קפדוקיה במלוא הדרה

יציאה: 14 באפריל 2022         חזרה: 19 באפריל 2022

מבוא:

קפדוקיה, פיסת אדמה הלקוחה מכוכב אחר, מופע מרהיב של אבן וסלע בלב ליבה של אנטוליה. אם ישנם מקומות על פני כדור הארץ הנראים כלא שייכים, הרי קפדוקיה היא מקום שכזה. מקום מוזר ומרהיב כאחד, תיאורו כאילו נלקח מתוך ספרי אגדות. זהו מקום יוצא דופן ביופיו ובתצורות הנוף שבו, ללא מקבילה מתחרה במקומות אחרים. השפעת כוחות הבריאה ופעולות האדם, יצרו נוף הרמוני, מיוחד ומרתק, של צורות דמיוניות וצבעים עזים. חלקת אלוהים אידיאלית לאוהבי הטבע, האומנות וההיסטוריה. זוהי ארץ המישורים העצומים, גבעות עגלגלות, הרים גבוהים והרי געש כבויים. כן, גם הבזלת שולטת כאן וגם כאן התפרצו להם הרי געש אדירים שהשאירו באזור זה את חותמם.

מקורו של השם "קפדוקיה" כנראה עוד בתקופה שהפרסים שלטו באזור, הוראתו "ארץ של סוסים יפים". מאז ראתה קפדוקיה את עלייתם ונפילתם של תרבויות שונות רבות. קפדוקיה מהווה בחלקה את סיפורי ערש ההיסטוריה האנושית באזורינו, אוצר היסטורי, אוצר של שרידים היסטוריים, החל מהתקופה הכלקוליתית ועד לתקופת הטורקים הסלג'וקים והאימפריה העות'ומאנית. אכן, עברה ססגוני וצבעוני, כמו תמונת ראי של הנוף הססגוני והמיוחד.

ואל האזור המיוחד הזה הגיעו הסופים, אלה התבססו שם בעיקר בתקופתם של הטורקים הסלג'וקים, באזור העיר קוניה וברמה האנטולית בכלל, כולל האזור המיוחד של קפדוקיה, אזור אשר דיבר אליהם כל כך. הסופים נחשבים כפתוחים לזרים, מדברים על אהבה וסובלנות ומעמד האישה שונה אצלם מאד מהמקובל באסלאם האורתודוכסי. פרשנותם למלחמת ג'יהאד אינה למלחמת קודש בכופרים אלא למאבק פנימי של המאמין באגו שלו וביצר הרע, רוצה לומר מאבק פנימי בין טוב לרע. זהו מאבק קוסמי עתיק יומין, מאבק רוחני ומנטאלי, מאבק אישי. אין ספק שקפדוקיה היוותה מקום מרכזי וחשוב במאבקו האישי של כל מאמין, שכן הנוף האלוהי, הבדידות ואין ספור המערות היוו מקום מעולה לתרגול היום יומי של זרם אסלמי מיסטי זה.

כיום מוכרת קפדוקיה כיעד תיירותי מפנק וחשוב לרזומה של כל טייל מקצועי ושל כל אדם המבקש להרחיב את אופקיו וידיעותיו. הטיול בקפדוקיה מוביל את המטייל אל תצורות הנוף הבראשיתיות, אל מעל האדמה ומתחת לאדמה ואל העמקים הירוקים והציוריים המתחתרים להם בסלע הרך. בטיול זה נעמיק את ידיעותינו על אנטוליה, על אזור קפדוקיה, נכיר את הגיאולוגיה והגיאומורפולגיה של אזור מיוחד זה, נכיר לעומק את ההיסטוריה הססגונית, את העמים שעברו כאן, את האסלאם ובעיקר את האסלאם הסופי, כמו גם את זרם הדרווישים המחוללים. נתפנק לנו במלון מיוחד, שחדריו המפנקים חצובים בסלע, נהנה מהמטבח הטורקי, נתענג על המוזיקה הטורקית ונספוג כמה שיותר רוחניות בצד השראה והנאה מטיולים רגליים מגוונים בטבע המדהים של אזור זה.

ואם זה לא מספיק, הרי שבמהלך הטיול, באחד הבקרים, נצא בטיסה על גבי כדור פורח מעל פני הירח המיוחדים של קפדוקיה, לראות, להכיר ולספוג עוד ועוד מהמקום הכול כל מיוחד.

להלן תמצית מסלול הטיול:

יום 1 (14 באפריל 2022): תל אביב – איסנטבול – נבשהיר – אורגופ:

הבוקר נצא בטיסה דרך איסטנבול, אל העיר נבשהיר. אל נבשהיר נגיע בשעות הבוקר המאוחרות. לאחר הסידורים נעלה על האוטובוס ונצא בנסיעה מזרחה לכיוון העיירה אורגופ. נתחיל עם טיול הליכה מקסים בעמק האדום, טיול תגליות ראשוני עם הטבע העוצמתי של קפדוקיה, מעין "סיפתח" למה שנגלה ונחווה בימים הבאים. בסיום הטיול נמשיך לאורגופ, שם נמצאים בתים ישנים החצובים בסלע הטופ הרך. החציבה בסלע הרך אפשרה את הרחבת חלל הבית מצד אחד ויצירת קישוטים ועיטורים על גבי הסלע מצד שני. המראות של אורגופ יעניקו לנו גם הם את הרושם הראשוני של מה שאנו עומדים לחוות ולראות בימים הקרובים. זוהי רק ההתחלה. נמשיך אל בית המלון שלנו, בית מלון מפנק אשר יישרת אותנו בכל הימים הבאים, עד שנעזוב את קפדוקיה.

יום 2 (15 באפריל 2022): גורמה – ארובות הפיות בעמק זלווה – עמק היונים:

אחרי ארוחת הבוק נצא לבקר ב"מוזיאון הפתוח של גורמה". גורמה הוא אחד הריכוזים הגדולים ביותר של כנסיות ומנזרים החצובים בסלע. רבים מראשוני הנזירים שנמלטו מאימת הרומאים התחבאו באזור זה וחיו במערות נסתרות בסלע. במאה הרביעית לספירה, בזמן שהנצרות הפכה לדת מדינה בביזנטיון, לא היה צורך להתחבא, אולם תנועת הנזירות דווקא גברה, מתוך רצון לשמור על ייחוד וצורך דתי עמוק בעבודת האל.

ריכוז גדול של כנסיות ומנזרים נמצא גם בעמק זלווה. שם, בסלע טוף וורדרד, עוצב קניון רחב משני נחלים סמוכים, ובגדותיהם מערכות סבוכות של מחילות, נקבות ומנהרות צרות. נצא לטיול רגלי ומקיף בעמק זלווה, נתרשם מהנוף, מהירוק, מהמים וממעשה ידי האדם. נמשיך לסיור רגלי נוסף בעמק היונים, דרך בוסתנים ירוקים, מים זורמים ונופים בראשיתיים. בסופו של יום חזרה אל בית המלון שלנו באורגופ.

יום 3 (16 באפריל 2022): עמק איחלרה – אגם הלוע – העיר התת קרקעית של קאיימאקלי – מבצר אוצ'יסאר:

יום מלא וגדוש לפנינו. נצא הבוקר להליכה נעימה ומרתקת בעמק איחלרה. עמק איחלרה נמצא

למרגלות הרי הגעש של חסאן דאגי ומלנדיז, שניים מתוך שלושת הרי הגעש של קפדוקיה. זהו קניון מרשים בעומק של 100 מטרים לערך שנוצר מהתחתרותו של נהר מלנדיז אלפי שנים קודם זמנינו. אורכו של הערוץ 14 ק"מ, אנחנו נהנה מחלק קצר יותר של העמק. כמו בכל מקום אחר בקפדוקיה, גם כאן אנו נהיה עדים למערות חצובות בסלע הרך, מעשה ידי אדם. הערוץ מלא בבוסתנים, בעיקר בשיחי הגפן, מוצלים ויוצרים חוויה מרשימה להולך בינות העצים והבוסתנים.

נמשיך ונבקר ב"אגם הלוע", עדות ליצירותיו, מעשיו וכוחותיו הבלתי נלאים של הטבע. אגנו של האגם נוצר כתוצאה מפעילות געשית. גם כיום אנו עדים לפעילות גיאותרמית בסביבות האגם. מי המעיינות החמים מסביב לאגם אף מנוצלים לצרכיו ולטובתו של החמאם הטורקי בבתי המלון הנחשבים שמסביב.

נמשיך ונבקר בעיר התת קרקעית קאיימקלי. מוטיב הפחד, הבריחה וההסתתרות מפני התוקפים, הותיר את רישומו כמעט בכל מקום. דוגמא בולטת היא שתי מערות מסתור, דרינקויו וקאיימאקלי. אנו נבקר במערכת המסתור השנייה ונבין את מה שעבר על התושבים המקומיים כאשר גלי הכיבוש איימו לשטוף את המרחב, או אז השכילו התושבים המקומיים לחצוב מערכות מסתור תת קרקעיות משוכללות, להסתיר את כמויות העפר העצומות שהוצאו מתוכן ולהכינן כמקום מחייה אלטרנטיבי בעת פורענות. נמשיך בדרכינו אל אוצ'יסאר ואל ביקור במה שאנו מכנים "המבצר של אוצ'יסאר". 

אוצ'יסאר ממוקמת בנקודה הגבוהה ביותר בקפדוקיה. פסגתו של מבצר אוצ'יסאר מספקת מראה פנורמי  מרהיב על הסביבה. חללים רבים נחצבו בסלע הרך, רובם מחוברים בניהם על ידי רשת מסועפת של מסדרונות, מעברים צרים ומדרגות חצובות. בביקורינו ב"מבצר" נעמוד על חשיבותו של המונומנט היפיפה ועל תפקידו ההיסטורי – תרבותי. בסופו של יום חזרה אל בית המלון שלנו באורגופ.

יום 4 (17 באפריל 2022): עמק האהבה – העמק האדום:

יום הליכה מהנה ומרתק בשני עמקים שונים, בעמק האהבה ובעמק האדום. לכל אחד מהעמקים נקדיש כשעתיים וחצי של טיול רגלי קל ומרהיב. עמק האהבה קיבל את שמו מתצורות האבן הפאליות הרבות הפזורות בו, אלה המזכירות במידה רבה, וללא צורך בהפעלת דמיון רב מידי, את פאר האון הגברי.

ננסה להבין כיצד כוחות הטבע השפיעו ויצרו את תצורות הסלע הכול כך מיוחדות והאם הייתה בכך גם יד מכוונת...

התשובה היא כמובן שלא...

בהמשכו של היום נצא כל הקבוצה לעשות בדיקת PCR  לקורונה. בדיקה זו חיונית ובהתאם לדרישת החלאת ממשלת ישראל לכל מי שמגיע ארצה. את התשובה נקבל ביום המחרת.

יום 5 (18 באפריל 2022): כדורים פורחים – אוואנוס – עמק גומדה:

ואם כל היופי עוצר הנשימה הזה לא הספיק, הרי שמוקדם בבוקר נצא בטיסה עם כדורים פורחים לחוות את כל ההוד וההדר מלמעלה. בסיומה של הטיסה המרתקת מעל תצורות הנוף הייחודיות לקפדוקיה, נשוב לבית המלון לארוחת בוקר ולהתארגנות להמשך היום. נבקר בכפר אוואנוס, חוויה אנושית לחובבי הפולקלור. זוהי עיירת קדרים ואורגים חביבה וציורית אשר לגדת נהר קיזילאירמאק, הוא "הנהר האדום", על שום חומרי הסחף האדמדמים שנכרים לגדותיו. אורגי השטחים של אוונוס ממשיכים ומקיימים את סגנון האריגה העתיק והמסורתי, זה העשיר בצבעי צהוב ואדום. זהו המקום אליו גם מתקבצים סוחרי אנטוליה על תוצרתם ומרכולתם. בסיום הביקור באוונוס, ולאחר ארוחת צהרים, נצא להליכה נעימה ואחרונה לטיול זה, סיור רגלי נעים בעמק גומדה, "עמק קפדוקי" קלאסי – טיפוסי נוסף, בו ההרמוניה שבין תצורות הסלע, היורק, המים והבוסתנים משתלבים זה בזה בהרמוניה, כאילו יד אומן עסקה במלאכה. בסיומו של יום זה נשוב ללילה אחרון לבית המלון שלנו באורגופ.

יום 6 (19 באפריל 2022): אורגופ – קאייסארי – איסטנבול – תל אביב:

את הבוקר "ניקח" בכיף. ארוחת בוקר נעימה, נהנה מהמתקנים שבית המלון מציע לנו ומהספא. נצא לפני הצהרים להשלמת ביקורים (בהתאם לצורך ולזמן) וניפרד מקפדוקיה בארוחת צהרים טורקית דשנה וטובה. טיסתנו יוצאת בחזרה לכיוון איסטנבול אחרי הצהרים, לתל אביב נגיע באותו היום בלילה.

נקודות חשובות לציון:

* סדר הביקורים באתרים המוזכרים במסלול זה עשויים להשתהנות בהתאם לזמן ולעומס בכל יום ויום, וזה ייקבע על ידי המדריך, לטובת הטיול והקבוצה.

* מעבר למה שמוזכר במסלול, הרי שאם הזמן יאפשר, אנו נבקר בעוד אתרים שאינם מוזכרים במסלול. זכרו, זהו טיול הליכה. את קפדוקיה הכי נכון לגלות בהליכה.

* באחד הערבים נהנה ממופע של דרווישים ומהפתעה מהנה ומפתיעה נוספת.

* בהתאם לדרישות ממשלת ישראל נבצע יומיים לפני החזרה בדיקת PCR מסודרת.

* זהו טיול יוקרתי, בית המלון יקר ומפנק. הטיול עצמו קצר, אבל כאמור מפנק מאוד ויוקרתי מאוד, הכול כלול! חוויה עוצמתית!

 

עלות הטיול למטייל בודד בחדר זוגי

1420$  (15 עד 19 מטיילים)

תוספת למטייל לחדר פרטי: 380$

 

מחיר הטיול כולל:

1. חמישה (5) לילות בבית מלון יוקרתי מאוד (5 כוכבים) + מיסים והיטלים

2. כלכלה על בסיס חצי פנסיון

3. אוטובוס ממוזג ומרווח / 27 מקומות

4. מדריך ישראלי

5. מדריך מקומי

6. כניסה לכל האתרים המופיעים במסלול

7. כניסה למופע של דרווישים מחוללים

8. תקציב צ'ופרים לאורך הטיול

8. מים מינרלים לאורך הטיול

9. טיפים לכל נותני השירותים בטורקיה

10. הרבה אהבה וכבוד למטיילים

 

מחיר הטיול אינו כולל:

1. טיסות בינלאומית + טיסות פנים / לפרטים מלאים אנא פנו אלינו

2. טיסות עבור המדריך הישראלי / חלוקה בהתאם למספר המטיילים

3. ביטוח מטען ונסיעה

4. ביטוח מטען ונסיעה עבור המדריך הישראלי

5. ארוחות צהרים

6. טיסה בכדור פורח / עלות הטיסה 180 דולר למטייל – מומלץ ביותר

7. כניסה לספא ומתקניו במלון

8. בדיקת PCR / עלות הבדיקה כ – 50 $ והיא תתואם על ידי המדריך. צוות

   בית החולים המקומי יגיע במיוחד עבורנו לבית המלון, לחדר מבודד

   תוצאות הבדיקה יועברו אלינו בצורה מסודרת ביום למחרת

9. ט.ל.ח.

הערה חשובה נוספת, ספציפית לטיול זה: כולנו מודעים לאירוע הקורונה הגדול שהגיח לחיינו בהפתעה גדולה. אנו מוכנים לכל מקרה של ביטול נסיעה כתוצאה מהטלת סגרים, סגירת שמיים, תחלואה בארץ או תחלואה ביעד הנסיעה. אנו מכבדים את החלטתכם לנסוע אתנו ואנו שומרים על כספכם. במקרה של ביטול כתוצאה מהמצב, אנו נחזיר לכם את מלא הכסף שאנו גובים מכם.