טרק ברכס הרי סימיאן, אתיופיה

יציאה: 16 באוקטובר 2021                              חזרה: 24 באוקטובר 2017

מבוא:

על פי סיפור עתיק שמקורו במיתולוגיה היוונית, רכס הרי סימיאן מכונה "לוח השחמט של אלוהים" על שום ריבוי הצריחים שמקורם בסלע הגעשי שעוצב על ידי הרוח.

הרי סימיאן שבצפון אתיופיה נוצרו כתוצאה משחיקה אדירה, משך 40 מיליוני שנים, של המסלע החשוף הנמצא בחלקה הצפוני של הרמה האתיופית. הרמה נוצרה כתוצאה מהתפרצות לבה מותכת ממעמקי קרום כדור הארץ, וזו יצרה שכבה סלע בזלתי בעובי של 3,000 מטרים על פני כדור הארץ. שחיקת הסלע המגמתי יצרה את אחד מתצורות הנוף המרשימות עליי אדמות, עם פסגות הרים משוננות, סלעים חשופים ומצוקים אדירים המזדקרים לגובה של מאות מטרים, לפעמים אפילו עד לגובה של 1,500 מטרים. רוחבם של חלק מהסלעים נמתח לאורך ק"מ רבים. לדוגמא, הקיר הצפוני של רכס הרי סימיאן נמתח לאורך של עד 35 ק"מ. כמו כן, תצורות נוף אלה יוצרים עמקים וואדיות תלולים במיוחד. ברכס הרי סימיאן נמצא ההר הגבוה ביותר באתיופיה, ראס דשאן, המתנשא לגובה של 4,620 מטרים. עשרים פסגות בתחומי הרכס מתנשאות לגבהים של מעל ל – 4,000 מטרים.

לכל היופי הגיאולוגי הזה יש להוסיף את המגוון הביולוגי הייחודי, עולם הצומח והחי הקיים ברכס הרי סימיאן. נמצאים שם מינים נדירים השייכים לעולם הצומח האפרו – אלפיני, כמו צמחי הלובליות הענקיות המנקדים את הסוואנה ההררית וסביוני הענק, לצדם בעלי חיים המהווים את "מיני הדגל" של הפארק, בבוני הז'לאדה שמסתובבים שם בחופשיות ובקבוצות ענקיות, שועלי סימיאן, הנדיר במיני השועלים העולם ויעלים אתיופיים אנדמיים.

בנוסף אל הנוף הגיאולוגי עוצר הנשימה והמגוון הביולוגי הייחודי, מצטיין האזור בנוף אנושי מרתק, כפרים פשוטים ותושבים המנותקים מהעולם החיצוני, כאילו נלקחו והוספו במיוחד כדי לעצב תפאורה המשלימה את הסביבה.

בטיול זה נזכה לראות מכל אחד מהגורמים שעיצבו את המקום הכל כך מיוחד הזה, נעבור ונטייל דרך גונדר המכונה גם "קמלוט של אתיופיה", על שם ריבוי המצודות והארמונות שבה, נעבור דרך כפר עתיק של בני הפלשמורה – הלא הם ביתא ישראל – ונתמקד בחלק יהודי זה של המורשת שלנו. נמשיך דרך שווקים מרתקים ונעבור לחלק המרכזי של הטיול, טרק מאומץ בן 7 ימים אל הרי סימיאן הגבוהים, טרק ששיאו בהעפלה לכמה מהפסגות הגבוהות ברכס הרי סימיאן. נסיים את הטיול בביקור ב"פרח החדש", הלא היא עיר הבירה אדיס אבבה, שם נבקר בכמה מהאתרים המעניינים שבה. 

להלן פירוט מסלול  הטיול:

יום 1 הגעה לאתיופיה: מת"א לגונדר: נטוס בטיסת בוקר מוקדמת וננחת בבוקר באדיס אבבה (Addis Ababa), בירת אתיופיה. נמשיך בטיסת בוקר לגונדר (Gondar), שהייתה בירת אתיופיה במאה ה – 17, וקיבלה את הכינוי "קמלוט של אפריקה", עת נבנו בה ארמונות המלכים ומבני ציבור מפוארים אחרים. נסייר בעיר ובארמונות. נמשיך ונבקר באחד מהכפרים הפאלשים מסביב לגונדר. לינה בגונדר. גונדר ממוקמת בגובה של כ – 2,100 מטרים, עובדה התקל עלינו בתהליך ההתאקלמות.

יום 2: תחילת המסע לעבר מחנה סנקבר: בבוקר ניסע מגונדר לעיר המחוז דבארק שם ממוקמים משרדי הפארק. לאחר התארגנות טכנית וביקור בשוק המקומי, נמשיך בנסיעה לעבר רכס הסימיאן. נתארגן ונתחיל בהליכת אקלום של כ – 4 עד 5 שעות לאורך המצוק המשקיף על הנוף המעוצב לתפארת של רכס הרי סימיאן. אם יתמזל מזלנו נוכל לראות חלק מבעלי החיים האופייניים לאזור כגון בבוני הג'לדה, ומיני ציפורים. לינה במחנה סנקבר בגובה 3,200 מטר.

יום 3: צעדים ראשונים בסימיאן הגבוה – לעבר גיץ': הבוקר נצעד מזרחה לאורך המצוקים המרשימים לכיוון הסימיאן הגבוה, דרך האזור האפרו – אלפיני השופע צמחייה עשירה, פרחים מיוחדים האופייניים להרים הגבוהים של צפון אתיופיה. נמשיך למפלי ג'ינבר, נצפה בנוף הרים מעבר לצוקים ונזכה בתצפית נפלאה על הקניונים באזור. נעפיל מעבר לקו היער ואת הלילה נבלה במחנה הקרוב לכפר ג'יץ', בגובה 3,600 מ'. משך ההליכה 6 עד 7 שעות. ביום זה עליות וירידות לרוב.

יום 4: מגיץ' דרך שתי פסגות לצ'נק: את הבוקר ממשיכים בהליכה מזרחה לכיוון אימט גוגו (3,930 מטרים), מחשוף סלעי ממנו נשקף נוף מרהיב של הרי סימיאן. משם נמשיך אל אינטייה (4,070 מטרים) ומשם בירידה תלולה אל המחנה הבא שלנו בצ'נק בגובה 3,600 מטרים. ביום זה, כמו בשאר הימים, ההליכה לאורך המצוקים חושפת בפני המטייל את הנופים המרהיבים והייחודיים של רכס הרי סימיאן. משך ההליכה ביום זה 7 עד 8 שעות.

יום 5: מצ'נק לארקווזי ומשם לסונה: יום שבו נטפס ונחצה עמקים. נמשיך לטרק בנופיו המדהימים של רכס הרי הסימיאן. נצא מצ'נק ונעלה אל Bwahit בגובה של 4,430 מטרים, ומשם נרד ונמשיך לכיוון צפון. נעבור דרך הכפר ארקוזי, שם נפגוש תושבים וילדים רבים, ונמשיך אלה המחנה במרוחק שלנו בקרבת סונה, בגובה של 3,150 מטרים. כמו שאר הימים, גם יום ארוך וקשה, מרתק ומהנה. זמן ההליכה ביום זה 8 עד 9 שעות.

יום 6: סונה – מקראבייה: ממשיכים בדרכינו צפונה, דרך סונה ובירידה תלולה לעבר הסימיאן הנמוך. עם ההגעה לנהר בגובה של 1850 מטרים, נפשוט את בגדינו ונרחץ במים הצוננים. לאחר ההתרעננות נמשיך ונעלה למחנה בגובה של 1,950 מטרים. זמן ההליכה ביום זה 7 עד 8 שעות.

יום 7: מקראבייה – מוליט: יום טיול מלא ואחרון בסימיאן התחתון. דרכינו אל מחנה מוליט הממוקם בגובה של 2,000 מטרים. בדרך נחצה עמקים ונחלים ונרחץ בבריכה עמוקה ונפלאה בנהר, מקום מרגוע לגוף ולנפש. נרד עד לגובה של 1,600 מטרים, נעבור דרך שדות וחוות של בני המקום, נפגוש באוכלוסייה מקומית ונסיים את היום לאחר 7 עד 8 שעות הליכה.

יום 8: מוליט – אדי ארקיי – גונדר: יומו האחרון של הטרק. יציאה מוקדמת במיוחד. הבוקר נצא בהליכה של 3 עד 4 שעות אל עבר אדי ארקיי, שם ימתינו לנו הרכבים בדרכינו הארוכה חזרה אל גונדר. לינה בבית מלון בגונדר.

יום 9 עד 10: גונדר – אדיס אבבה – תל אביב: נצא בצהרי היום בטיסה לעבר אדיס אבבה. את אחר הצהרים והערב נקדיש לסיור באדיס אבבה וסביבותיה, נסיים בארוחת ערב חגיגית ומשם נצא אל שדה התעופה לטיסת לילה חזרה לתל אביב. הגעה ארצה בבוקרו של יום המחרת, יום 10.

מחיר הטיול:

יפורסם בהמשך

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות וטיסות פנים
* מיסי נמל בסך XXX
* ויזה לאתיופיה בסף 60$
* טיפים לצוות המקומי לאורך כל הטיול בסך 150$
* 3 ארוחות ביום לאורך כל הטיול, החל מארוחת צהרים ביום ההגעה ועד לארוחת ערב ביום העזיבה באדיס אבבה
* בנוסף למים מורתחים – נספק גם מים מינרלים לשתייה היכן שאפשר
* בתי מלון הטוב שבנמצא בגונדר. מבוסס על 2 בחדר
* במהלך הטרק, אוהלים זוגיים, מזרנים, כריות, כסאות, שולחנות, ציוד בישול, אוכל ועוד
* פרדות לאורך כל ימי הטרק
* במהלך הטרק, אוהל חדר אוכל נפרד עם כסאות ושולחנות
* העברות באוטובוס
* ביקור בגונדר, שווקים ואדיס אבבה
* דמי כניסה לאתרים ואישורי שהייה בפארק
* מדריך אתיופי צמוד
* מלווה חמוש צמוד מטעם רשויות פארק סימיאן
* מדריך ישראלי צמוד, איתי שחורי
* טבח ומלווים נוספים

טרק באתיופיה – הערות חשובות:

• חיסונים: לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
• יש לקחת בחשבון שלוח הזמנים בטיסות פנים לאתיופיה עלול להשתנות.
• בטיסות הפנים באתיופיה לא ניתן לקחת יותר מ – 20 ק"ג מטען בטיסות.
• לצורך ויזה לאתיופיה יש צורך בדרכון בתוקף לחצי שנה + שתי תמונות פספורט וכן יש לוודא כי ישנם 3 דפים פנויים בדרכון.

מדריך הטיול:

מדריך הטיול, איתי שחורי, עשה את ילדותו באתיופיה, כאשר משפחתו יצאה לשירות במדינה זו. איתי גדל, למד והתחנך באתיופיה, התחכך באוכלוסייה המקומית, למד והכיר את אותה מקרוב, החל מהיבטיה ההיסטוריים, התרבותיים וחיי היום יום.

איתי הוא טייל ומדריך טיולי שטח ותיק, בין השאר הדריך בעבר טיולי שטח של החברה להגנת הטבע. איתי קשור בנימי נפשו לאתיופיה, ביקר בה פעמים רבות ומכיר את אורחותיה.