טיול מזרח טורקיה

מבוא:

מזרח טורקיה. רמה גבוהה וצחיחה מנוקדת הרי געש לרוב. יש הטוענים להיותה חלק חשוב ומרכזי בהתפתחות החברה האנושית. בגבקליטפה שליד העיר אורפה נתגלו ממצאים המתוארכים לשנת 9000 לפנה"ס בערך. נבאלי ג'ורי בעמק הפרת יושב סביב שנת 8000 לפנה"ס. חשיבות מיוחדת נודעת לצ'טלהויוק אשר תוארה כ"עיר הקדומה בעולם". קיומה של חברה שוויונית ומתקדמת, בעלת דת מפותחת ועשירה בסמלים, מתוארכת לשנת 7500 לפנה"ס. 

במאות ה – 30 עד ה – 20 לפנה"ס יישבו החאתים את אסיה הקטנה, עד שנטמעו בהדרגה בין השנים 2000  ל – 1700 לפנה"ס לתוך החתים. אלה נלחמו על הגמוניה ושליטה עולמית אל מול המצרים.

אוררטו התקיימה סביב ימת ואן במזרח טורקיה, החל בשנת 1000 לפנה"ס לערך ועד שנת 585 לפנה"ס. יש האומרים כי היא "אררט" הנזכרת בתנ"ך. בשיאה השתרעה אוררטו על פני שטח של כחצי מיליון קמ"ר.

במאה ה – 7 לפנה"ס החלה כנראה פלישה של צבאות מדי אל תוך שטחי האימפריה האוררטית. בשנת 550 לפנה"ס השתלט כורש על מדי שהפכה לחלק מהממלכה האחמנית / פרסית. כיבוש זה יביא את מלחמות פרס – יוון, החל מהמאה ה – 4 לפנה"ס. יבואו גם היוונים, הרומים, הביזנטים, הסלג'וקים, הגאורגים, המונגולים ואחרונים העות'ומאנים.

אזור שידע טרגדיות אנושיות גדולות, די להזכיר את השואה הארמנית ואת דיכויים של הכורדים, אבל מעל כל אלה מרחפת לה תהילת האנושות בכללותה ודברי ימי העמים, ערב רב של עמים, תרבויות, הגירות, כיבושים, התמזגות, התיישבות ואירועים המקיפים חלק נכבד מההיסטוריה האנושית והעולמית. מזרח טורקיה.  

טיול זה יביא בפני המטייל את סיפורם של חברות קדומות שהתארגנו יחדיו ויצרו קולקטיב משותף. נבקר בין השאר גם בחרן ובאורפה, מקום הולדתו של אברהם אבינו. נשמע על עמים ואימפריות ועל ההיסטוריה של המקומית והעולמית עד ימינו אנו, וכל זה בשילוב של הליכות נעימות לאורכה ורוחבה של מזרח טורקיה.

מסלול הטיול:

יום 1 (27 בספטמבר 2022) תל אביב – אדיאמן: נצא בטיסת בוקר מתל אביב אל איסטנבול ומשם בטיסת המשך אל העיר אדיאמן, אליה נגיע בשעות הצהרים. עם ההגעה נצא לארוחת צהרים ומשם אל האתר הארכיאולוגי המרשים של פרה, שהייתה לעיר חשובה בממלכת קומגנה, ממלכה הלניסטית עצמאית קטנה בדרום מרכזה של אסיה הקטנה במשך 235 שנים, החל בשנת 163 לפנה"ס ועד שנת 72.

נמשיך אל קרקוש טומולוס, שם נכיר את המונומנט / מאוזוליאום שנבנה לזכרן של המלכה איזיאס והנסיכות אנטיוכיס ואקה הראשונה, בנות ממלכת קומגנה. נעמוד על החשיבות הטקסית שבבניית מונומנטים שכאלה. נמשיך ונבקר בגשר סבראן, שריד לתקופה הרומית המאוחרת, ומשם נצא בנסיעה אל בית המלון. ארוחת ערב ולינה במלון באדיאמן.

יום 2 (28 בספטמבר 2022) הר נמרוט – אורפה: מוקדם בבוקר נצא ליהנות מזריחה מפסגת הר נמרוט, בגובה של 2,206 מטרים. קרוב לפסגתו של ההר נמצאים מקדש וקבר מלכותי אשר הוקמו על ידי אנטיוכוס הראשון תאוס, מלך קומגנה. לאחר ביקור במקום נרד מההר בהליכה (11 ק"מ לערך), נמשיך ברכבים למלון, נתארגן ומשם נצא בנסיעה אל אורפה. ארוחת ערב ולינה במלון באורפה.

יום 3 (29 בספטמבר 2022) אורפה – גבקליטפה: תולדותיה של אורפה שלובים ביישוב הקדום חרן. למרגלות המצודה העתיקה נמצאות שתי ברכות. על פי המסורת המוסלמית נולד אברהם אבינו במערה לצד הבריכות. לאחר ביקור במערה ובבריכות נבקר במוזיאון המרשים של אורפה ובאתר הארכיאולוגי של גבקליטפה, שם נתגלו ממצאים המתוארכים לשנת 9000 לפנה"ס. נסתובב בחרן המקראית ונתרשם מסגנון הבתים החרוטיים. ארוחת ערב ולינה במלון באורפה.

יום 4 (30 בספטמבר 2020) אורפה – מרדין (נהר החידקל): מרדין יושבה לראשונה בסביבות המאה ה – 11 לפנה"ס, בהיותה נקודה אסטרטגית בראש גבעה החולשת על עמק נהר החידקל. מרדין נחשבת לפנינה ארכיטקטונית והיסטורית ועודנה "סוד" תיירותי. הארכיטקטורה של העיר העתיקה ייחודית, ארכיטקטורה בהשפעת השושלת הארטוקידית (שושלת טורקמנית) ששלטה באזור במאות ה – 12 עד ה – 15. טיול רגלי בעיר העתיקה כמוהו כסיור בתוך מבוך של סימטאות, שלא להזכיר את האוכל הנפלא שיש לעיר זו להציע. נסייר באתריה החשובים של העיר העתיקה. ארוחת ערב ולינה במלון במרדין.

יום 5 (1 באוקטובר 2022) טיול הליכה באגם הלוע של נמרוט: נסיעה ארוכה אל טאטוון ומשם מעלה אל אגם הלוע של נמרוט. עוד "סוד" החבוי בקפליה של הרמה האנטולית. משך ההליכה כ – 5 שעות, בסיומן נחזור אל טאטוון. ארוחת ערב ולינה במלון בטאטוון.

יום 6 (2 באוקטובר 2022) טאטוון – קארס: מוקדם בבוקר נצא בנסיעה צפונה אל העיר קארס, העיר בה מתרחשת העלילה של "שלג", ספרו המוצלח והמרתק של אורחן פאמוק, סופר טורקי זוכה פרס נובל לספרות. את כל אחר הצהרים נקדיש לביקור ולהיכרות עם העיר הארמנית הנטושה אני. בתקופת שושלת בגראטוני, בין השנים 961 ל – 1045, הייתה אני בירתה של ממלכת ארמניה שהשתרעה על פני שטחן של ארמניה של ימינו ומזרחה של טורקיה. בשיאה הייתה אני אחת הערים הגדולות בעולם ומרכז סחר בינלאומי על דרכי המשי. העיר היא אחת מבירותיה ההיסטוריות של ארמניה והיא נושאת חשיבות רבה לעם הארמני, עדות לקשר החזק שבין העם הארמני למזרח טורקי ולתקופה בה מזרח טורקיה הייתה מיושבת בארמנים, עד שאלה גורשו במהלך מלחמת העולם הראשונה. זהו המקום להעלות את הנושא הטעון של שואת הארמנים דרך הנרטיב הארמני מצד אחד, ודרך הסיפור הטורקי מצד שני. אורחת ערב ולינה במלון בקארס.

יום 7 (3 באוקטובר 2022) קארס – ארטבין – שבשט – הופה: בדרכינו אל חופי הים השחור. הנוף הופך ליותר ירוק. נצא בנסיעה לארטבין ומשם לשבשט. נבקר בכנסייה ומנזר גאורגי, עדות לקרבה הגיאוגרפית לגאורגיה, ומשם נמשיך לטיול רגלי לאגם קראגול, שם נעשה את פיקניק הצהרים שלנו. בסיומו של היום נצא בנסיעה אל הופה השוכנת לחופי הים השחור. ארוחת ערב ולינה במלון בהופה.

יום 8 (4 באוקטובר 2022) הופה – איידר: הבוקר נצא לכיוון איידר, עיר טובלת בירוק למרגלות רכס הרי הקצ'קר. בדרכינו נבקר במצודת זילקלה בשילוב הליכה בטבע. נמשיך לטיול הליכה נוסף במפלי פאלוביט, המפלים הגדולים ביותר האזור הים השחור הטורקי. עם סיומו של יום זה נגיע לאיידר. ארוחת ערב ולינה במלון באיידר.

יום 9 (5 באוקטובר 2022) יום הליכה בקצ'קר וביקור בחמאם: לאחר ארוחת הבוקר נעלה על הרכבים ונעשה דרכינו מעלה אל אחת מנקודות היישוב הקיציות שבקצ'קר. נצא לטייל רגלית ברכס הירוק עד נגיע אל אגם אבוסור. יום הליכה ארוך ומהנה שבסיומו נחזור אל בית המלון שלנו באיידר ומשם אל החמאם המקומי. ארוחת ערב ולינה במלון באיידר.

יום 10 (6 באוקטובר 2022) איידר – טרבזון – תל אביב: נצא הבוקר לכיוון טרבזון. בדרך נבקר במנזר סומלה המרשים (בתקווה כי יהיה פתוח למבקרים). אם לא, נבקר בכנסיית סנט סופיה ובאחוזת אטאטורק. בשעות הצהרים טיסה לאיסטנבול ומשם חזרה לתל אביב, אליה נגיע בשעות הערב.

עלות הטיול למטייל בודד בחדר זוגי:

בקבוצה של 15-16 מטיילים: 2,610 אירו

בקבוצה של 17-18 מטיילים: 2,550 אירו

בקבוצה של 19 מטיילים ומעלה: 2,500 אירו

תוספת למטייל בחדר לבד: 250 אירו

מחיר הטיול כולל:

טיסות בינלאומיות ומקומיות
מלונות טובים מדרגת 4 כוכבים / הטובים שבנמצא
מלון בהופה בסיסי
כלכלה על בסיס חצי פנסיון
אוטובוס ונהג צמוד
ליווי והדרכה של מדריך מקומי ומדריך ישראלי
כניסה לכל האתרים, השמורות, הפארקים והפעילויות בהתאם לתכנית
תקציב קבוצה לצ'ופרים
תשר לכל נותני השירותים בטורקיה (נהגים, בתי, סבלים, מסעדות, מדריכים מקומיים)

מחיר הטיול אינו כולל:

משקאות שאינם כלולים בארוחות בוקר וערב
ארוחות צהרים
ביטוח נסיעות אישי
הוצאות אישיות, טלפונים, כביסה
ט.ל.ח.