קובה של המאה ה - 21

תהפוכות הגורל והמאבק באימפריאליזם האמריקאי

נפילת המשטרים הקומוניסטים באירופה בסוף שנות ה - 80 ותחילת שנות ה - 90 של המאה ה - 20 המיטה אסון כלכלי על קובה. כלכלת קובה התבססה באופן כמעט מוחלט על תמיכתה של ברית המועצות והמסחר איתה. התמוטטות הגוש הקומוניסטי באירופה ניתקה את קובה מצינור האוויר שהזין את כלכלתה. מאותו הרגע נקט פידל קסטרו בצעדי צנע חסרי תקדים, החל מקיצוב על מצרכי מזון בסיסיים, הפסקות חשמל תכופות ויזומות, השבתה של כלי חקלאות שצרכו דלק, מחסור בתרופות ומוצרים בסיסיים, צמצום שטחי חקלאות ועוד. המשטר הקובני נאלץ להתמודד עם הבידוד הפוליטי ועם המצב הכלכלי לבד, בעיקר דרך פתיחות כלכלית, תוך שמירה על המסגרת הפוליטית מהפכנית שהנהיג פידל קסטרו.

יתרה מזו, בין השינויים הבולטים שהנהיג המשטר היה החזרה אל הדת. אולי היה זה מתוך צורך נואש לסיוע ולגיטימציה כאשר פנה קסטרו אל האפיפיור יוחנן פאולוס השני בביקורו בקובה ואמר: "מה יכולה קובה להציע לך, הוד רוממתו האפיפיור? פחות ילדים בלי בתי ספר, יותר מורים ורופאים מכל מדינות האזור, אנשים מלומדים שיכולים לדבר באופן חופשי. אנו בטוח שאין עוד מדינה בעולם שתבין את רעיונותך ותכבד אותם כפי שאנו מבינים אותם. ברוך הבא לקובה."

בהרצאה זו נבין את הגורמים שהביאו להפיכה הקומוניסטית בקובה, המאבק באימפראליזם האמריקאי, דרך משבר הטילים של שנת 1962, החיים בשנות ה - 70 וה - 80 של המאה ה - 20 והחתירה לפתיחות וקידמה עת קרס הגוש הקומוניסטי. ננסה להבין איך ערכי המהפכה מתיישבים עם הפתיחות והרצון לשגשוג כלכלי.