מחווה בירוק

יערות הגשם של קוסטה ריקה, מבט על ופנים

הרצאה שכולה שיר הלל לטבע, ליערות הגשם הטרופיים ולחיים הרוחשים בקרקעית היער, בין העצים ובחופת היער. בהרצאה זו נעשה סדר במושג "ג'ונגל". נלמד כי גם ביערות הגשם לא הכל אקראי וכי יש סדר מסוים, אפילו סדר הגיוני. בהרצאה זו נכיר את מבנה יערות הגשם, תפוצתם, הרכבם, האקלים, השיכוב, בינהם שכבת הקרקע וחשיבות חופת היער לחיים ביערות הגשם הטרופיים. לא נפסח על חשיבותו האדירה של היער לטובת האדם, הן בעצם העובדה שאלה מהווים את הריאות של כדור הארץ, בחשיבותם הפרמצטית וגם בחשיבותם לערך החיים בכלל.

יערות הגשם הטרופיים הם מערכת אקולוגית הנפוצה באזור קו המשווה, ירוקי עד, וגדלים בהם בעיקר עצים רחבי עלים ובגובה שונה שצמרותיהם יוצרות כמה רבדים אופקיים. יערות גשם טרופיים, המשתרעים על שטחים נרחבים סביב קו המשווה, יוצרים את אחת המערכות האקולוגיות המורכבות ביותר על פני כדור הארץ, בטח העשירה מכולן.

קוסטה ריקה לדוגמא, עשירה גם ביערות עננים או יערות ערפל, שגם הם יערות גשם טרופיים. נשמע על ההבדל בין יער גשם ליער עננים, נבין את הדומה ואת השונה שבינהם. ניכנס עמוק אל מסתורי היערות ונכיר את הצומח ואת בעלי החיים ואת תרומתם לאקולוגיה ולהתפתחות הבריאה של יערות הגשם.

בהרצאה זו נכיר מושגים בסיסיים מתחומי האקולוגיה בליווי דוגמאות מרתקות.