הרי געש באקוודור

יציאה: 21.7.2022               חזרה: 5.8.2022

מבוא:

מסע רגלי אל לב ליבו של רכס הרי האנדים האדיר, רכס ההרים הארוך בעולם. הרכס משתרע לאורך של כ – 8,000 ק"מ לחופה המערבי של יבשת דרום אמריקה. הרכס עובר במדינות קולומביה, אקוודור, פרו, בוליביה, ארגנטינה וצ'ילה.

את המסע שלנו נייחד להרי הגעש המרשימים של אקוודור, שם ניצבים להם בגאון 10 הרי געש שגובהם מעל 5,000 מטרים, ומעליהם הר געש נוסף, צ'ימבוראזו, המתנשא לגובה של 6,278 מטרים.

זהו מסע חובה לכל מטפס הרים, בו משלחת ישראלית תנסה להעפיל בשבועיים ימים אל 6 פסגות געשיות, כל אחת מאתגרת בדרכה, כל אחת קשה וגבוהה מקודמתה.

אנו נתחיל בטיפוס חימום אל פסוצ'ואה, וולקן כבוי בגובה של 4,200 מטרים. משם נמשיך אל פסגתו של רוקו פיצ'ינצ'ה, 4,784 מטרים, נמשיך בעלייה מאתגרת אל הר קורזון, 4,790 מטרים, ומשם אל הפסגה הצפונית של איליניזאס, הנקודה השמינית בגובהה באקוודור, 5,200 מטרים לערך. 

נמשיך בימי מנוחה ורוגע בבריכות מים חמים הנובעים מתוך האדמה ונעבור אל 2 הרים מקורחנים, גבוהים ומאתגרים. נטפס את הר הגעש קיימבה, 5,790 מטרים, ונקנח בקוטופקסי הנושק לגובה של 5,900 מטרים. כל אחת מהפסגות דורשת מיומנויות טכניות הולכות ועולות, כולל הליכה בשלג וקרחונים, זוויות טיפוס תלולות, שימוש באמצעים טכניים ובציוד מקצועי. במהלך המסע נדאג לאמן את המטפסים ולהגיע לרמת טיפוס טכני אחידה.

בין פסגה אחת לאחרת נהנה ממנוחות בבתי מלון נוחים ובתנאים טובים,  נמלא מצברים ונכיר את אקוודור קצת יותר לעומק.

הערה חשובה I: הזמן שנקדיש לטיפוס לכל פסגה ובחזרה תלוי במידה רבה בכושר המטפסים, מזג האוויר ואיכות השלג.

הערה חשובה II: אנו יוצאים לטפס את חמש פסגות כמשלחת טיפוס לכל דבר. משלחת הינה קבוצה של אנשים ששמה לה מטרה להגיע למחוזות רחוקים לשם מטרות השגיות, מחקר וגילוי. זוהי קבוצה אשר חבריה תומכים אחד בשני והצלחתו של אחד או של בודדים היא נחלת המשלחת כולה. משלחות טיפוס הרים הינן משלחות בהן יוצאים המטפסים במטרה להגיע לפסגות של הרים גדולים במיוחד, הרים גבוהים או כאלה שעדיין לא נחקרו. מבחינתנו כל אחד משלושת הרי הגעש הגבוהים של אקוודור נחשבים לפסגה גדולה, כזו שדורשת מאמץ לא מבוטל מהמטפסים ומהמשלחת בכלל. מטרתנו היא להציב כמה שיותר חברי משלחת על הפסגה, אולם אין זה מן הנמנע, כמו בכל משלחת טיפוס הרים, שלא כל חברי המשלחת יגיעו אליה. יחד עם זאת ובאותה נשימה, והיה והגיעו חלק מאנשי המשלחת לפסגת ההר, הרי שתחשב זו משלחת מוצלחת ועל כל המשתתפים בה לעטור זרי דפנה על ראשם.

מדריך הטיפוס ומוביל המשלחת, נחשב גם למנהל המשלחת ומתפקידו להוביל את האנשים לפסגה וחשוב מכך, להחזירם בשלום בדרך מטה. מוביל המשלחת יקבל החלטות בשטח, בהתאם ליכולת המטפסים וכושרם, בריאותם, מזג האוויר וסיכויי ההצלחה אל מול סיכונים, ועל כן מחויבים חברי המשלחת לקבל את סמכותו ואת החלטותיו.

לקבלת פרטים מלאים אנא צרו איתנו קשר דרך "צור קשר".