לובו'צה דרך גוקיו

יציאה: 1 באפריל 2022           חזרה: 18 באפריל 2022

מבוא:

מסע רגלי אל לב ליבו של רכס הרי ההימלאיה האדיר, לא רחוק מהר האוורסט ומענקי הימלאיה אחרים. יש המתעקשים לקרוא לנוף הנשקף לאורך המסלול "הנוף המרהיב ביותר בעולם". אנחנו לא נתווכח...

באזור זה נמצאים 4 מתוך 6 ההרים הגבוהים בעולם, האוורסט (8,850 מטרים), לוהצה (8,516 מטרים), מקאלו (8,485 מטרים) וצ'ו אויו (8,201 מטרים), קצת יותר מרוחק, כולם מתרוממים זקוף, מעלה מעל סביבתם, מלכים ונסיכים, בני האצולה של ממלכת ההימלאיה.

הדרך אל פסגת לובוצ'ה היא חלק מהנתיב המפורסם והמרשים אל אגמי גוקיו, בואכה אל האוורסט בייס קמפ, מחנה הבסיס של האוורסט, בדרך קצת אחרת. במהלך טיול זה לא נגיע אל מנחה הבסיס של האוורסט, אולם האוורסט, צ'ו אויו וההרים הגדולים שמסביב בהחלט חשופים ונמצאים ממש בטווח "נגיעת יד".

את הדרך אל לובוצ'ה נעשה כאמור דרך האגמים הקדושים של עמק גוקיו,  כך שבמהלך הטרק והגישה אל לובוצ'ה נעבור דרך שתי נקודות חשובות ומרשימות, דרך פסגת גוקיו רי (5,350 מטרים) ודרך מעבר צ'ו לה (5,420 מטרים), דרומית להר האוורסט, שתי נקודות גבוהות החשובות להתאקלמות.

התיעוד הרשמי הראשון לטיפוס על פסגתו המזרחית של לובוצ'ה היה בשנת 1984, על ידי המטפסים לורנס ניילסון ואנג גיילזן שרפה, אולם בהחלט ייתכן כי על ההר טיפסו לפני כן, אבל אין לכך תיעוד מהימן.

כמו בטיפוס למרה פיק, ולאימג'ה צה (איילנד פיק), לובוצ'ה מזרח נחשב לפסגה אליה מגיעים בטרק (Trekking Peak), מונח המתייחס להרים הנמוכים מ – 6,500 מטרים ושאליהם ניתן להגיע אל הפסגה ללא הצורך והמאפיינים הנדרשים ממשלחות טיפוס להרים גבוהים יותר. יחד עם זאת, הטיפוס ללובוצ'ה מצריך התאקלמות טובה, כושר גופני גבוה וניסיון טכני בסיסי, תוך כדי שימוש בקרמפונים, גרזנים, לעיתים סולמות (תלוי במצב השלג והקרח), חבלים מעוגנים ואמצעי אבטחה ראויים. הטיפוס לפסגה נחשב לתובעני יותר מהפסגות מרה פיק ואימג'ה צה. במשלחת זו אנו נדאג לכך שכל חבר משלחת יקבל הדרכה ראויה וילמד כישורי טיפוס בסיסיים.

הטרק מציע נופים הרריים מהיפים והמרשימים בעולם, זהו מסע אל ביתם של ההרים האדירים והאנשים החיים בצלם המאיים של הרים אלה, בני שבט השרפה, אל עולמם התרבותי, דתם הבודהיסטית ואל המנזרים הרבים בדרך. הטרק עובר דרך כפרים ציוריים בשטחו של הפארק הלאומי סאגארמהטה.

הערה חשובה I: הזמן שנקדיש לטיפוס לפסגה ובחזרה תלוי במידה רבה בכושר המטפסים, מזג האוויר ואיכות השלג. בגמר הטיפוס ייתכן ונאלץ לחזור לישון באחד ממחנות הבסיס של ההר.

הערה חשובה II: אנו יוצאים לטפס את לובוצ'ה כמשלחת טיפוס לכל דבר. משלחת הינה קבוצה של אנשים ששמה לה מטרה להגיע למחוזות רחוקים לשם מטרות השגיות, מחקר וגילוי. זוהי קבוצה אשר חבריה תומכים אחד בשני והצלחתו של אחד או של בודדים היא נחלת המשלחת כולה. משלחות טיפוס הרים הינן משלחות בהן יוצאים המטפסים במטרה להגיע לפסגות של הרים גדולים במיוחד, הרים גבוהים או כאלה שעדיין לא נחקרו. מבחינתנו לובוצ'ה מזרח תחשב לפסגה גדולה, כזו שדורשת מאמץ לא מבוטל מהמטפסים ומהמשלחת בכלל. מטרתנו היא להציב כמה שיותר חברי משלחת על הפסגה, אולם אין זה מן הנמנע, כמו בכל משלחת טיפוס הרים, שלא כל חברי המשלחת יגיעו אליה. יחד עם זאת ובאותה נשימה, והיה והגיעו חלק מאנשי המשלחת לפסגת ההר, הרי שתחשב זו משלחת מוצלחת ועל כל המשתתפים בה לעטור זרי דפנה על ראשם.

מדריך הטיפוס ומוביל המשלחת, נחשב גם למנהל המשלחת ומתפקידו להוביל את האנשים לפסגה וחשוב מכך, להחזירם בשלום בדרך מטה. מוביל המשלחת יקבל החלטות בשטח, בהתאם ליכולת המטפסים וכושרם, בריאותם, מזג האוויר וסיכויי ההצלחה אל מול סיכונים, ועל כן מחויבים חברי המשלחת לקבל את סמכותו ואת החלטותיו.

להלן פירוט המסלול:

ימים 1 – 2: בשעות הערב המאוחרות נצא בטיסה מתל אביב לקטמנדו דרך יעד ביניים. אל קטמנדו נגיע לקראת הצהרים של היום השני. משדה התעופה נצא לסיבוב בדורבאר של קטמנדו, נצעד בין המקדשים והארמונות הרבים ונתרשם מהתרבות הנאוורית שהשאירה את חותמה על פינה זו של העיר. נמשיך לבית המלון, למנוחה ולהתארגנות ומשם נצא לטמאל, אזור הקניות התיירותי וההומה של נפאל, שם נרכוש ציוד ו/או נשלים ציוד לטרק. כלכלה על בסיס ארוחת ערב בלבד. לינה קטמנדו.

יום 3: לאחר ארוחת בוקר נצא בטיסת בוקר מוקדמת של 40 דקות אל לוקלה (2,840 מ'). עם ההגעה ללוקלה נתארגן ונתחיל את המסע שלנו צפונה לכיוון פקאקדינג הנמצא בגובה של 2,610 מטרים. פקאקדינג הינו כפר קטן וציורי באזור קומבו, תחנת הלילה הראשונה שלנו בדרך הארוכה שלנו אל לובוצ'ה. זמן ההליכה המשוער הינו כ – 5 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בפקאקדינג.

יום 4: כמו שאר הימים הבאים, גם היום אנו במגמה צפונה ומעלה. הבוקר נעשה דרכינו אל נאמצ'ה באזר, הכפר המרכזי בעמק קומבו, הממוקם בגובה של 3,440 מטרים בנקודה הנמוכה שלו, כאשר על המדרונות מסביב ומעלה בנויים להם בתי הכפר. בדרך נחצה את הדוד קוסי 5 פעמים על גבי גשרים מרהיבים, האחרון שבהם הוא גם הגבוה ביותר. מכאן מתחילה עלייה תלולה לנמצ'ה. נמצ'ה הינו מרכז המסחר העיקרי ולב ליבו הפועם של עמק קומבו. נמצ'ה באזר נחשב גם למקום תיירותי מאוד, שם בני שבט השרפה עובדים לרוב בתעשיית התיירות. המקום מוקף בפסגות רבות ומרהיב ביופיו. מערבית לנמצ'ה נמצא קונגדה רי (גובהו מעל 6,000 מטרים) ומזרחית לנמצ'ה נמצא ההר טמסרקו (גובהו מעל 6,600 מטרים). זמן ההליכה המשוער מפקאקדינג לנמצ'ה באזר הינו 7 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בנמצ'ה באזר.

יום 5: את הבוקר נתחיל בהליכה על נתיבו של האוורסט בייס קמפ עד שנגיע אל קיינגג'ומה, צומת חשוב וידוע, שם נעלה על הנתיב שיוביל אותנו לכיוון היעד שלנו להיום, פורצה טנגה (3,680 מטרים), כפר קטן על הדרך אל גוקיו. בדרך נוכל להתרשם מטמסרקו, אמאדבלאם (6,812 מטרים) קומבילה (5,760 מטרים) ועוד הרים מרשימים אחרים. זמן ההליכה המשוער מנמצ'ה בזאר אל פורמה טנגה הינו 5 עד 6 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בפורצה טאנגה.

יום 6: יום קצר לפנינו, אם כי כולו בדגש עלייה. דרכינו צפונה אל דולה (4,110 מטרים), במקביל אל נהר דוד קוסי. בדרך נעבור דרך יערות של רודודנדרון, מפל מרשים ומרכז הכשרה של מטפסים מקומיים. זמן ההליכה המשוער 3 עד 4 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בדולה.

יום 7: את היום הנוכחי ננצל להמשך ההתאקלמות. נצא בבוקר מדולה בדרכינו אל מצ'רמה (4,410) הנמצאת פחות או יותר באותו הגובה של דולה. מצד ימין לנו (מזרח) זורם הדוד קוסי, מצד שמאל לנו (מערב)  נמתחות להן הפסגות של רכס קומוצ'ה הימאל, פסגות הנוגעות, מקצתן חוצות, את קו ה – 6,000 מטרים, אולם גולת הכותרת ליום זה, במידה ומזג האוויר יאפשר זאת, נגלה את פסגתו של צ'ו אויו (8,201 מטרים) אל מגד עינינו. זמן ההליכה המשוער 3 עד 4 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה במצ'רמה.

יום 8: בדרכינו אל גוקיו (4,800 מטרים). ממשיכים צפונה, בכיוון גוקיו ומחנה הבסיס הדרומי של צ'ו אויו. ההר הגבוה ממש מעלינו. חלק מהדרך נעשה בירידה ואז נתחיל לטפס מעלה. הדרך אל גוקיו מקבילה לשוליו הדרומיים של קרחון נגוזומפה ואל אזור האגמים הקדושים של גויקו. זמן ההליכה המשוער 5 עד 6 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בגוקיו.

יום 9: יום הליכה בגובה, יום שכולו שיר הלל לעוצמתם של הרים מסביב ולעוצמתו של רכס ההימלאיה. נעזוב את בית הארחה שלנו בגוקיו ונעלה על גוקיו רי (5,360 מטרים). עלייה לשם התאקלמות ולשם התרשמות מהנופים שמסביב, תצפית מרשימה על האגמים ועל הפסגות שמסביב (כתלות במזג האוויר כמובן). בין ההרים נתרשם כמובן מצ'ו אויו, אוורסט, לוהצה, נופצה, מקאלו ועוד. נרד חזרה אל בית ההארחה בגוקיו למנוחה קלה ונצא אל ת'אנגנאק (4,700 מטרים), כשבדרך אנו חוצים את קרחון נגוזומפה. זמן ההליכה המשוער לגוקיו רי וחזרה 3 עד 4 שעות. זמן ההליכה מגוקיו לת'אנגנאק כ – 3 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בת'אנגנאק.

יום 10: יום נוסף שכולו בגובה, לילה אחרון בבית הארחה לפני שמגיעים אל מחנה הבסיס של לובוצ'ה. היום אנו במגמה מערבה, עולים צפון מזרח ואחר כך יורדים דרום מזרח, דרך מעבר צ'ולה (5,400 מטרים). המעבר עצמו אינו קשה במיוחד, אבל הדרך תלולה וייתכן שנאלץ לעבור דרך משטחי קרח ומקטעי דרך מצוקיים. מהמעבר המעוטר בדגלי תפילה ניתן להבחין באמאדאבלם, צ'ולצה, לובוצ'ה, ברונצה ועוד פסגות רבות אחרות. ייתכן בדרך כי נאלץ לעבור דרך כמה קרווסים לפני שנתחיל בירידה אל הכפר דז'ונגלה (4,830 מטרים). מהכפר עצמו נראים ההרים מסביב בצורה ברורה, כאשר מצפון לכפר מתנשא לו לובוצ'ה מזרח (6,119 מטרים) במלוא הדרו. זמן ההליכה משוער 7 עד 8 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בדז'ונגלה.

יום 11: אל מחנה הבסיס של לובוצ'ה מזרח (4,940 מטרים). זהו יום הליכה קצר באופן יחסי, כך שניתן להתחיל אותו בבוקר קצת יותר מאוחר. נעשה את דרכנו את מחנה הבסיס של לובוצ'ה כאשר ההר נמצא לפינו רוב הדרך. עם ההגעה יקימו עבורנו המלווים שלנו את המחנה. ביום זה או ביום שאחריו נתרגל שימוש באמצעי בטיחות לקראת יום הפסגה. זמן הליכה משוער 3 עד 4 שעות. לינה במחנה הבסיס של לובוצ'ה.

יום 12: ממחנה הבסיס אל המחנה הגבוה של לובוצ'ה מזרח (5,420 מטרים). עולים למחנה העליון במקביל אל קרחון לובוצ'ה ונהנים בדרך מהפסגות הגבוהות. הדרך היא על גבי משטח קשה של סלעים. עם ההגעה יקימו עבורנו המלווים שלנו את המחנה, לקראת הלילה אחרון לפני יום הפסגה.

יום 13: יום פסגה. מוקדם בבוקר, כשעדיין חשוך בחוץ, נצא לכיוון הפסגה, 6,119 מטרים. נצא בטיפוס תלול על גבי משטחי סלעי עד לגובה של 5,700 מטרים לערך. מכאן נתחיל ונטפס על קרח ושלג. לאורך רכס הפסגה נשתמש בחבלים מקובעים, חלק מהדרך נצעד מאובטחים אחד לשני, כתלות בתנאי הדרך ובהחלטת צוות המדריכים. הנוף הנשקף מפסגת לובוצ'ה מזרח נחשב לנוף המרשים ביותר מכל פסגה אחרת של 6,000 מטרים באזור של האוורסט.  בין ההרים שניתן להבחין בהם בבירור, אוורסט, לוהצה, אמאדבלאם, צ'ולצה, פומורי, מקאלו והרבה אחרים. בהתאם לזמן העומד לפנינו, ובהתאם ליכולת הקבוצתית, נרד אל מחנה הבסיס של לובוצ'ה או אל הכפר עצמו. זמן עלייה משוער אל הפסגה 7 עד 8 שעות. חזרה ארוכה מטה. לינה מחנה הבסיס של לובוצ'ה מזרח.

יום 14: מתחילים את הירידה בחזרה מטה. היום נתחיל את דרכנו הארוכה דרומה, אל פאנגבוצ'ה אשר בגובה של 3,900 מטרים לערך. יום הליכה נעים במגמת ירידה. בדרכינו הארוכה מטה נעבור את דינגבוצ'ה. זמן ההליכה המשוער 5 עד 6 שעות. לינה וארוחת ערב בפאנגבוצ'ה.

יום 15: ממשיכים דרומה ובחזרה לכיוון נמצ'ה באזר (3,440 מטרים), מרכז המסחר העיקרי ולב ליבו הפועם של עמק קומבו. זמן ההליכה המשוער 6 עד 7 שעות. לינה וארוחת ערב בנמצ'ה.

יום 16: דרכינו אל לוקלה (2,840 מטרים), ממשיכים דרומה ובמגמת ירידה. יום הליכה ארוך נוסף לפנינו. זמן ההליכה המשוער 7 עד 8 שעות. לינה וארוחת ערב במלון פשוט בלוקלה.

יום 17: אחרי ארוחת הבוקר נצא לכיוון שדה התעופה ומשם נצא בטיסה חזרה אל קטמנדו. נצא אל בית המלון שלנו ומשם נמשיך ונבקר בחלק מהאתרים המרשימים של עמק קטמנדו, חלקם אתרי חול, חלקם אתרי קודש, בהתאם לזמן ולדעתו של המדריך. את היום נסיים בארוחה חגיגית לקראת סיום מסענו בנפאל. כלכלה על בסיס ארוחת ערב חגיגית ולינה בקטמנדו.

יום 18: לאחר ארוחת בוקר נינוחה ולא מוקדמת נצא בטיסת צהרים מוקדמת אל תל אביב, דרך יעד ביניים. נחיתה בשעות הערב המאוחרת או בשעות הלילה המוקדמות של אותו היום.

 

מחיר הטיול: 5,680$ – מותנה ב – 12 עד 14  מטפסים

טיסות מיסי נמל והיטלים: 1170$ (בטיסות טורקיש איירליינס)

סה"כ מחיר הטיול המלא ל – 12 מטיילים: 6,850$

תוספת לאדם בחדר יחיד: 275$

המחיר כולל:

טיסות לקטמנדו דרך יעד ביניים וחזרה
כלכלה מלאה לאורך כל ימי הטיול הטרק (B, L, D)
ארוחות ערב בקטמנדו (D)
שתייה קלה ואלכוהול במהלך ארוחות הערב בקטמנדו
מלון בדרגת תיירות גבוהה בקטמנדו (2 לילות)
טיסות קטמנדו – לוקלה – קטמנדו
בתי ההארחה הטובים לאורך כל הטיול
אוהלים מקצועיים ומזרנים ללינה בשטח
אישור שהיה בפארק סאגארמהטה (פרמיט 1)
אישור טיפוס לפסגה בפארק סאגארמהטה (פרמיט 2) בסך 350$
צוות הדרכה מקומי ומיומן
טבח וצוות מטבח מקומי לשהייה בשטח
ביטוח עבור המדריכים והסבלים – בהתאם להוראות החדשות של ממשלת נפאל
מדריך ישראלי
סבלים לאורך כל הטרק בהתאם להוראות החדשות של ממשלת נפאל
העברות והסעות באוטובוס בקטמנדו ובעמק קטמנדו
מים (מים זמינים ומטוהרים) לאורך כל הטיול
טיפים לצוות נפאלי מקומי

המחיר אינו כולל:

ויזה לנפאל עם הכניסה בסך 30 עד 40$
ביטוח רפואי
ט.ל.ח.