אל מחנה הבסיס של אנאפורנה

מבוא:

רכס האנאפורנה נמצא בחלקה הצפון מרכזי של נפאל. אורכו של הרכס 55 ק"מ ופסגתו הגבוהה ביותר הינה אחת מתוך 14 פסגות העולם המתנשאות לגבוה של מעל ל – 8,000 מטרים. גובהו המרבי של האנאפרונה, העונה לשם אנאפורנה I, הוא 8,091 מטרים, גובה אשר ממקם את אנאפרונה I כהר העשירי בגובהו בעולם. משמעות המילה אנאפורנה היא אחת מההתגלמויות של האלה פראווטי. תרגום שמה מסנסקריט הוא "אלת האסיף" או "אלת המזון".

רכס האנאפורנה משתרע מזרחית לנהר הקאלי גאנדקי, נהר המפריד בינו לבין רכס הדולאגירי, הר נוסף מתוך 14 הפסגות אשר פסגתו חוצה את רף ה – 8,000 מטרים. ברכס האנאפורנה 13 פסגות מעל ל – 7,000 מטרים ו – 16 פסגות נוספות המתנשאות לגבהים של ל – 6,000 מטרים. הטרק יביא אותנו לגובה מרבי של 4,140 מטרים, הוא מחנה הבסיס של הר האנאפורנה.

הטרק אל מחנה הבסיס של האנאפורנה, המכונה גם בשם ABC ,Anapurna Base Camp, ידוע ומוכר בשל הנופים המרהיבים שבדרך. הדרך אל מחנה הבסיס כוללת מראות של הרים אדירים, מלאי הוד והדר, ענקים ונפילים של ממש, יערות מחטניים ירוקים, מלאים בפריחה של שיחי רודודנדרום ועצי במבוק, פסגות משוננות, מושלגות ומלאות קרחונים, כפרים ציוריים ותרבות אנושית מרתקת.

הטרק תוכנן לפרק זמן קצר יחסי והוא הותאם במיוחד למטיילים שלא עומד לרשותם זמן רב. המקום, העיתוי ופרק הזמן מציעים הזדמנות נהדרת לראות את אחד מהמראות היפים והמרגשים ביותר בעולם.

להלן פירוט מסלול הטיול:

ימים 1 ו –  2 (20 ו – 21 באפריל): נצא בטיסת לילה מתל אביב לקטמנדו (20.4) דרך יעד ביניים. אל קטמנדו נגיע לקראת הצהרים של היום השני (21.4). משדה התעופה נצא אל בית המלון שלנו. לאחר התאוששות והתארגנות נצא לארוחת צהרים ומשם לסיבוב קצר בדורבאר של קטמנדו, קומפלקס הינדי מיוחד ומרשים של ארמונות ומקדשים מהמאה ה - 17. בסיום הסיבוב הקצר נמשיך אל אזור הטאמל, רובע הקניות והלב הפועם של קטמנדו, שם תוכלו לרכוש ולהשלים ציוד לטרק, להתפעם מהכרך ההומה ומהסמטאות הציוריות. ניפגש שוב לארוחת ערב באחת מהמסעדות המסורתיות של קטמנדו. לינה: קטמנדו.

יום 3 (22 באפריל): לאחר ארוחת הבוקר ניפרד מקטמנדו ונצא בנסיעה ארוכה מערבה מקטמנדו לאורך ערוץ נהר הטריסולי (Trisuli), כשיעדנו – נקודת תחילת רפטינג על הנהר. לאחר תדרוך על גדת הנהר, נרד לסירות ונצא לשייט של כ – 3 שעות (תלוי במהירות הזרימה) בלווי שייטים מקצועיים לאורך הנהר הזורם בנוף נפלא ובמורד אשדות לבנים. בסיום השייט נמשיך בנסיעה אל פוקארה, אליה נגיע בערב. לאחר התארגנות והתאוששות בבית המלון, ניפגש ונצא לארוחת ערב. לינה: פוקרה. כלכלה מלאה.

יום 4 (23 באפריל): לאחר ארוחת הבוקר נצא בג'יפים בנסיעה של כשעתיים עד לנאייפול (1,070 מטרים), ומשם בנסיעה של עוד כשעה עד שנגיע לאולרי (1,960 מטרים), נקודת ההתחלה של הטרק. מתחילים את הטרק. מאולרי נצא בהליכה לכיוון גורפאני (2,860 מטרים). ההליכה דרך יערות החגורה הירוקה של מרגלות ההימאליה ושיחי הרודודנדרום הנמצאים בשיא תפרחתם בתקופה זו של השנה. זמן הליכה משוער 6 עד 7 שעות. לינה: גורפאני. כלכלה מלאה.

יום 5 (24 באפריל): הבוקר נצא מוקדם אל נקודת תצפית מרשימה על אזור רכס האנאפורנה, אל פון היל, פסגה בגובה של 3,200 מטרים, ממנה הנוף הנשקף עוצר נשימה. זמן העלייה המשוער לפון היל הינו כשעתיים וההמלצה היא להגיע בזמן זריחה. לאחר מנוחה והתפעלות, נחזור לארוחת בוקר בגוראפני, ומשם נמשיך מזרחה אל טאדאפני (2,630 מטרים). זמן הליכה משוער עד 6 שעות. לינה: טאדאפני. כלכלה מלאה.

יום 6 (25 באפריל): הבוקר נצא בכיוון כללי צפונה, אל הכפר צ'ומרונג הממוקם בגובה של 2,170 מטרים. צ'ומרונג הוא כפר גדול יחסית, אשר שיפולי ההרים סביבו מכוסים בטראסות לרוב, שם מגדלים התושבים המקומיים, בהתאם לעונה כמובן, אורז, חיטה, תירס וירקות. זמן הליכה משוער עד 7 שעות. לינה: צ'ומרונג. כלכלה מלאה.

יום 7 (26 באפריל): ממשיכים צפונה במקביל לנהר המודי חולה. רכס האנאפורנה האדיר הולך ומתקרב.  את היום נייחד להליכה לכיוון בתי ההארחה של "במבו" (במבוק), שם נצא גם בית ההארחה שלנו בגובה של 2,310 מטרים לערך. זמן הליכה משוער עד 6 שעות. לינה: במבו. כלכלה מלאה.

יום 8 (27 באפריל): גם היום, כמו יום האתמול, במגמה צפונה במקביל לנהר המודי חולה, אולם אנו מתחילים לצבור גובה. את היום נסיים בכפר דאורלי אשר בגובה של 3,230 מטרים. סביבנו נמצאות פסגות רבות בגבהים שבין 5,000 ל – 7,000 מטרים. האנאפורנה ממש מעלינו. זמן הליכה משוער 5 עד 6 שעות. כלכלה מלאה.

יום 9 (28 באפריל): הבוקר אתם בדרככם אל שיא הגובה בטיול, אל היעד והמטרה של טרק זה, אל מחנה הבסיס של האנאפורנה, בגובה של 4,130 מטרים. אנו  צועדים במקביל להרים נישאים, "ממלכת האלים" מכנים כאן המקומיים את האזור. מחנה הבסיס של האנאפורנה הוא המחנה אליו מגיעים גם המטפסים המקצועיים, בשבילם זוהי נקודת ההתחלה לטיפוס על ההר, בשביל רבים אחרים, שיא הטיול והטרק. זמן ההליכה המשוער 7 עד 8 שעות. לינה בית הארחה ב - ABC. כלכלה מלאה.

יום 10 (29 באפריל): לאחר התארגנות וארוחת בוקר, נעשה את דרכינו בחזרה, בכיוון כללי דרומה, במקביל אל המודי חולה, הנהר המנקז את קרחוני האנאפורנה, אל בית הארחה בדובאן, בגובה של 2,600 מטרים. זמן הליכה משוער 6 עד 7 שעות. לינה: דובאן. כלכלה מלאה.

יום 11 (30 באפריל): יום הליכה ארוך נוסף לפנינו, והכול כמובן במגמת ירידה, אל הכפר הקטנטן של ג'ינודאנדה (1,780 מטרים). זמן הליכה משוער עד 6 שעות. כלכלה מלאה.

יום 12 (1 במאי): יום הליכה קצר ואחרון לפנינו. נמשיך ונרד אל סיאנגי, משך של שעתיים עד שלוש שעות הליכה בלבד. בסיומו של ההליכה יאספו אותנו רכבי 4 על 4 ונצא בנסיעה של 3 עד 4 שעות לכיוון פוקרה. בדרך נעצור לארוחת צהרים. לפוקרה נגיע אחר הצהרים, אל בית המלון המפנק והמהנה שלנו. לאחר מנוחה ומקלחת ארוכה נצא בשייט מרגיע של כשעה באגם פאווה, האגם שבפוקרה נמצאת לחופיו. לינה בפוקרה. כלכלה מלאה.

יום 13 (2 במאי): לאחר ארוחת הבוקר נצא אל שדה התעופה של פוקרה לטיסה חזרה אל קטמנדו. עם ההגעה לקטמנדו נצא בנסיעה קצרה אל אחת מערי המלכות המרשימות שבעמק קטמנדו, אל העיר בהקטפור. בהקטפור, "עיר החסידים", בעיני רבים היפה בערי נפאל, עיר עם היסטוריה ותרבות עשירה, מקום מושבם של בני הנוואר, תושביה המקוריים של עמק קטמנדו, יושבת בפינה המזרחית של עמק קטמנדו. עיר זו הייתה בירתה של נפאל בתקופת שושלת מאלה. במהלך המאות ה – 14 עד ה – 16 היתה העיר בירת העמק כולו ושלטה על ערים אחרות, בינהן קטמנדו. העיר הוכרזה כאתר בעל חשיבות למורשת העולמית בשל תרבותה העשירה, מקדשיה הרבים, בתיה וסמטאותיה. במרכזה של העיר כיכר דורבר המכיל צבר מרשים של פגודות ומקדשים, בודהיסטים והינדיים, זה לצד זה וארמון מרשים הבנוי אבן ועץ. הככר נחשב לאחד המיוחדים והמרשימים בעמק קטמנדו ובנפאל בכלל. בנוסף, ידועה העיר גם בשל מלאכות היד של תושביה, הכוללות עבודה בעץ, ברזל ואבן. נטייל ונסייר בעיר, בין סמטאותיה, שלל המקדשים, הארמונות, החנויות, בין דוכני בעלי המלאכה ולאורך החנויות הקטנות והקסומות. בבהקטפור זמן חופשי לארוחת צהרים. אחר הצהרים נקנח בביקור קצר באתר הבודהיסטי של בודהאנאת, שם נמצאת הסטופה הגדולה והחשובה ביותר בעמק קטמנדו. נתמסר למקום, נקיף את הסטופה, נכיר את הארכיטקטורה שמאחורי הבניין האדיר, נכיר את המשמעויות הסימבוליות המופיעים בפרטים הגדולים והקטנים שבסטופה, נכיר את המנדאלות ונראה איך מייצרים אותן וננסה להבין בכלל את חשיבות המקום לתושבים ולמיעוט הטיבטי שבנפאל.  לקראת ערב חזרה אל המלון למנוחה ולהתרגעות. בערב נצא לארוחה מסכמת הכוללת מופע פולקלוריסטי המלווה בשירה וריקודים נפאליים. לינה קטמנדו. כלכלה על בסיס ארוחת בוקר וארוחת ערב.

יום 14 (3 במאי): נצא בטיסת בוקר מוקדמת מקטמנדו, דרך יעד ביניים, חזרה ארצה. אל תל אביב נגיע בשעות הערב של אותו היום.

 

עלות הטיול למטייל בודד בקבוצה של מינימום 20 מטיילים:  4,540$

 

הטיול כולל:

טיסות בינלאומיות + מיסי נמל והיטלים
טיסת פנים
בתי מלון ברמה של 4 ו – 5 כוכבים (קטמנדו ופוקרה)
בתי הארחה הטובים שבנמצא
העברות והסעות באוטובוס וברכבים 4x4
פרמיטים ואישורי טרק ל - ABC
כניסה לכל האתרים
כל הפעילויות המוזכרות במסלול
כלכלה כמתואר במסלול
מדריכים מקומיים דובר אנגלית
מדריך ישראלי – ד"ר חזי שקד
סבלים לאורך מסלול הטרק
טיפים לנותני השירותים המקומיים בנפאל
דמי טיפול ורישום
ט.ל.ח.

 

הטיול אינו כולל:

ויזה לנפאל בסך של 30$ - ישולמו בכניסה לנפאל
ארוחות שאינן מוזכרות בתיאור המסלול (ארוחת צהרים אחת בבהקטפור)
ביטוח אישי ומטען
הוצאות אישיות
כל פעילות שאינה מופיעה בסעיף כלול
ט.ל.ח.