פסגות געשיות ברמה הארמנית

יציאה: 25 ביוני 2021                  חזרה: 4 ביולי 2021

ההרשמה בעיצומה

מבוא:

את ארמניה ניתן להגדיר באופן כללי כמדינה מאוד הררית. שמונים ושבעה אחוזים משטחה של ארמניה נמצא בגובה שבין 1,000 ל – 3,000 מטרים. רובם המוחלט של הרי ארמניה הם בעלי מוצא וולקני. מבין כל ההרים, אראגץ הוא ההר הגבוה ביותר בארמניה.

בחלק הראשון של מסע מיוחד זה נעשה את הניסיונות להעפיל לשתיים מבין ארבע הפסגות של ארגאץ. ההר נמצא 40 ק"מ צפון מזרחית מירוואן בירת ארמניה. זהו הר געש כבוי המכסה שטח של 200 קמ"ר. להר 4 פסגות, ככיוון רוחות השמים, ולוע בעומק של 350 מטרים הממוקם בין 4 הפסגות. הפסגה הצפונית, היא הפסגה הגבוה ביותר ולמעשה הנקודה הגבוהה ביותר בארמניה, 4,090 מטרים. ובסדר יורד, גובה הפסגה המערבית הוא 3,995 מטרים, המזרחית 3,908 מטרים והפסגה הדרומית הנמוכה ביותר והקלה ביותר לטיפוס, מתנשאת לגובה של 3,879 מטרים. התפרצות האחרונה היא האחראית לצורתו בעלת 4 "הראשים" של ההר.

בחלקו השני של המסע נכיר את אחד הרכסים הגבוהים ביותר בארמניה – רכס  גרמה. הרכס נמצא מערבית לאגם סוואן, אחד משלושת האגמים המקודשים לארמנים. גובהו הממוצע של הרכס הוא 2,500 מטרים והוא כמובן, כמו כל ההרים בארמניה, בעל מוצא וולקני, ובו המון חרוטים געשיים כבויים. זהו רכס באורך של 70 ק"מ הנמתחים באופן כללי מצפון לדרום. רוחבו כמעט 50 ק"מ. בטיולנו ברכס ננסה להעפיל ל – 3 פסגות, בינהן הפסגה הגבוהה ביותר ברכס, פסגת אג'דהאק, 3,597 מטרים גובהה. מעניין לציין כי 70 אחוזים מבעלי הכנף של ארמניה נמצאים ברכס, ללמדנו על הפראיות ועוצמת הטבע הקיימים ברכס.

בין לבין נזכה להכיר חלק מאתריה ומהמנזרים היפים והחשובים בארמניה, כולל ביקור במוזיאון השואה בארמנית. נכיר לעומק את תרבותו ומורשתו של העם הארמני, החל מהיותו העם הראשון שקיבל על עצמו את עול הנצרות ועד ימינו אנו.

להלן פירוט מסלול  הטיול:

יום 1: תל אביב – יראוון: נצא בטיסת בוקר, דרך יעד ביניים, אל יראוון בירת ארמניה, אליה נגיע אחרי הצהריים. עם ההגעה, ולאחר סידורי הויזה, נצא אל בית המלון שביראוון. לאחר התארגנות ומנוחה קצרה נצא לסיור היכרות ראשוני עם יראוון המפתיעה. לארוחת הערב נצא למסעדה המגישה אוכל ארמני. לינה יראוון.

יום 2: יראוון – ארגאץ: נצא בנסיעה מירוואן עד שנגיע למרגלות הר ארגאץ. נבקר במצודת אמברד (2,300 מטרים) ונצא משם בהליכה עד לאגם קארי (3,190 מטרים). בדרך נתרשם מפריחה אדירה ומהכנסת אורחים לבבית של רועי הצאן היזידים. לאחר שהיה קצרה בסביבות האגם הגבוה, נצא ברכב בחזרה אל מצודת אמברד, שם נמצא מחנה האוהלים הראשון שלנו. מרחק הליכה 14 ק"מ, כ – 6 שעות הליכה. לינה באוהלים.
 
יום 3: ארגאץ: הבוקר נצא עם רכב אל אגם קארי. משם נעפיל אל שתיים מבין ארבע הפסגות של ארגאץ. נתחיל בפסגה הדרומית הנמוכה ביותר והקלה ביותר לטיפוס (3,897 מטרים), ומשם נעלה את רמת הקושי ונשאף להגיע אל הפסגה המערבית (3,995 מטרים), היא הפסגה השנייה בגובה בהר. לאחר מכן נרד אל מחנה אוהלים הממוקם בשיפוליו המזרחיים של ההר. מרחק הליכה 16 ק"מ, 9 עד 10 שעות הליכה. לינה באוהלים.
 
יום 4: ארגאץ – ימת סוואן – דיליג'אן: יום הפרידה מהר ארגאץ. נמשיך דרכינו מזרחה, בירידה מההר, לכיוון הכפר אראגץ. עם הגעתנו לכפר נצא ברכב לכיוון ימת סוואן, ימה קדושה, "הפנינה של ארמניה", שם נבקר באחד המנזרים היפים והחשובים ביותר בארמניה. לאחר ארוחת צהרים נמשיך צפונה לכיוון דיליג'אן, המכונה גם "שוויץ של ארמניה", עיירה קטנה הממוקמת בלב חורש ויער, מהאזורים היפים ביותר של ארמניה. מרחק הליכה 12 ק"מ, 3 שעות הליכה. לינה במלון בדיליג'אן. 
 
יום 5: הפארק הלאומי דיליג'אן – גרני: הבוקר נצא לבקר בשניים מהיפים והחשובים במנזרי ארמניה, מנזרים הממוקמים בתחומי הפארק הלאומי דיליג'אן. נשלב הליכה רגלית קלילה לשחרור הגוף. לאחר מכן נצא לכיוון גרני, עיירה שקטה ומנומנמת, שם נלון בבית מקומיים ונזכה לאירוח כיד המלך. אחר הצהריים נצא להליכה בבוסתנים של קניון אזאט, למראות שלא תשכחו במהרה. נחזור לארוחת ערב. בלילה נצא אל המקדש הרומי של גרני, מקדש מהמאה הראשונה לספירה. המקדש מואר בלילה ומוסיף הוד ומיסתורין לאתר. לינה בבית הארחה פשוט בגרני.
 
יום 6: גרני – גרהארד – וישאפאסאר: חזרה לשטח. הבוקר נצא לביקור במנזר האחרון לטיול זה, מנזר גרהארד, הוא "מנזר החנית", מנזר המשלב אלמנטים ארכיטקטוניים ארמניים קלאסיים עם ניצול תנאי השטח. המנזר חצוב בחלקו במערה והוא מלא הוד והדר, קדושה וקסם כאחד. משם נמשיך בנסיעה קצרה לכפר גרהארד ומשם מתחיל בהליכה לכיוון מרגלות הר וישאפאסאר, הוא "הר הדרקון". הדרך ירוקה ומלאה בפריחה מלבבת, רכס גרמה הולך ונחשף אט אט במלוא הדרו. בהליכה סביר להניח כי שוב נפגוש את הנוודים היזידים. זמן הליכה 5 עד 6 שעות. 
 
יום 7: פסגות רכס גרמה: ממרגלות וישאפאסאר נצא לכיוון פסגת אג'דהאק (3,597 מטרים), הפסגה הגבוה ביותר ברכס גרמה. נחזור למחנה למנוחה ואחר הצהרים נעפיל לפסגת וישאפאסאר (3,157 מטרים). מרחק הליכה 17 ק"מ, 6 שעות הליכה. לינה באוהלים למרגלות הר.
 
יום 8: פסגת ספיטאקאסאר הגדול: את היום נקדיש לספיטאקאסאר הגדול, הוא "ההר הלבן". נעפיל לפסגת ספיטאקאסאר הגדול (3,557 מטרים). על פי מידת הרצון והחלטת המדריך בשטח, נוכל אולי גם לעלות לפסגת ספיטאקאסאר הקטן. מרחק הליכה 14 ק"מ, 6 שעות הליכה, בלי ספיטאקאסאר הקטן. זהו עוד יום שכולו טובל בירוק מחד ובלבן של השלג הנמצא בפסגות רכס גרמה, מרחבים אין סופיים והרגשה של סוף העולם. חזרה ללינה במחנה שמתחת לוישאפאסאר.
 
יום 9: הפרידה מרכס גרמה: נעשה את דרכינו בחזרה, דרך אגם וישאפ, אל הכפר גרהארד. נפרדים מהרכס הפראי והירוק – לבן. נפרדים מהפריחה האין סופית, מהטבע הבראשיתי ועושים פעמינו ליראוון. עם ההגעה נצא לביקור במוזיאון השואה ביראוון, אתר שאסור לפספס. נמשיך לבית המלון ומשם לארוחת ערב חגיגית הכוללת מוזיקה חיה לכבודנו.
 
יום 10: טיסת בוקר מוקדמת דרך יעד ביניים לתל אביב. הגעה לתל אביב בשעות אחר הצהרים המוקדמות.

 

מחיר הטיול: יפורסם בקרוב           מיסי נמל: $            סה"כ: $  

תוספת לאדם בחדר יחיד: $

 

המחיר כולל:

טיסות + מיסי נמל
תחבורה + רכב להעברת ציוד
לינה בבתי מלון ביראוון (4 כוכבים) ובדיליג'אן (דרגת תיירות טובה), בית הארחה בגרני (שירותים משותפים), אוהלים בשטח, מזרנים באוהלים
כלכלה מלאה לאורך כל הטיול – פנסיון מלא
צוות מדריכים מקומיים ומדריך ישראלי צמוד
דמי כניסה לאתרים
אשרה (ויזה) לארמניה
טיפים לנותני השירותים בארמניה
דמי רישום וטיפול
קבוצה של עד 15 מטיילים

המחיר אינו כולל: ביטוח אישי ומטען והוצאות אישיות. כל פעילות שאינה מופיעה בסעיף כלול.

לתשומת לבכם:

במקרה של ביטול לאחר כרטוס – דמי ביטול (של כרטיס טיסה) מלאים.

מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה והמחיר ישתנה, מחיר הטיול יעודכן בהתאם.

חיסונים – לקבלת מידע על חיסונים יש להפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.

תנאי תשלום ודמי ביטול – כמופיע בדף הרישום. 

על כל מטייל להיות מצויד בדרכון בתוקף ל – 6 חודשים מיום היציאה.

ארמניה הינה מדינה אשר עדיין לא מפותחת דיה במתן שירותי התיירות, התשתיות בארמניה אינם מפותחות דיין ורמת התחזוקה בבתי מלון/בתי הארחה אינם בסטנדרט שאנו רגילים אליו במערב. אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומם מראש (לדוגמא כבישים סגורים, בעיות במלונות וכו') למדריכנו יש את הזכות לערוך שינויים (לטובת ורווחת הנוסעים) וזאת רק ע"מ לשפר את מסלול הטיול להביא להצלחתו המלאה.