אקונקגווה

יציאה: 30.12.2022               חזרה: 17.1.2023

מבוא:

הרי האנדים הם רכס ההרים הארוך בעולם. הרכס משתרע לאורך של כ – 8,000 ק"מ לחופה המערבי של יבשת דרום אמריקה. הרכס עובר במדינות קולומביה, אקוודור, פרו, בוליביה, ארגנטינה וצ'ילה. שיאו של הרכס נמצא בארגנטינה, לא רחוק מהגבול עם צ'ילה, שם ניצב לו בגאון "זקיף הסלע" או ה"סנטינל" של הרי האנדים, אקונקגווה (Aconcagua), 6,962 מטרים גובהו. ומשכך, אקונקגווה הוא השני בגובהו מבין "7 הפסגות", אחרי הר האוורסט – מונח המתייחס להר הגבוה ביותר בכל אחת מיבשות העולם, כולל אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית.

חברי משלחת זו יצאו מישראל ויטפסו את אקונקגווה באופן מאורגן ומסודר, עם מדריכים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר, עם אמצעי תקשורת בין המדריכים, עם שירותי מחנה בסיס מתקדמים, עם ציוד קבוצתי מקצועי ביותר, עם פרדות לנשיאת ציוד קבוצתי ואישי ועם סבלים באזור המחנות הגבוהים (למעט ציוד אישי). כמו כן, המסלול תוכנן למספר ימים אופטימאלי, בלי קיצורי דרך, על מנת להבטיח מקסימום ימי הסתגלות. את המשלחת יוביל ד"ר חזי שקד, מטפס עם ניסיון רב שנים (שלוש פעמים אקונקגווה, טיפוס טכני דרך הקרחון הפולני וטיפוס בדרך הרגילה) ובעזרת 3 מטפסים מקצועיים מקומיים. המסלול המתוכנן הוא מסלול בדרך הרגילה (Normal Route).

הדרך הרגילה ידועה גם בשם המסלול הצפון – מערבי, שכן חלק מהמסלול עובר דרך הרכס הצפון – מערבי של ההר. זוהי הדרך הפופולארית והנוחה ביותר. יש בה מינימום של אלמנטים טכניים ואין בה שדות קרח רבים, אבל היא המתאימה ביותר למטפסים המבקשים לצבור ניסיון בגובה רב. המסלול מיועד למיטיבי לכת ולמטפסים שבעברם ניסיון קודם בטיפוס על הרים כמו הקילימנג'ארו והאלברוס ו/או הרים גבוהים בנפאל.

מסלול הטיפוס:

יום 1 (30 בדצמבר): תל אביב – מנדוזה (760 מטרים)

יציאה מתל אביב, דרך יעד ביניים, אל מנדוזה שבארגנטינה. למנדוזה נגיע בצהרי יום המחרת.

יום 2 (31 בינואר): מנדוזה (760 מטרים)

עם ההגעה בצהרים נצא לבית המלון. נתחיל ב"מסדר ציוד" בו נעבור ביחד עם הצוות המקומי על הציוד, מי שצריך להשכיר ציוד יעשה את זה באותו היום. נארגן את רישיונות הטיפוס (ייתכן שנעשה זאת בבוקר למחרת), נסתובב במנדוזה, נצא לארוחת ערב במסעדת אסאדו טיפוסית ונחזור כמובן למנוחה של אחרי טיסה ארוכה ושל לפני ימים ארוכים לפנינו. ארוחת ערב מנדוזה.

יום 3 (1 בינואר): מנדוזה – פניטנטס (2,650 מטרים)

לאחר ארוחת הבוקר נצא לאסוף את הרישיונות (במידה ולא הוצאנו אותם ביום שלפני) ונצא בנסיעה ארוכה לכיוון פניטנטס (Penitentes), לא רחוק מהגבול עם צ'ילה, למרגלות אקונקגווה. פניטנטס הוא אתר סקי (פברואר הוא כמובן קיץ באזור זה) והלינה באזור זה ובגובה זה הן תחילתו של תהליך ההתאקלמות. הנופים בדרך הם נופים הרריים, נראה הרבה פסגות של האנדים ונעבור דרך הרבה מנהרות חצובות. לינה במלון נחמד ופשוט בפניטנטס.

יום 4 (2 בינואר): פניטנטס – פונטה דל אינקה – קונפלואנסייה (3,300 מטרים)

לאחר ארוחת הבוקר נצא לכיוון פונטה דל אינקה שפירושו "גשר האינקה", מהמקומות המיוחדים והמרשימים באזור מנדוזה. באתר גשר טבעי שנוצר מעל נהר הוואקס (Vacas), מעיינות חמים ותצורות גיאולוגיות ומינראליות מרשימות ביותר. משם נמשיך ברכבים עד לכניסה לפארק אקונקגווה. נצא בהליכה לכיוון קונפלואנסייה (Confluencia), "מפגש נהרות" בעברית. הציוד יועמס על גבי פרדות. עם ההגעה למחנה, כמו לכל מחנה אליו נגיע, נקים את האוהלים הזוגיים בכוחות עצמנו. הדרכה ראשונית תינתן על ידי המדריכים, שכן מדובר על אוהלים מקצועיים ביותר.

יום 5 (3 בינואר): קונפלואנסייה – פלאזה פרנסייה (4,000 מטרים) – קונפלואנסייה

לפנינו יום שלם המוקדש להתאקלמות. נצא בבוקר ממחנה קונפלואנסייה לכיוון מחנה פלאזה פרנסייה (Plaza Francia), הנמצא בחלקו הדרומי של אקונקגווה. עם ההגעה נשהה במקום זמן קצר ונחזור בחזרה אל קונפלואנסייה.

יום 6 (4 בינואר): קונפלואנסייה – פלאזה דה מולס (4,260 מטרים)

סוף סוף אנחנו בדרכנו אל מחנה הבסיס – פלאזה דה מולס (Plaza de Mulas). "מולס" פירושו "פרדות". במחנה הבסיס נמצאים מתקנים מפנקים (הכול באופן יחסי), אוהל מטבח, אוכל משובח, שירותים מסודרים, מקלחות שדה (כלול) וחיבור אינטרנטי (כלול), רופא מחנה ועוד. במהלך שהותנו במחנה הבסיס נבדק לפחות פעם אחת על ידי רופא המחנה והוא זה שמאשר למטפס להמשיך או לא.

יום 7 (5 בינואר): יום מנוחה והתאקלמות בפלאזה דה מולס (4,260 מטרים)

יום זה מיוחד כולו למנוחה, ארוחות והתאקלמות. ייתכן שזהו גם היום שנבדק אצל הרופא, לחץ דם, דופק ובדיקות הכוללות גילוי מוקדם של סימפטומים של מחלת גבהים. אגב, באישורו של הרופא להוריד את המטפס באופן מוסק. המסוק מבקר במחנות הבסיס סביב ההר לפחות פעם ביום, והוא מוביל ציוד, מוריד פסולת, אבל גם מוריד מטפסים שלקו בבעיה רפואית כזו או אחרת.  

יום 8 (6 בינואר): פלאזה דה מולס – פלאזה קנדה (5,000 מטרים) – פלאזה דה מולס

יום התאקלמות נוסף לפנינו. היום נצא ונטפס גבוה יותר לכיוון מחנה מספר 1 המכונה גם פלאזה קנדה. על המטפסים להוביל חלק מהציוד בו נשתמש במחנות הגובה, הכוללים בין השאר גם אוכל וציוד בישול. את ארוחת הצהרים נעשה בשטח. עם ההגעה למחנה מספר 1, נקבץ את הציוד שלנו יחדיו, ננוח מעט ונעשה את דרכינו בחזרה למחנה הבסיס.

יום 9 (7 בינואר): יום מנוחה והתאקלמות אחרון בפלאזה דה מולס (4,260 מטרים)

יום חשוב ביותר לפנינו. יום מנוחה והתאקלמות נוסף. ביום זה יוודא צוות המדריכים ביחד עם המטפסים כי הציוד האישי של כל אחד מוכן ומאורגן לימים הבאים בהם נעזוב את מחנה הבסיס הנוח משהו ונצא אל המחוזות הגבוהים של ההר. זוהי גם הזדמנות אחרונה לנוח, לאכול ולצרוך כמה שיותר קלוריות למשך הימים הבאים.

יום 10 (8 בינואר): פלאזה דה מולס – פלאזה קנדה (5,000 מטרים)

אנחנו בדרכינו אל לינה במחנה מספר 1 בגובה של 5,000 מטרים. נצא כאשר כל מטפס נושא איתו את ציודו האישי. סבלים יישאו את האוהלים ואת שאר הציוד הנדרש ללינה ושהייה במחנות הגבוהים. מטפסים שיזדקקו לעזרה יפנו אל המדריך וזה ימצא פתרון.

יום 11 (9 בינואר): פלאזה קנדה – מחנה נידו דה קונדורס (5,400 מטרים)

אחרי ארוחת הבוקר נצא למחנה מספר 2, המכונה גם "קן הנשרים". בדרך למחנה מספר 2 כל מטפס יישא את ציודו האישי ועד 3 ק"ג של מזון. סבלים יישאו את האוהלים ואת שאר הציוד הנדרש ללינה ושהייה במחנות הגבוהים. מטפסים שיזדקקו לעזרה יפנו אל המדריך וזה ימצא פתרון.

יום 12 (10 בינואר): מחנה נידו דה קונדורס – מחנה "כולרה" (5,950 מטרים)

ביום זה אנחנו בדרכינו את מחנה מספר 3, מחנה הגובה האחרון לפני הפסגה. כל מטפס יישא את ציודו האישי ועד 3 ק"ג של מזון. סבלים יישאו את האוהלים ואת שאר הציוד הנדרש ללינה ושהייה במחנות הגבוהים. מטפסים שיזדקקו לעזרה יפנו אל המדריך וזה ימצא פתרון.

יום 13 (11 בינואר): מחנה "כולרה" – פסגה (6,962 מטרים)

היום הגדול הגיע. השכמה מוקדמת ויציאה לכיוון הפסגה והנקודה הגבוהה ביותר בדרום אמריקה. בשעות הבוקר המאוחרות יימצאו עצמם המטפסים בגובה של כמעט 7,000 מטרים. רגע שיא אישי לכל מטפס. לאחר שהייה קצרה על הפסגה, נרד בחזרה לכיוון מחנה מספר 3 ללילה אחרון בגובה רב.

יום 14 (12 בינואר): מחנה "כולרה" – פלאזה דה מולס

אנחנו בדרכינו אל מחנה הבסיס המפנק. במהלך יום זה יישא כל מטפס את ציודו האישי ולא יותר מ – 5 ק"ג נוספים של אשפה מצטברת וציוד נוסף. במהלך הערב נחגוג במחנה הבסיס את סיומו של המסע המתיש והתובעני.

יום 15 (13 בינואר): פלאזה דה מולס – פניטנטס – מנדוזה

ממשיכים בירידה חזרה לכיוון פניטנטס. כל הציוד האישי יינשא על ידי פרדות. ארוחת צהרים בדרך מטה. בפניטינטס נפגוש את הרכבים שיחזירו אותנו למנדוזה. ארוחת ערב במסעדה במנדוזה.

יום 16: (14 בינואר): יום נוסף

יום נוסף למקרה שבאחד מימי הטיפוס מזג האוויר או כל בעיה אחרת לא תאפשר להמשיך על פי המסלול המתוכנן. יום נוסף הוא דבר מקובל ורצוי כשמדובר בטיפוס הרים על הר גבוה. אנו מאמינים כי נצטרך להשתמש ביום זה.

יום 17: (15 בינואר)

חזרה למנדוזה ו/או יום מנוחה וטיול בסביבות מנדוזה.

יום 18: (16 בינואר)

טיסת בוקר אל תל אביב דרך יעד ביניים. הגעה לתל אביב אחרי הצהרים של יום 19 (17 בינואר).

 

מחיר המסע עבור מטייל בודד בקבוצה של מינימום 8 מטפסים: 7490$

מחיר המסע עבור מטייל בודד בקבוצה של מינימום 10 מטפסים: 6790$

מחיר המסע עבור מטייל בודד בקבוצה של מינימום 12 מטפסים: 6470$

 

מחיר הטיול כולל:

* קבוצה קטנה של 8 עד 12 מטפסים בלבד

* העברות שדה תעופה – מלון – שדה תעופה

* מלון במנדוזה

* העברות מנדוזה – פונטה דל אינקה – מנדוזה

* ארוחות בפנסיון מלא לפני ואחרי הטיפוס

* ארוחות מלאות לאורך הטיפוס

* מלון בפניטנטס

* פרדות לנשיאת ציוד

* העברה לתחילת המסלול

* שירותי מחנה בסיס מלאים מהטובים והמקצועיים ביותר

* סבלים למחנות הגבוהים עבור ציוד של המשלחת

* 3 מדריכים מקומיים מקצועיים ביותר

* מדריך ישראלי מקצועי (חזי שקד – שלוש פעמים אקונקגווה)

* יום 1 נוסף בהר במידה וידרש

* מכשירי קשר בין המדריכים

* אוהלים מקצועיים

* מקלחות במחנה הבסיס

* אינטרנט במחנה הבסיס

* טיפים למדריכים ולצוות המקומי

המחיר אינו כולל:

* טיסות בינלאומיות

* רישיון טיפוס (Permit) – בסביבות 800$ עד 1,000$:

  עלות הפרמיט תפורסם לקראת נובמבר 2019

* ביטוח אישי

* ציוד אישי (למי שאין ניתן להשכיר במנדוזה)