אמריקה התיכונה

התרבויות העתיקות של אמריקה התיכונה - מסע מהעבר אל הווה

בהרצאה זו נשמע על תרבויות העבר של אמריקה הלטינית, בדגש על תרבויות מקסיקו וגואטמלה, ועל הקשר שלהן לתרבות המקומית העכשווית. נשמע איך תרבויות עבר אלה קיימות, נושמות ובועטות גם בימים אלה.

את ההרצאה נפתח בהיכרות עם האולמקים, "אם כל התרבויות באמריקה התיכונה". התרבות האולמקית החלה להתפתח באלף השלישי לפני הספירה והגיעה לשיאה בסביבות שנת 1400 לפנה"ס. האולמקים לא השאירו אחריהם כתובים, וגם שמם ניתן להם מאוחר יותר על ידי האצטקים, אבל הם השאירו פסלים מונומנטליים ועדויות אחרות שלא משאירים ספק לגבי יכולתם ועוצמתם ואולי גם למקורם של מנהיגי האולמקים. בשנת 400 לפנה"ס הלכה ודעכה תרבות זו, עד שנעלמה לחלוטין. נעמוד על הסיבות להיעלמותה של תרבות כל כך גדולה וכל כך חזקה.

במקביל להיעלמותה, ואף לפני כן, קמה לה לא רחוק מהמקום בו שכנו האולמקים, תרבות נוספת, שהושפעה רבות מהתרבות האולמקית. תרבות זו התפרסה על פני ערי מדינה רבות, בדומה לערי המדינה של יוון הקדומה. היו אלה כמובן ממלכות המאיה. המאיה מעולם לא היו לאימפריה, הם לא היו מאוגדים ולא מאוחדים, עריה אפילו נלחמו אחת ברעותה, אבל היתה זו תרבות בעלת סממנים וטקסים משותפים. בהרצאה זו נחדור עמוק אל עריה השונות של תרבות המאיה ונכיר את מבני הקודש האדירים שבנו, את אורחות חייהם, אמונותיהם, האלים שלהם, מלכיהם וחשוב מכל, נשאל מדוע עד לשנת 900 לספירה, כמו התרבות האולמקית שהלכה ונעלמה, גם ערי המאיה הלכו וננטשו, ואיתן ממלכות המאיה ורבים מסודותיהן.

בניגוד לאולמקים, צאצאי בני המאיה הקדומים חיים עד היום בדרום מקסיקו ובגואטמלה, נכיר את השבטים השונים, נתרשם מהמסורות ומהפיוז'ן הבלתי ניתפס של אמונות מקומיות לצד אמונות באליליהם של בני המאיה.

לקראת חלקה האחרון של ההרצאה נעשה היכרות עם תרבות אחרת, שהלכה והתפתחה באזור שבו נמצאת היום העיר מקסיקו סיטי, תרבותם של בני האצטקים. תרבות זו התפתחה במאות ה - 15 וה - 16. הייתה זו תרבות שסגדה לשמש, תרבות שסגדה לקורבנות אדם מטעמים דתיים. כמו אצל בני המאיה, גם ערי האצטקים היו מרשימות ובהן שלטו מבני הקודש דמויי הפירמידה, שם נהגו גם לערוך את טקסי הקורבנות הנוראים. כשהגיעו הקונקיסטדורים (הכובשים) הספרדים, בראשותו של הרנאן קורטז, נדהמו אלה נוכח הרעיון השטני של העלאת קורבנות אדם.

האצטקים בנו ערים לתפארת, פאר ההנדסה של אותם ימים. עירם המרכזית, טנוצ'טיטלאן ישבה על אגם. הם בנו את עירם על אגם, בנו סכרים מרשימים, איים צפים עליהם בנו מקדשים ומבנים. איים צפים אלה, צ'אמפות, שימשו אף לצרכי חקלאות.

אימפריה זו קרסה כמובן עם בואם של הספרדים. רבים מול מעט ספרדים, נושאי נשק חם, סכסכנים, אך בעיקר נושאי מחלות שקטלו עשרות אלפי מקומיים. יחד עם זאת, צאציאהם של האצטקים הם בני מקסיקו המקוריים של היום, וכמו בני המאיה, גם להם שילוב אמונות מרתק בין הנצרות הקתולית של היום לבין האמונה הקדומה. על כך נשמע בהרצאה מרתקת המשלבת בין ישן לחדש ובין אמונה אחת לאחרת.