לפלנד

החיים לרוחב החוג הארקטי

בהרצאה זו נתוודע אל מושגים הקשורים אל החוג הארקטי, ולתמונת הראי שלו מדרום, החוג האנטארקטי. נכיר את עולם המושגים הגיאוגרפיים והאסטרונומיים הקשורים לחוג הקוטב הצפוני ולקוטב הצפוני עצמו. מהו החוג הארקטי, מדוע הוא נקבע דווקא על 66.32 מעלות צפון ומהו מישור המילקה?

נתרשם מאחת מתופעות הטבע היפות ביותר ללא כל צל של ספק, האורורה בוראליס, הלא הוא הזוהר הצפוני. נשמע מה הוא הזוהר הצפוני, כיצד הוא נוצר ולמה רואים אותו בצבעים מסויימים ובעיקר באזור חוג הקוטב הארקטי וצפונה ממנו?

נמשיך ונכיר את המדינות שבתחומן עובר חוג הקוטב הצפוני ונתמקד בעיקר במדינות בשטחן נמצאת ארץ הלאפים (לפלנד), נורווגיה, שוודיה, פינלנד ורוסיה.

נשמע איך זה לחיות במקום בעל אקלים כל כך קיצוני. מה עושים שם בני האדם? איך זה לחיות בחורף קפוא ללא שעות אור ואיך זה לחיות בקיץ ללא שעות חשכה? איך המגורים במקום כל כך קשה משפיעים על נפשו של האדם?

ואיך אפשר לחיות במקום כל כך צפוני, קר ומנוכר ללא מיתולוגיה? נתוודע אל המיתולוגיה הפינית, הקאלוולה, האפוס הלאומי של פינלנד המתאר את מעשיהם של גיבורים ואלים, מלחמותיהם, אהבותיהם והרפתקותיאם. נכיר את הדמויות הראשיות: מי היה וַיינֶמֵיינֶן? מיהי לוהי? מי היה ספו אילמרינן ומהו הסמפו, אותו חפץ פלאי המעניק עושר נצחי לבעליו?

נמשיך ונכיר את הסאמים (הלאפים). נשמע על שפתם, תרבותם, על פשר הכובע המיוחד אותם הם חובשים ועל צבע בגדיהם. נשמע על אורחות חייהם המרתקים וכיצד התאימו עצמם לחיים באקלים הקר והעוין של לפלנד.

נצא למסע אופנועי שלג ומזחלות כלבים המישורים האינסופיים של הטונדרה הצפונית. נטפס על מפלי קרח ונעלה על שוברת קרח. נשמע כיצד זו פועלת ואיך אין היא מתרסקת לנוכח מיליוני טונות של ים קפוא בעומק של 2 עד 3 מטרים.

את ההרצאה נסיים בסיפור מעניין במיוחד. נשמע איך התגלגל שמו של קדוש נוצרי, שנולד במחצית השנייה של המאה ה - 3 בטורקיה של היום, הקדוש ניקולס, והפך לדמות הכל כך מוכרת ואהובה, הוא סנטה קלאוס. ומה באמת בין שתי הדמויות, הצבע האדום וקריאתו המהדהדת.

הרצאה בטמפרטורה נמוכה שתחמם את לב הקהל.