נשים לקפדוקיה וקוניה

מבוא:

קפדוקיה, פיסת אדמה הלקוחה מכוכב אחר, מופע מרהיב של אבן וסלע בלב ליבה של אנטוליה. אם ישנם מקומות על פני כדור הארץ הנראים כלא שייכים, הרי קפדוקיה היא מקום שכזה. מקום מוזר ומרהיב כאחד, תיאורו כאילו נלקח מתוך ספרי אגדות. זהו מקום יוצא דופן ביופיו ובתצורות הנוף שבו, ללא מקבילה מתחרה במקומות אחרים. השפעת כוחות הבריאה ופעולות האדם, יצרו נוף הרמוני, מיוחד ומרתק, של צורות דמיוניות וצבעים עזים. חלקת אלוהים אידיאלית לאוהבי הטבע, האומנות וההיסטוריה. זוהי ארץ המישורים העצומים, גבעות עגלגלות, הרים גבוהים והרי געש כבויים. כן, גם הבזלת שולטת כאן וגם כאן התפרצו להם הרי געש אדירים שהשאירו באזור זה את חותמם.

מקורו של השם "קפדוקיה" כנראה עוד בתקופה שהפרסים שלטו באזור, הוראתו "ארץ של סוסים יפים". מאז ראתה קפדוקיה את עלייתם ונפילתם של תרבויות שונות רבות. קפדוקיה מהווה בחלקה את סיפורי ערש ההיסטוריה האנושית באזורינו, אוצר היסטורי, אוצר של שרידים היסטוריים, החל מהתקופה הכלקוליתית ועד לתקופת הטורקים הסלג'וקים והאימפריה העות'ומאנית. אכן, עברה ססגוני וצבעוני, כמו תמונת ראי של הנוף הססגוני והמיוחד.

ואל האזור המיוחד הזה הגיעו הסופים, אלה התבססו שם בעיקר בתקופתם של הטורקים הסלג'וקים, באזור העיר קוניה וברמה האנטולית בכלל, כולל האזור המיוחד של קפדוקיה, אזור אשר דיבר אליהם כל כך. הסופים נחשבים כפתוחים לזרים, מדברים על אהבה וסובלנות ומעמד האישה שונה אצלם מאד מהמקובל באסלאם האורתודוכסי. פרשנותם למלחמת ג'יהאד אינה למלחמת קודש בכופרים אלא למאבק פנימי של המאמין באגו שלו וביצר הרע, רוצה לומר מאבק פנימי בין טוב לרע. זהו מאבק קוסמי עתיק יומין, מאבק רוחני ומנטאלי, מאבק אישי. אין ספק שאנטוליה היוותה מקום מרכזי וחשוב במאבקו האישי של כל מאמין, שכן הנוף האלוהי, הבדידות ואין ספור המערות היוו מקום מעולה לתרגול היום יומי של זרם אסלמי מיסטי זה.

כיום מוכרת קפדוקיה כיעד תיירותי מפנק וחשוב לרזומה של כל טייל מקצועי ושל כל אדם המבקש להרחיב את אופקיו וידיעותיו. הטיול בקפדוקיה מוביל את המטייל אל תצורות הנוף הבראשיתיות, אל מעל האדמה ומתחת לאדמה ואל העמקים הירוקים והציוריים המתחתרים להם בסלע הרך. בטיול זה נעמיק את ידיעותינו על אנטוליה, על אזור קפדוקיה, נכיר את הגיאולוגיה והגיאומורפולגיה של אזור מיוחד זה, נכיר לעומק את ההיסטוריה הססגונית, את העמים שעברו כאן, את האסלאם ובעיקר את האסלאם הסופי, כמו גם את זרם הדרווישים המחוללים. בקפדוקיה נתפנק לנו במלון מיוחד, שחדריו המפנקים חצובים בסלע, נהנה מהמטבח הטורקי, נתענג על המוזיקה הטורקית ונספוג כמה שיותר רוחניות בצד השראה והנאה מטיולים רגליים מגוונים בטבע המדהים של אזור זה.

תמצית מסלול הטיול:

יום 1 (19 בספטמבר 2019): תל אביב – איסנטבול – נבשהיר – העמק האדום – אורגופ:

נצא בטיסת בוקר דרך איסטנבול, אל העיר נבשיר, שער הכניסה אל קפדוקיה. אל נבשהיר נגיע בשעות אחר הצהרים. לאחר הסידורים נעלה על האוטובוס ונצא בנסיעה מערבה אל העיירה אורגופ. בדרכינו נעצור להליכה של כשעתיים בערוצו המרהיב של העמק האדום. ההליכה אינה קשה, אפילו נעימה, ובמגמת ירידה, אבל חושפת אותנו לראשונה אל היופי האינסופי של קפדוקיה. בסיומה של ההליכה נצא בנסיעה קצרה אל בית המלון שלנו, בית מלון מפנק אשר יישרת אותנו בכל הימים הבאים, עד שנעזוב את קפדוקיה. לינה: מלון בוטיק מקסים ואותנטי באורגופ.

יום 2 (20 בספטמבר 2019): גורמה – ארובות הפיות בעמק זלווה – עמק היונים:

אחרי ארוחת הבוקר נצא לבקר ב"מוזיאון הפתוח של גורמה". גורמה הוא אחד הריכוזים הגדולים ביותר של כנסיות ומנזרים החצובים בסלע. רבים מראשוני הנזירים שנמלטו מאימת הרומאים התחבאו באזור זה וחיו במערות נסתרות בסלע. במאה הרביעית לספירה, בזמן שהנצרות הפכה לדת מדינה בביזנטיון, לא היה צורך להתחבא, אולם תנועת הנזירות דווקא גברה, מתוך רצון לשמור על ייחוד וצורך דתי עמוק בעבודת האל. ריכוז גדול של כנסיות ומנזרים נמצא גם בעמק זלווה. שם, בסלע טוף וורדרד, עוצב קניון רחב משני נחלים סמוכים, ובגדותיהם מערכות סבוכות של מחילות, נקבות ומנהרות צרות. נצא לטיול רגלי ומקיף בעמק זלווה, נתרשם מהנוף, מהירוק, מהמים וממעשה ידי האדם. נמשיך לסיור רגלי נוסף בעמק היונים, דרך בוסתנים ירוקים, מים זורמים ונופים בראשיתיים. בסופו של יום חזרה אל בית המלון שלנו באורגופ. לינה: מלון בוטיק מקסים ואותנטי באורגופ.

יום 3 (21 בספטמבר 2019): עמק איחלרה – אגם הלוע – העיר התת קרקעית של קאיימאקלי – מבצר אוצ'יסאר:

יום מלא וגדוש לפנינו. נצא הבוקר להליכה נעימה ומרתקת בעמק איחלרה. עמק איחלרה נמצא  למרגלות הרי הגעש של חסאן דאגי ומלנדיז, שניים מתוך שלושת הרי הגעש של קפדוקיה. זהו קניון מרשים בעומק של 100 מטרים לערך שנוצר מהתחתרותו של נהר מלנדיז אלפי שנים קודם זמנינו. אורכו של הערוץ 14 ק"מ, אנחנו נהנה מחלק קצר יותר של העמק. כמו בכל מקום אחר בקפדוקיה, גם כאן אנו נהיה עדים למערות חצובות בסלע הרך, מעשה ידי אדם. הערוץ מלא בבוסתנים, בעיקר בשיחי הגפן, מוצלים ויוצרים חוויה מרשימה להולך בינות העצים והבוסתנים. נמשיך ונבקר ב"אגם הלוע", עדות ליצירותיו, מעשיו וכוחותיו הבלתי נלאים של הטבע. אגנו של האגם נוצר כתוצאה מפעילות געשית. גם כיום אנו עדים לפעילות גיאותרמית בסביבות האגם. מי המעיינות החמים מסביב לאגם אף מנוצלים לצרכיו ולטובתו של החמאם הטורקי בבתי המלון הנחשבים שמסביב. נמשיך ונבקר בעיר התת קרקעית קאיימקלי. מוטיב הפחד, הבריחה וההסתתרות מפני התוקפים, הותיר את רישומו כמעט בכל מקום. דוגמא בולטת היא שתי מערות מסתור, דרינקויו וקאיימאקלי.

אנו נבקר במערכת המסתור השנייה ונבין את מה שעבר על התושבים המקומיים כאשר גלי הכיבוש איימו לשטוף את המרחב, או אז השכילו התושבים המקומיים לחצוב מערכות מסתור תת קרקעיות משוכללות, להסתיר את כמויות העפר העצומות שהוצאו מתוכן ולהכינן כמקום מחייה אלטרנטיבי בעת פורענות. נמשיך בדרכינו אל אוצ'יסאר ואל ביקור במה שאנו מכנים "המבצר של אוצ'יסאר".  אוצ'יסאר ממוקמת בנקודה הגבוהה ביותר בקפדוקיה. פסגתו של מבצר אוצ'יסאר מספקת מראה פנורמי מרהיב על הסביבה. חללים רבים נחצבו בסלע הרך, רובם מחוברים בניהם על ידי רשת מסועפת של מסדרונות, מעברים צרים ומדרגות חצובות. בביקורינו ב"מבצר" נעמוד על חשיבותו של המונומנט היפיפה ועל תפקידו ההיסטורי – תרבותי. בסופו של יום חזרה אל בית המלון שלנו באורגופ. לינה: מלון בוטיק מקסים ואותנטי באורגופ.

יום 4 (22 בספטמבר 2019): אורגופ – קוניה:

בבוקר מוקדם נצא בנסיעה של כ – 4 שעות אל העיר הקדושה קוניה, זו שהייתה בירתם של העות'ומאנים טרם כיבושה של קונסטנטינופול (איסטנבול) מידי הביזנטים, זו שהייתה לאחד המרכזים הסופיים והדתיים החשובים החל מימי הביניים ועד ימינו אנו. קוניה הייתה למשכנו של החכם הסופי ג'לאל אל – דין רומי, הידוע בכתבי הפילוסופיה והשירה הדתית שלו שהשפעתם הגיעה למרחקים. רומי נקבר בקוניה, סביב קברו הוקם המרכז הגדול של המסדר המוולוי שנקרא על שמו. המסדר ידוע בטקסים הייחודיים שלו המאופיינים במוזיקה ובמחול. אנשי המסדר, הדרווישים, סובבים על עומדם במשך שעות לקצב המוזיקה המסורתית. טקס זה נערך כחלק מהפולחן הדתי ואמור להביא את המשתתפים לטראנס ולחוויה דתית נעלה. נבקר באתרים החשובים שבקוניה, אלה הקשורים בג'לאל א – דין רומי, בסופיזם ובנתיב הרוחני של הסופיזם, ואלה הקשורים בעת היותה של קוניה בירת האימפריה העות'ומאנית. אחרי ארוחת הערב נצא לפגוש בדרווישים המחוללים ובמופע ריקודים שלהם. נכיר את הריקוד ונתוודע לכוחו הטרנספורמטיבי של הריקוד. לינה: מלון 5 כוכבים בקוניה.

יום 5 (23 בספטמבר 2019): קוניה – איסטנבול – תל אביב:

בוקר של כיף ורוגע. אחרי ארוחת בוקר נעימה, נהנה מהמתקנים שבית המלון מציע לנו ומהספא. נצא לפני הצהרים לכיוון שדה התעופה וניפרד מקוניה ומאנטוליה בכלל. טיסתנו יוצאת בחזרה לכיוון איסטנבול בצהרי היום, לתל אביב נגיע בשעות הערב של אותו היום.

נקודות חשובות לציון:

סדר הביקורים באתרים המוזכרים במסלול זה עשויים להשתנות בהתאם לזמן ולעומס בכל יום ויום, וזה ייקבע על ידי המדריך, לטובת הטיול והקבוצה.

מעבר למה שמוזכר במסלול, הרי שאם הזמן יאפשר, אנו נבקר בעוד אתרים שאינם מוזכרים במסלול.

הטיול כולל גם הליכות קלות בטבע המהפנט של קפדוקיה.

זהו טיול יוקרתי, בתי המלון יקרים ומאוד מפנקים. הטיול עצמו קצר, אבל כאמור מפנק מאוד ויוקרתי מאוד, הכול כלול! חוויה עוצמתית!

 

עלות הטיול:

1475$ למטיילת בחדר זוגי (20 עד 21 מטיילות)

1430$ למטיילת בחדר זוגי (22 עד 24 מטיילות)

תוספת למטיילת לחדר פרטי: 115$

                         * במידה ותהיינה פחות מ – 20 מטיילות ייתכן כי המחיר יעלה במקצת

מחיר הטיול כולל:

* טיסות בינלאומיות + טיסות פנים + מיסים והיטלים בסך של 520 דולר
* 3 לילות במלון בוטיק מקסים ומפנק בקפדוקיה + לילה 1 במלון 5 כוכבים בקוניה
* כלכלה על בסיס חצי מלא
* אוטובוס דה לוקס ממוזג
* מדריך ישראלי – ד"ר חזי שקד
* מדריך מקומי
* כניסה לכל האתרים המופיעים במסלול
* טיפים לכל נותני השירות בטורקיה
* מופע של דרוושים מחוללים
* מים מינרלים לאורך כל ימי הטיול

מחיר הטיול אינו כולל:

* ביטוח מטען ונסיעה
* כניסה לספא ומתקניו במלון
* ארוחות צהרים + שתייה

                                                                  * צילומים: ד"ר חזי שקד