מרה פיק, נפאל / בהדרכת דנדי שרפה

יציאה: 3 באוקטובר 2022

מבוא:

מרה פיק היא פסגתו של הר גדול הנמצא במהאלנגור הימאל, אזור בהימלאיה הכולל את צפון מזרח נפאל ודרום מרכז טיבט. מרה פיק נמצא כולו בנפאל. זהו האזור בו נמצאים הר האוורסט (8,850 מטרים), להוצה (8,516 מטרים), מקאלו (8,463 מטרים) וצ'ו אויו (8,201 מטרים), ארבעה מתוך ששת ההרים הגבוהים בעולם.

למרה פיק שלוש פסגות, מרה צפון (6,476 מטרים), מרה מרכז (6,461 מטרים) ומרה דרום (6,064 מטרים). מפסגתו של ההר נשקף נוף עוצר נשימה של הפסגות הגבוהות בעולם. מטרתה של משלחת זו היא להגיע לפסגה הצפונית של מרה, לגובה של 6,476 מטרים. הדרך אל הפסגה נחשבת לא פעם כפסגה שמגיעים אליה לא בטיפוס, אלא בטרק, אולם הגדרה זו מטעה, שכן אזור הפסגה של מרה פיק מכוסה בשלג וקרחונים, הגובה הוא רב והקטע האחרון שלפני הפסגה תלול באופן יחסי. בשל כך הקושי הוא גבוה. יחד עם זאת, זוהי הפסגה הגבוהה הקלה ביותר בהימאליה שמעניקה נסיון רב למטפסים.

אל פסגת מרה מרכז הגיעו לראשונה בשנת 1953, השנה בה הגיעו אדמונד הילארי וטנזינג נורגאי אל פסגת האוורסט. היה זה ג'יימס אוון רוברטס, קצין בריטי, הרפתקן, מטפס הרים ומגדולי המגלים של ההימאליה בעת ההיא, יחד עם שותפו הנפאלי לדרך, סן טנזינג. כך הפכו שנות החמישים של המאה ה – 20 לתור הזהב של המשלחות הבריטיות, לפני ואחרי הטיפוס של האוורסט. בצדק נחשב ג'יימס רוברטס ל"אבי תעשיית הטרקים בנפאל". אולם אל הפסגה הצפונית הגיעו לראשונה רק בשנת 1975, עת משלחת צרפתית בראשותו של מרסל ז'ולי עשתה דרכה אל הפסגה האמיתית של מרה פיק. 

הנוף מפסגת מרה פיק הוא מהמרשימים והמיוחדים שניתן לעלות על הדעת, במידה והפסגה נקייה מעננים, או אז ניתן להבחין בפסגות של מעל ל – 8,000 מטרים, בינהן האוורסט, להוצה, מקאלו, צ'ו אויו ועוד, כמו גם פסגות רבות של מעלה מ – 7,000 מטרים. החלק האחרון של הטיפוס כולל הליכה על קרחונים בגובה רב. בשל תכונותיו של ההר והגישה הנוחה אליו, הוא נחשב לפופולרי במיוחד בקרב מטפסים המבקשים לבנות בטחון בעצמם ולרכוש ניסיון מצטבר בגובה רב ובטכניקות טיפוס בסיסיות.  

להלן פירוט מסלול הטיול:

ימים 1 – 2: אחר הצהרים נצא בטיסה מתל אביב לקטמנדו דרך יעד ביניים. אל קטמנדו נגיע בבוקרו של היום השני. משדה התעופה נצא אל בית המלון שלנו, לארוחת בוקר ומנוחה. לאחר התאוששות והתארגנות נצא לסיור בדורבאר של קטמנדו ובמקדשים הפזורים בה לרוב. נמשיך רגלית לכיוון הבזאר ומשם לטמאל, אזור הקניות התיירותי וההומה של נפאל, שם נרכוש ציוד ו/או נשלים ציוד למרה פיק. ארוחת ערב ולינה בקטמנדו.

יום 3: לאחר ארוחת בוקר נצא בטיסה של 40 דקות לכיוון לוקלה (2,840 מ'). משם נרד דרומה בהליכה לכיוון סורקה (2290 מ'), דרך יערות הגשם שלמרגלות ההימלאיה. נמשיך ונעלה למעבר צ'וטוק (2,945 מ'), שיא הגובה ליום זה, ומשם נרד לעבר צ'וטוק, הידוע גם בשם פאייה (2,730 מ'), ללינה. בדרך נתרשם מנופי ההימאליה, מהכפרים המסורתיים ומפסגות הרים של כ – 7,000 מטרים. זמן ההליכה ליום זה כ – 4 שעות.

יום 4: את הבוקר נתחיל בירידה לכיוון הערוצים של נהר פאייה עד שנחצה אותו על גבי גשר עץ. משם נעלה בשביל תלול וחלקלק לכיוון מעבר קארי, קארי לה (3,145 מ'). נמשיך בשביל הרים צר ופנורמי, דרך יערות חזרן ושיחי רודודנדרום. בסיומו של היום נגיע ללינה בכפר פאנגקונגמה (2,850 מ'). זמן הליכה ליום זה 5 עד 6 שעות.

יום 5: הבוקר אנו בדרכינו מזרחה, לכיוון שיבוצ'ה (2,745 מ'). בדרך ימשיכו וילוו אותנו יערות הרודודנדרום, הוא הפרח הלאומי של נפאל. בהמשך הדרך ניתקל בחומות של אבני מאני, לוחות אבן שעליהם חקוקות מנטרות שייעודן לטהר ולקדש את המרחב ואת העוברים בו. שיא הגובה ליום זה הוא במעבר פנגקונגמה (3,174 מ'). מצפון לנו נוכל להתרשם מהמפנה הדרומי של מרה פיק. זמן הליכה ליום זה 4 עד 5 שעות.

יום 6: לאחר ארוחת הבוקר נצא בכיוון כללי צפונה לעבר צ'טרחולה (3,150 מ'). את היום נתחיל בטיפוס מעלה, דרך שביל הרים צר וטיפוסי, דרך יערות חזרן ועצי רודודנדרום. השביל גם יירד מטה לכיוון ערוצי מים, אז נחזור, נמשיך ונטפס לעבר צ'טרהחולה. זמן הליכה ליום זה 7 עד 8 שעות.

יום 7: היום אנו בדרכינו צפונה דרך עמק הינקו לכיוון אזור קוטה (3,600 מ'). הנוף שלפנינו הוא המפנה הדרומי של מרה פיק ומתחתו עמק הינקו המרהיב. הכיסוי הוא של יערות חזרן ואורנים. בדרך נעבור כמה כפרים הנושקים לגובה של 4,000 מטרים. לאחר ארוחת הצהרים נמשיך לכיוון קוטה. זמן הליכה ליום זה 6 עד 7 שעות.

יום 8: מתחילים להרגיש את הגובה. אנחנו בדרכינו אל טאנגנאנג (4,350 מ'). זהו יום הליכה קצר באופן יחסי לאורכו של ערוץ ההינוקו, למרגלותיו של מרה פיק. את ארוחת הצהרים נעשה בגונדישונג, מחנה קיץ של הרועים. בהמשך הדרך נעצור בגומפה של לונגסומגבה, מנזר בודהיסטי מבודד, שם נמצאים כתובים וציורי סלע של מרה פיק והדרך אליו. זה המקום לעצור ולהתפלל בדרך הבודהיסטית – טיבטית להצלחת המסע והמשלחת כולה. נמשיך לכיוון טאנגנאנג, אזור רעיית בקר ויאקים בקיץ. תנאי הלינה פשוטים, אם כי מספקים בהחלט. זמן הליכה ליום זה 3 עד 4 שעות.

יום 9: יום אקלום. את היום נקדיש להתאקלמות ולמנוחה. לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיבוב לכיוון קרחון צ'רפטה הימאל. קרחון זה נחשב לקדוש בעיניי קהילת השרפה. נגיע לנקודה בה נוכל לצפות בפסגת מרה צפון מקרוב. לאחר זמן מה נחזור אל המחנה שלנו בטאנגנאנג. זמן הליכה ליום זה 4 שעות לערך.

יום 10: היום אנו בדרכינו למחנה Khare אשר בגובה של 5,045 מ', מחנה גבוה, אחד לפני מחנה הבסיס של מרה פיק. בדרך נתפעל מתופעות טבע הקשורות בעולם ההרים, מורנות, אגמי הרים, קרחונים ותצפית נהדרת על צ'רפטה הימאל. העלייה לקראת המחנה תלולה. מהמחנה נתרשם מההוד וההדר של מרה פיק מכיוון צפון. זמן הליכה ליום זה 3 שעות לערך.

יום 11: אל מחנה הבסיס של מרה פיק (5,350 מ'). דרך תלולה, בחלקה ע"ג בולדרים, תוביל אותנו אל מחנה הבסיס של מרה פיק. זמן ההגעה למחנה הבסיס 3 עד 4 שעות. לאחר ההגעה, נתארגן, ננוח, נאכל צהריים ונצא לאימון הליכה על קרחונים, נתרגל שימוש בציוד, אבטחה וטכניקות טיפוס נכונות. זמן האימון שעתיים עד 3 שעות לערך. במקביל נמשיך להתרשם מנוף הקדומים המתגלה לעינינו. לינה באוהלים.

יום 12: הבוקר נצא אל המחנה הגבוה של מרה פיק (5,780 מ'). נצא לכיוון מרה לה (5,415 מ'). האזור סלעי ומצוקי, מקורחן ובו לא מעט סדקים בקרח. נלך בצורה מאובטחת מובלים על ידי מדריכים מקצועיים. לכשנגיע למחנה הגבוה נקים את המחנה וננוח. לנגד עינינו ניתן יהיה להבחין בהר אוורסט, מקאלו, צ'ו אויו, נופצה, צ'מלאנג, ברונצה ועוד. לינה באוהלים. זמן הליכה משוער 5 עד 6 שעות.

יום 13: יום פסגה. נשכים קום מוקדם מאוד. לאחר ארוחת בוקר קלה, נעלה על קרמפונים, נרתם לחבלים ונתחיל את מסענו לכיוון הפסגה הצפונית. מהפסגה נפרס נוף שמימי, הר אוורסט (8,850 מ'), צ'ו אויו (8,206 מ'), לוהצה (8,516 מ'), מקאלו (8,463 מ'), קאנג'צ'נג'ונגה (8,565 מ'), נופצה (7,855 מ'), צ'אמאלאנג (7,319 מ'), ברונצה (7,129 מ'), אמה דבלאם (6,812 מ'), קאנגטגה (6,779 מ') ועוד פסגות רבות מעל 6,000 מטרים. חוויה שמימית כבר אמרנו? לאחר השהות על הפסגה נתחיל בירידה מסודרת ומאובטחת לכיוון המחנה הגבוה. לאחר מנוחה, התאוששות ומרק חם נמשיך בירידה לכיוון Khare (5,045 מ'). זהו יום ארוך, קשה, אבל נוגע ברוחניות של ההימלאיה. זמן הליכה ליום זה 10 שעות לערך.

יום 14: יום נוסף למקרה הצורך. זהו יום לו אנו זקוקים למקרה שמזג האוויר אינו מאפשר העפלה לפסגה או שחלק מחברי המשלחת לא התאקלמו עדיין די הצורך לגובה. במידה ולא יהיה צורך ביום זה, נדע להתאים עצמנו לתכנית המקורית.

יום 15: הבוקר נעזוב את האזור הגבוה בדרכינו אל אזור קוטה, אשר בעמק הינקו, בגובה של 3,600 מטרים לערך. זהו לילה בו נוכל לחגוג, בעודנו בשטח, את סיום החלק הקשה של מסענו, עם יין, בירות ועוד. זמן הליכה ליום זה 4 עד 5 שעות לערך.

יום 16: את הבוקר נתחיל בעלייה של כשעתיים לערך, דרך יער עשיר, בצדו המערבי של עמק הינקו, לכיוון ת'ולי חארקה. זהו יום הליכה נעים דרך יערות רודודנדרום למרגלות ההימלאיה. שלוש הפסגות של מרה פיק עדיין מלוות אותנו לאורך הדרך. זמן הליכה ליום זה 5 עד 6 שעות לערך.

יום 17: בדרך ללוקלה. יום הליכה אחרון. את היום נתחיל בעלייה של כשעתיים לערך, עד שנגיע למעבר זטרוואה. לאחר חציית הפס יתגלה לעינינו עמק לוקלה היפה. פסגות רבות ילוו אותנו כשנחל בירידה ללוקלה. זהו יום ארוך, 6 עד 7 שעות הליכה הסך הכול. עם ההגעה ללוקלה נתמקם בבית ההארחה שלנו. את ארוחת הערב נחגוג בליווי בירות, יין וסיפוק גדול.

יום 18: טיסת בוקר מלוקלה לקטמנדו. עם ההגעה, נסיעה לבית המלון, להתרגעות ומנוחה. אחר הצהרים נצא לשני אתרים באזור עמק קטמנדו, האחר מקודש להינדים, השני מקודש לבודהיסטים. ארוחת ערב חגיגית ואחרונה.

יום 19: טיסת בוקר חזרה ארצה דרך יעד ביניים. הגעה לתל אביב בערב יום 19.

 

סה"כ מחיר טיול: 4,580$ ל - 6 עד 9 מטפסים

                         4,400$ ל - 10 עד 14 מטפסים

מחיר הטיול כולל:

טיסות פנים ומיסים
תחבורה אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים כמפורט בתכנית או לחילופין רכבי שטח אם יש צורך
לינה בבית מלון ברמת תיירות גבוהה בקטמנדו
כלכלה על בסיס פנסיון מלא במהלך כל ימי הטרק והטיפוס
צוות מקומי, מדריכי הרים מקומיים מוסמכים ומדריך טיפוס בכיר – דנדי שרפה
סבלים – שרפות
טבחים
פרמיטים - אישור טיפוס למרה פיק
ציוד טיפוס כללי לקבוצה
כניסה לאתרים בהתאם לתכנית
לינה בבתי הארחה לאורך ימי הטיול
אוהלים וכל ציוד המחנאות בגובה
דמי טיפול ורישום
תשר לנותני שירותים מקומיים

המחיר אינו כולל:

טיסות בינלאומיות / כ - 1,300$ תוספת לכרטיס טיסה

מיסי נמל והיטלי דלק

ביטוח אישי ומטען,

שתייה שאינה מים,

ציוד אישי להרים לימי הפסגה כגון נעלי טיפוס, גרזנים, קרמפונים וקסדה – ניתן לשכור בעלות לא גבוהה

הוצאות אישיות

ויזה לנפאל בסך 50$ בכניסה לנפאל

הערה חשובה:

מסלול הטיול, אורכו, הטיסות, נסיעות ועוד נתונים לשינויים קלים, בהתאם למצב בשטח, מזג האוויר והטיסות שבעקבות כך, וזאת לטובת הטיול והמטיילים.