טיפוס על הר קזבק, גאורגיה

יציאה: 8 בספטמבר 2022                                  חזרה: 16 בספטמבר 2022

מבוא:

חווית טיפוס אל המרשים והיפה שבהרי הקווקז הגאורגי, טיפוס אל הר קזבק, השישי בגובהו בקווקז ובאירופה בכלל – 5,047 מטרים. קזבק, הר געש כבוי,  ממוקם בחלק המזרחי של רכס הקווקז המרכזי. זהו הר בעל צורת חרוטית קלאסית, יש בו קרחונים בחלקו העליון ובפסגתו שאריות של מכתש וולקני גדול.

טכנית ההר אינו מסובך לטיפוס. ההר נמצא באזור נגיש ומיושב, כמעט בסופה של אחת הדרכים היפות בקוווקז – הדרך הצבאית הרוסית. על ההר מטפסים עד שמגיעים לקו השלג והקרחונים, אז מטפסים עם קרמפונים, נעזרים בגרזן ובחבל מקובע, כאשר זווית הטיפוס המקסימאלית אינה גדולה מ –  40 מעלות. זהו טיפוס מהנה ו"בית ספר לטיפוס" מצוין לאלה המעוניינים להתחיל, להתקדם ולפתח את יכולות הטיפוס שלהם.

להלן פירוט המסלול:

יום 1: תל אביב – טביליסי: נצא בטיסת בוקר מאוחרת מהארץ לטביליסי, אליה נגיע בשעות אחר הצהרים המוקדמות. משדה התעופה נצא לכיוון מרכז טביליסי, אל המלון שלנו למנוחה קצרה ולהתרגעות. אחר הצהרים נצא לסיבוב רגלי במרכז היפה והתוסס של טביליסי, לבתי הקפה ההומים, שם נהנה מקפה טרום ארוחת ערב. בערב נצא לארוחה הכוללת מטעמים מקומיים. לינה בטביליסי, בבית מלון מרכזי ברמת 4 כוכבים.

יום 2: טביליסי – הדרך הצבאית – ג'וטה: לאחר ביקור באתריה המרכזיים של טביליסי, נצא בנסיעה צפונה במקביל לנהר ארגווי, לאורך הדרך הצבאית הרוסית, מהיפות בדרכי הקווקז, דרך מבצר אנאנורי, עיירת הסקי גודאוורי, מעבר ג'ברי, אנדרטת האחווה ועוד אתרים שבדרך, עד שנגיע למרגלות הר קזבק. משם נעלה על רכבי 4 על 4 ונצא בנסיעת שטח אל הכפר הציורי ג'וטה. הכפר ג'וטה ממוקם בגובה של 2,160 מטרים. ממרכז הכפר הציורי והפרמיטיבי משהו, נשקף נוף חלומי אל פסגות גבוהות שבקווקז. אחרי הצהרים המאורחות נתמקם בבית הארחה הטוב ביותר שבג'וטה. לינה ג'וטה.

יום 3: ג'וטה – הר מוחדזה – קזבגי: לאחר ארוחת בוקר נצא לטיפוס התאקלמות אל עבר פסגתו של הר מוחדזה (טאטו), בגובה של 3,210 מטרים לערך. זהו יום ארוך של 8 שעות הליכה. מפסגת ההר נתרשם מההוד ומיופיים הר של הרי הקווקז הנפרשים לנגד עינינו. את ארוחת הצהרים נאכל בדרך. לאחר שהות על הפסגה, נחל בירידה הארוכה לכיוון ג'וטה. משם נעלה על רכבי 4 השטח שלנו ונצא לכיוון הכפר קזבגי, הממוקם גם הוא למרגלות הר קזבגי, בגובה של 1,700 מטרים לערך. לינה במלון בכפר קזבגי.

יום 4: קזבגי – כנסיית השילוש בקדוש – מחנה על ההר: הבוקר נצא ברכבי שטח אל עבר כנסיית גרגטי, כנסיית השילוש הקדוש השוכנת בגובה של 2,100 מטרים. הכנסייה צופה על העמק ואל הכפר קזבגי שמתחת מצד אחד ואל פסגתו המרהיבה של הר קזבג מצד שני. לאחר הביקור בכנסייה והתארגנות קצרה, נתחיל את מסענו הרגלי לכיוון מחנה הקבע שלנו על ההר, באזור התחנה המטאורולוגית, בגובה של 3,575 מטרים לערך. זהו יום ארוך ולא קל. את הציוד שלנו יעלו סוסים, אולם במידה ותנאי הדרך והשלג בחלק האחרון של הדרך לא יאפשרו לסוסים להגיע עד למחנה, נאלץ אנו לסחוב את הציוד אתנו. לינה בבקתה שליד התחנה המטאורולוגית.

יום 5: יום מנוחה והתאקלמות: את הבוקר נחל בעצלתיים, ניתן לגוף להסתגל לגובה ולנוח מיום האתמול – לקראת יום המחר. ננצל את היום להליכות קצרות סביב המחנה. במידה ויתאפשר נעלה עד לגובה של 4,000 מטרים, נתרגל הליכה בקרמפונים, גרזן שלג, מאובטחים ברתמות וחבלים, נלמד להתארגן נכון, ללכת נכון ולהשתמש בציוד באופן יעיל. נחזור אל המחנה למנוחה וללינה. לינה בבקתה שליד התחנה המטאורולוגית.

יום 6: יום פסגה: נתעורר לקראת השעה 02:00 בבוקר, ולאחר שעה נתחיל את המסע הארוך לכיוון הפסגה, 5,047 מטרים גובהה. זהו החלק המאתגר והמהנה של הטיפוס, אז נעשה שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, קרמפונים, גרזנים, אבטחה עם חבלים. נגיע אל הפסגה היפה בקווקז, נתפעל מעוצמת המקום והחוויה ונעשה את דרכינו בזהירות, מאובטחים, בחזרה אל המחנה ממנו יצאנו. זהו יום ארוך במיוחד, תלוי ביכולתה של הקבוצה, יום זה עשוי להגיע גם ל – 14 שעות הליכה. לינה בבקתה שליד התחנה המטאורולוגית.

יום 7: הירידה מההר: ניפרד ממחנה שלנו ומההר בכלל ונעשה את דרכינו הארוכה אל כנסיית השילוש הקדוש, שם יחכו לנו רכבים אשר יקפיצו אותנו מטה אל הכפר קזבגי השוכן למרגלות ההר. את הפסקת ארוחת הצהריים נעשה בדרך. את הלילה נעשה במלון בכפר קזבגי. לאחר מקלחת חמה, נאכל ארוחת ערב חגיגית. *לינה בבית מלון בכפר קזבגי (אנא תשומת ליבכם להערה ביום 8).

יום 8: *יום נוסף: זהו יום אותו ננצל לאחת משתי הפעילויות הבאות: במידה וביום הפסגה, יום 6, לא ניתן יהיה לצאת לפסגה בגלל מזג אוויר, נאלץ לחכות ליום המחרת בבקתה שליד התחנה המטאורולוגית למזג אוויר טוב יותר, כך שיום הפסגה יהיה יום 7, והירידה מההר תהיה ביום 8. אולם, במידה ופעלנו בהתאם לתכנית המקורית, הרי שביום זה נצא ליום טרק קליל בערוץ נהר הטרוסו המרשים והיפה. נחזור ללינה בבית המלון שלנו בכפר קזבגי.

יום 9: נעלה בחזרה על הדרך הצבאית, הפעם נעשה דרכינו דרומה, בחזרה אל טביליסי. במידה והזמן יאפשר זאת, נשלים את הסיור בטביליסי. נמשיך לארוחת צהרים חגיגית במיוחד במסעדה גאורגית מסורתית. לקראת ערב נצא בטיסה חזרה אל תל אביב, ובאמתחתנו חוויה בלתי נשכחת.

ציוד חובה למטייל:

קרמפונים – ניתן לשכור
רתמה – ניתן לשכור
טבעות אבטחה – ניתן לשכור
גרזן קרח – ניתן לשכור
מקלות הליכה - חובה
מגפי טיפוס - חובה
חותלות - חובה
כפפות עבות – חובה
שק שינה - חובה

מחיר הטיול למטייל בודד:

בקבוצה של 12 מטיילים  2,950$

תוספת לאדם בחדר יחיד: 200$ (למעט השהייה בהר)

המחיר כולל:

טיסות + מיסי נמל

תחבורה בהתאם לתכנית, רכבים ממוזגים וג'יפים

לינה בבתי מלון בטביליסי (4 כוכבים). בג'וטה בית הארחה הטוב בנמצא. בקזבגי מלון (4 כוכבים). בהר, לינה בבקתה שליד התחנה המטאורולוגית.

כלכלה מלאה לאורך כל הטיול – פנסיון מלא

צוות מדריכים מקומיים ומדריך ישראלי צמוד

דמי כניסה לאתרים

טיפים לנותני השירותים בגאורגיה

דמי רישום וטיפול

קבוצה של עד 12 מטפסים

המחיר אינו כולל:

ביטוח אישי ומטען והוצאות אישיות. כל פעילות שאינה מופיעה בסעיף כלול.

לתשומת לבכם:

- במקרה של ביטול לאחר כרטוס – דמי ביטול (של כרטיס טיסה) מלאים.

- מיסי הנמל והדלק נכונים ליום פרסום הטיול. במידה והמחיר ישתנה, מחיר הטיול יעודכן בהתאם.

- חיסונים – לקבלת מידע על חיסונים יש להפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.

- תנאי תשלום ודמי ביטול – כמופיע בדף הרישום. 

- על כל מטייל להיות מצויד בדרכון בתוקף ל – 6 חודשים מיום היציאה.

- גאורגיה הינה מדינה אשר עדיין לא מפותחת דיה במתן שירותי התיירות, התשתיות בגאורגיה אינן מפותחות דיין ורמת התחזוקה בבתי מלון/בתי הארחה אינם בסטנדרט שאנו רגילים אליו במערב. אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומם מראש (לדוגמא כבישים סגורים, בעיות במלונות וכו') למדריכנו יש את הזכות לערוך שינויים (לטובת ורווחת הנוסעים) וזאת רק ע"מ לשפר את מסלול הטיול להביא להצלחתו המלאה.