על הדמויות המרכזיות בחיי הקהילה המסאית ואת תפקידם. נשמע על מבנה הכפר המסאי וכיצד זה משתלב עם אורח חייהם.

פרק מרכזי בחלק זה של ההרצאה יתמקד בתפקיד הלוחם המסאי, דרכי החניכה ותפקידו בהגנה על עדרי הבקר, הציר החברתי - כלכלי החשוב ביותר בעולמם הקנייני והרוחני של המסאים, ובהגנה על הכפר ובני המשפחה.

בהמשכה של הרצאה זו נעבור אל שבט הסמבורו. שבט זה דומה ומזכיר במובנים רבים את בני שבט המסאי, אם כי נחלתם נמצאת מצפון לקו המשווה, באזורים המדבריים של צפון קניה ואין חפיפה טריטוריאלית בינם ובין המסאים. נעמוד על הדומה ועל השונה בינם לבין המסאים ונתרכז כמובן בשונה. נכיר את תרבותם, המזון אותו הם אוכלים, לבושם הססגוני ומשמעותו. בני השבט מודעים ליופיים והם מקדישים זמן רב להתקשטות. הצבעונים המרשימים ביותר הם הלוחמים הקולעים את שערם לעשרות צמות ארוכות וצובעים אותו בתערובת של אוכרה – קרקע אדומה – ושומן כבשים, שאותו הם מושחים גם על פניהם וכתפיהם. הם עונדים מחרוזות צבעוניות על ראשם ועל צווארם ושפעת צמידים על ידיהם.

כמו אצל המסאים, נעמוד על חשיבות הבקר אצל הסמבורו והשפעתו על עושרה של המשפחה. נכיר את מבנה החברה ומבנה המשפחה, את אורחות החיים הפוליגמיים ואת החלוקה המאוד ברורה בין תפקידי הגברים לתפקידי הנשים. אורח החיים של בני הסמבורו מאפשר להם חיי פוליגמיה, כך שכל אישה בונה לה וילדיה בקתה קטנה העשויה ענפי עצים הקלועים בסיבי צמחים. בנוסף, נעמוד על עיקרי הדת והאמונה

את הפרק על המסאים ועל הסמבורו נחתום בנושא מרתק ומזעזע כאחד, נושא מילת הנשים.

בחלקה השני של ההרצאה נכיר שני שבטים קטנים ונדחים, אך מעניינים להפליא, את שבט הדטוגה ואת הלקטים ציידים של שבט ההַדְזַבֶּה. בני שבט ההדזבה חיים גם כיום מלקט ומציד. מעריכים כי דרך חיים זו כמעט ולא השתנתה מאז לפני 12,000 שנים. בני השבט חיים כיום לחופיו של אגם אייסי בצפונה של טנזניה. בניגוד למסאים ולסמבורו, שתזונתם ורווחתם הכלכלית מבוססת על עדרי הפרות והמקנה, הרי שההדזבה חסרים את כל זה. תזונתם ואורח חייהם מבוסס על ציד ויותר מכך על ליקוט דברי מאכל. הם צדים בעזרת חצים רעילים, אינם בוחלים בשום מאכל בשרי וחייהם פשוטים ודלים במיוחד. נכיר את השבט, את מנהגיהם, אופיים של הציידים, את אופי הציד, את תפקיד הנשים והילדים ואת התאמת אורח חייהם לסביבה הכל כך קשה בה הם חיים.

נסיים את ההרצאה בהיכרות עם שבט הדטוגה שנמצא גם הוא בטנזניה. נכיר את מנהגיו, אמונותיו, אורח חייהם ואת דתם.