איילנד פיק, נפאל

יציאה: 1 באוקטובר 2022            חזרה: 18 באוקטובר 2022

מבוא:

מסע רגלי אל לב ליבו של רכס הרי ההימלאיה האדיר, לא רחוק מהר האוורסט ומענקי הימלאיה אחרים. יש המתעקשים לקרוא לנוף הנשקף לאורך המסלול "הנוף המרהיב ביותר בעולם". אנחנו לא נתווכח...

באזור זה נמצאים 4 מתוך 6 ההרים הגבוהים בעולם, האוורסט (8,850 מטרים), לוהצה (8,516 מטרים), מקאלו (8,485 מטרים) וצ'ו אויו (8,201 מטרים), קצת יותר מרוחק, כולם מתרוממים זקוף, מעלה מעל סביבתם, מלכים ונסיכים, בני האצולה של ממלכת ההימלאיה.

הדרך אל איילנד פיק היא חלק מהטרק של האוורסט בייס קמפ, מחנה הבסיס של האוורסט. במהלך טיול זה לא נגיע אל מנחה הבסיס של האוורסט, אולם האוורסט וההרים הגדולים שמסביב בהחלט חשופים ונמצאים ממש בטווח "נגיעת יד".

הטרק מציע נופים הרריים מהיפים והמרשימים בעולם, זהו מסע אל ביתם של ההרים האדירים והאנשים החיים בצלם המאיים של הרים אלה, בני שבט השרפה, אל עולמם התרבותי, דתם הבודהיסטית ואל המנזרים הרבים בדרך. הטרק עובר דרך כפרים ציוריים בשטחו של הפארק הלאומי סאגארמהטה.

על איילנד פיק, שם שהעניק להר המטפס האגדי אריק שיפטון, כיוון שזה נראה לו "כאי בים של קרח", ובשמו הטיבטי אימג'ה צה (6,189 מטרים), טיפסו לראשונה בשנת 1953, כחלק מתהליך ההכנה שביצעו חברי המשלחת שהעפילו להר האוורסט באותה בשנה. אימג'ה צה הוא בין מסלולי הטיפוס הבסיסיים הפופולאריים ביותר בנפאל. ההר שוכן בשכנות רבה להר אוורסט (8,850 מטרים), לוהצה (8,516 מטרים), מקאלו (8,485 מטרים) וליפה שבהרי ההימלאיה, אמה דבלאם (6,814 מטרים).

כמו בטיפוס למרה פיק, גם אימג'ה צה נחשב לפסגה אליה מגיעים בטרק (Trekking Peak), מונח המתייחס להרים הנמוכים מ – 6,500 מטרים ושאליהם ניתן להגיע אל הפסגה ללא הצורך והמאפיינים הנדרשים ממשלחות טיפוס להרים גבוהים יותר. יחד עם זאת, הטיפוס לאימג'ה צה מצריך התאקלמות טובה, כושר גופני גבוה וניסיון טכני בסיסי, תוך כדי שימוש בקרמפונים, גרזנים, לעיתים סולמות (תלוי במצב השלג והקרח), חבלים מעוגנים ואמצעי אבטחה ראויים. במשלחת זו אנו נדאג לכך שכל חבר משלחת יקבל הדרכה ראויה וילמד כישורי טיפוס בסיסיים.

הטיפוס אל איילנד פיק, אימג'ה צה, יעשה דרך המסלול שמהצד הדרומי. צ'וקונג (4,750 מטרים לערך) הוא הכפר האחרון לפני מחנה הבסיס והוא מהווה את הנקודה שממנו הטיפוס אל איילנד פיק מתחיל. מחנה הבסיס ממוקם בגובה של 5,000 מטרים לערך (המיקום המדויק מושפע לעיתים ממצבו של אגם אימג'ה), בשטח מישורי וסלעי, בין המפנה הדרומי של איילנד פיק לשוליו הצפוניים של אגם אימג'ה. ממחנה הבסיס נעפיל למחנה הגבוה (5,600 מטרים), יום קצר באופן יחסי. העלייה תלולה דרך אזור סלעי, אולם נחשבת לבטוחה. הנוף הנשקף מהמחנה העליון עוצר נשימה.

מוקדם בלילה נתחיל את העלייה לפסגה, ובהמשך נטפס מאובטחים, בעזרת ג'ומרים, על "קיר" או מתלול קרח (המונח המקצועי הינו Serac) עד שנגיע לקו הרכס, "הסכין", שיוביל אותנו לפסגת איילנד פיק, 6,189 מטרים. 

הערה חשובה I: הזמן שנקדיש לטיפוס לפסגה ובחזרה תלוי במידה רבה בכושר המטפסים, מזג האוויר ואיכות השלג. בגמר הטיפוס ייתכן ונאלץ לחזור לישון במחנה הבסיס ולא בצ'וקונג.

הערה חשובה II: אנו יוצאים לטפס את איילנד פיק כמשלחת טיפוס לכל דבר. משלחת הינה קבוצה של אנשים ששמה לה מטרה להגיע למחוזות רחוקים לשם מטרות השגיות, מחקר וגילוי. זוהי קבוצה אשר חבריה תומכים אחד בשני והצלחתו של אחד או של בודדים היא נחלת המשלחת כולה. משלחות טיפוס הרים הינן משלחות בהן יוצאים המטפסים במטרה להגיע לפסגות של הרים גדולים במיוחד, הרים גבוהים או כאלה שעדיין לא נחקרו. מבחינתנו איילנד פיק יחשב לפסגה גדולה, כזו שדורשת מאמץ לא מבוטל מהמטפסים ומהמשלחת בכלל. מטרתנו היא להציב כמה שיותר חברי משלחת על הפסגה, אולם אין זה מן הנמנע, כמו בכל משלחת טיפוס הרים, שלא כל חברי המשלחת יגיעו אליה. יחד עם זאת ובאותה נשימה, והיה והגיעו חלק מאנשי המשלחת לפסגת ההר, הרי שתחשב זו משלחת מוצלחת ועל כל המשתתפים בה לעטור זרי דפנה על ראשם.

מדריך הטיפוס או מוביל המשלחת, נחשב גם למנהל המשלחת ומתפקידו להוביל את האנשים לפסגה וחשוב מכך, להחזירם בשלום בדרך מטה. מוביל המשלחת יקבל החלטות בשטח, בהתאם ליכולת המטפסים וכושרם, בריאותם, מזג האוויר וסיכויי ההצלחה אל מול סיכונים, ועל כן מחויבים חברי המשלחת לקבל את סמכותו ואת החלטותיו.

להלן פירוט מסלול המסע:

ימים 1 – 2: אחר הצהרים נצא בטיסה מתל אביב לקטמנדו דרך יעד ביניים. אל קטמנדו נגיע בצהרי היום השני. משדה התעופה נצא אל בית המלון שלנו, לארוחת צהרים ומנוחה. לאחר התאוששות, מנוחה והתארגנות נצא לסיור רגלי לכיוון הבזאר ומשם לטמאל, אזור הקניות התיירותי וההומה של נפאל, שם נרכוש ציוד ו/או נשלים ציוד לטרק. ארוחת ערב ולינה בקטמנדו.

יום 3: לאחר ארוחת בוקר נצא בטיסת בוקר מוקדמת של 40 דקות אל לוקלה (2,840 מ'). עם ההגעה ללוקלה נתארגן ונתחיל את המסע שלנו צפונה לכיוון פקאקדינג הנמצא בגובה של 2,610 מטרים. פקאקדינג הינו כפר קטן וציורי באזור קומבו, תחנת הלילה הראשונה שלנו בדרך הארוכה שלנו אל צ'וקונג ואל בסיסו של איילנד פיק. זמן ההליכה המשוער הינו כ – 5 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בפקאקדינג.

יום 4: כמו שאר הימים הבאים, גם היום אנו במגמה צפונה ומעלה. הבוקר נעשה דרכינו אל נאמצ'ה באזר, הכפר המרכזי בעמק קומבו, הממוקם בגובה של 3,440 מטרים בנקודה הנמוכה שלו, כאשר על המדרונות מסביב ומעלה בנויים להם בתי הכפר. בדרך נחצה את הדוד קוסי 6 פעמים על גבי גשרים מרהיבים, האחרון שבהם הוא גם הגבוה ביותר. מכאן מתחילה עלייה תלולה לנמצ'ה. נמצ'ה הינו מרכז המסחר העיקרי ולב ליבו הפועם של עמק קומבו. נמצ'ה באזר נחשב גם למקום תיירותי מאוד, שם בני שבט השרפה עובדים לרוב בתעשיית התיירות. המקום מוקף בפסגות רבות ומרהיב ביופיו. מערבית לנמצ'ה נמצא קונגדה רי (גובהו מעל 6,000 מטרים) ומזרחית לנמצ'ה נמצא ההר טמסרקו (גובהו מעל 6,600 מטרים). זמן ההליכה המשוער מפקאקדינג לנמצ'ה באזר הינו כ – 7 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בנמצ'ה באזר.

יום 5: יום מנוחה והתאקלמות בנמצ'ה באזר. את היום נייחד למנוחה והתאקלמות. בבוקר נצא לכיוון מלון ה – Everest View, הממוקם מעל נמצ'ה בגובה של 3,880 מטרים, בתקווה שמזג האוויר יאפשר תצפית טובה על ההר. לאחר כ -4 שעות לערך נגיע בחזרה אל הכפר. את שאר הזמן נקדיש, מי שרוצה, להמשך ההיכרות עם הכפר הציורי, נהנה מהאווירה המיוחדת, נטייל בסמטאות הציוריות ובשווקים. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בנמצ'ה באזר.

יום 6: לאחר ההתאקלמות נמשיך בדרכינו צפונה בהטיה קלה מזרחה, אל מנזר טנגבוצ'ה אשר בגובה של 3,860 מטרים ואל הכפר טינגבוצ'ה אשר בגובה של 3,760 מטרים. מנזר טנגבוצ'ה הינו הגומפה (מנזר ומאחז צבאי עתיק כאחד) הגבוה ביותר באזור קומבו. השבילים הופכים צרים יותר ודרמטיים יותר. את היום נתחיל בהליכה נעימה וקלה מנמצ'ה עד לרום של 3,550 מטרים. משם נרד בירידה תלולה עד לנהר האימג'ה חולה (3,250 מטרים). מתחתיתו של העמק נתחיל בעלייה תלולה אל המנזר (3,860 מטרים) ןמשם בירידה קלה אל הכפר (3,760 מטרים). יותר הרים ויותר פסגות  נחשפות, המפנה הצפוני של טמסרקו, אמה דאבלם (6,814 מטרים), מהיפים בהרי ההימלאיה, נופצה (7,860 מטרים) ואף לוהצה (8,516 מטרים) והאוורסט (8,850 מטרים) עשויים להתגלות לראשונה. זמן ההליכה המשוער מנמצ'ה באזר לטנגבוצ'ה הינו כ – 7 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בטנגבוצ'ה.

יום 7: לאחר ארוחת בוקר נצא לכיוון דינגבוצ'ה אשר בגובה של 4,410 מטרים. את היום נתחיל דרך יער אורנים ומשם נחצה את הנהר הגדול אימג'ה קולה. לאחר החצייה נתחיל במגמת עלייה עד שנגיע לדינגבוצ'ה. בדרך נוכל לצפות באמה דאבלם המרשים. כמו כן, נעבור דרך הכפר פאנגבוצ'ה, ביתם של המנזרים העתיקים ביותר באזור, כמו גם האתר המפורסם בו נמצאו עצמותיו של "איש השלג" המסתורי של ההימלאיה, הלא הוא הייטי. זמן ההליכה המשוער מטנגבוצ'ה לדינגבוצ'ה הינו כ – 7 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בדינגבוצ'ה.

יום 8: יום התאקלמות בדינגבוצ'ה. במהלך היום נצא בהליכה לכיוון נאנגקאר טשאנג, פסגה המיתמרת לגובה של 5,616 מטרים. נתקדם כמה שיותר גבוה על מנת להתאקלם טוב יותר. לאחר שהייה בגובה, נרד בחזרה אל דינגבוצ'ה. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בדינגבוצ'ה.

יום 9: אנו בדרכינו אל צ'וקונג (4,750 מטרים לערך). אנו עוזבים את המסלול של האוורסט בייס קמפ ופונים מזרחה, אל הכפר האחרון בדרך אל איילנד פיק. ככל שנתקדם ביום זה, איילנד פיק, אימג'ה צה, הופך ליותר ויותר דומיננטי. כמו כן, מדרום לנו (צד ימין) אמה דבלאם משנה את מופעו בהתאם לכיוון ההליכה שלנו, בדגש על המפנה הצפוני שלו. זהו אינו יום ארוך או קשה במיוחד, כ – 3 שעות הליכה, אבל חשוב מאוד למנוחה ולהתאקלמות. הכפר הקטן צ'וקונג נמצא, חבוי למחצה, תחת המורנה של קרחוני לוהצה – נופצה. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בצ'וקונג.

יום 10: יום התאקלמות בצ'וקונג. במהלך היום נצא בהליכה לכיוון צ'וקונג רי, פסגה המתנשאת לגובה של 5,550 מטרים צפונית לצ'וקונג. נתקדם כמה שיותר גבוה על מנת להתאקלם טוב יותר. מצ'וקונג רי נוכל להתרשם מההרים המיתמרים מסביבנו, החל מאמה דבלאם מדרום לנו ועד לפיסגתו של איילנד פיק הנמצאת מזרחית לנו. לאחר שהייה בגובה, נרד בחזרה אל בית ההארחה בצ'וקונג, לנוח ולמלא מצברים לקראת החלק האתגרי של מסע זה, המסע לכיוון פסגת איילנד פיק, אימג'ה צה. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בצ'וקונג.

יום 11: אל מחנה הבסיס של איילנד פיק. יום הליכה קצר באופן יחסי, 3 עד 4 שעות, יביא ואתנו אל מחנה הבסיס של איילנד פיק, בגובה של קרוב ל – 5,000 מטרים. מחנה הבסיס נמצא מתחת לרכס ולמפנה הדרומי של איילנד פיק. את שאר היום נייחד למנוחה ולהתאקלמות. לינה באוהלים.

יום 12: ממחנה הבסיס אל המחנה הגבוה של איילנד פיק. הדרך תלולה ועולה עד למחנה הגבוה (5,600 מטרים). הדרך כוללת עלייה שחלקה דורשת שימוש בידיים (Scrambling), אולם הדרך אינה נחשבת למסוכנת שכן אין סכנה למפולות סלע או שלגים. עם ההגעה למחנה העליון נתחיל בהתארגנות בניית המחנה, בדיקת חוזרת של הציוד, מנוחה והכנות לקראת הלילה הקצר והטיפוס אל הפסגה.

יום 13: יום פסגה. מוקדם בבוקר, כשעדיין חשוך בחוץ, נצא לכיוון הפסגה, 6,189 מטרים. נמשיך בטיפוס תלול, עד שנגיע לקרחון, אז השמש כבר תופיע בשמים. המסלול יעלה אותנו באופן תלול על קיר קרח ושלג, Serac, שיוביל אותנו בתורו אל קו הרכס הצר של איילנד פיק. מרגע שנגיע לקו הרכס יתגלו בפנינו ההרים שמצפון, לוהצה, מקאלו והרים שכבר ראינו מדרום, אמה דבלאם ברונצה ועוד. העלייה לאורך כל הדרך מאובטחת ומדריכים מקצועיים יובילו את הקבוצה עד לפסגה. לאחר שהות קצרה בפסגה, נתחיל את הדרך הארוכה מטה, תוך כדי גלישה קלה והמשך שימוש באמצעי אבטחה. נגיע למחנה הבסיס, ומשם הכוונה להספיק ולהגיע עד לצ'וקונג (ראה הערה חשובה I , כפי המובא בפרק המבוא). לינה וארוחת ערב בצ'וקונג.

יום 14: מתחילים את הירידה בחזרה מטה. היום נתחיל את דרכינו הארוכה דרומה, אל פאנגבוצ'ה אשר בגובה של 3,900 מטרים לערך. יום הליכה נעים במגמת ירידה. בדרכינו הארוכה מטה נעבור את דינגבוצ'ה. זמן ההליכה המשוער 6 עד 7 שעות. לינה וארוחת ערב בפאנגבוצ'ה.

יום 15: ממשיכים דרומה ובחזרה לכיוון נמצ'ה באזר (3,440 מטרים), מרכז המסחר העיקרי ולב ליבו הפועם של עמק קומבו. זמן ההליכה המשוער 6 עד 7 שעות. לינה וארוחת ערב בנמצ'ה.

יום 16: דרכינו אל לוקלה (2,840 מטרים), ממשיכים דרומה ובמגמת ירידה. יום הליכה ארוך נוסף לפנינו. זמן ההליכה המשוער 6 עד 7 שעות. לינה וארוחת ערב במלון פשוט בלוקלה.

יום 17: אחרי ארוחת הבוקר נצא לכיוון שדה התעופה ומשם נצא בטיסה חזרה אל קטמנדו. נצא אל בית המלון שלנו ומשם נמשיך ונבקר בחלק מהאתרים המרשימים של עמק קטמנדו, חלקם אתרי חול, חלקם אתרי קודש, בהתאם לזמן ולדעתו של המדריך. יום אותו נסיים בארוחה חגיגית לקראת סיום מסענו בנפאל. ארוחת ערב חגיגית ולינה בקטמנדו.

יום 18: לאחר ארוחת בוקר נינוחה ולא מוקדמת נצא בטיסת צהרים מוקדמת אל תל אביב, דרך יעד ביניים. נחיתה בשעות הערב המאוחרת או בשעות הלילה המוקדמות של אותו היום.

 

מחיר הטיול: 5,450$ – מותנה ב – 14 מטפסים

טיסות מיסי נמל והיטלים: 1240$

סה"כ מחיר הטיול המלא: 6,690$

תוספת לאדם בחדר יחיד: 275$

המחיר כולל:

* טיסות לקטמנדו דרך יעד ביניים וחזרה – יפורסם בקרוב
* כלכלה מלאה לאורך כל ימי הטיול, כולל בעמק קטמנדו (B, L, D)
* שתייה קלה ואלכוהול
* מלון בדרגת תיירות גבוהה בקטמנדו (2 לילות)
* טיסות קטמנדו – לוקלה – קטמנדו
* בתי ההארחה הטובים לאורך כל הטיול
* אוהלים מקצועיים ומזרנים ללינה בשטח
* אישור שהיה בפארק סאגארמהטה (פרמיט 1)
* אישור טיפוס לפסגה בפארק סאגארמהטה (פרמיט 2) בסך 250$
* צוות הדרכה מקומי ומיומן
* טבח וצוות מטבח מקומי לשהייה בשטח
* ביטוח עבור המדריכים והסבלים – בהתאם להוראות החדשות של ממשלת נפאל
* מדריך ישראלי
* סבלים לאורך כל הטרק בהתאם להוראות החדשות של ממשלת נפאל
* העברות והסעות באוטובוס בקטמנדו ובעמק קטמנדו
* מים (מים זמינים ומטוהרים) לאורך כל הטיול
* טיפים לצוות נפאלי מקומי

המחיר אינו כולל:

* ויזה לנפאל עם הכניסה בסך 30 עד 40$
* ביטוח רפואי
* ט.ל.ח.