טיפוס אל הר אררט

יציאה: 16 ביולי 2021            חזרה: 24 ביולי 2021

מבוא:

אררט. מספיק השם. ההר הראשון ששמענו עליו בבית הספר היסודי. המקום בו נחתה התיבה של נוח והגיעה אל סיום מסעה האפי: "וַתָּנַח הַתֵּבָה בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּשִׁבְעָה – עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ עַל הָרֵי אֲרָרָט" (ספר בראשית, פרק ח', פסוק ד'). גם אנחנו רוצים לצאת למסע. אולי פחות אפי, אולי פחות מתוקשר. אבל מסע בהחלט.

ממוקם במשולש הגבולות שבין טורקיה, ארמניה ואירן, אררט הוא הגבוה בהרי טורקיה המודרנית. זהו הר געש כבוי בעל שתי פסגות, אררט הקטן, הנושק לגובה של 3,900 מטרים, ואררט הגדול, היעד שלנו במסע זה, בגובה של 5,137 מטרים. ההר אינו נחשב לבעייתי או לטכני. האתגר העיקרי בו הוא התמודדות בתנאי מחנאות, קור, עייפות וגובה.

מסע הרפתקני זה יביא אותנו אל הפינות המרוחקות ביותר בטורקיה, אל ארצם של הכורדים, אל נחלת אבותיהם של הארמנים. כל עם ותביעותיו, כל עם וסיפורו. בד בבד עם המסע הרגלי, נתוודע אל הסכסוך שבין הטורקים לכורדים, ואולי רלוונטי מזה, למתיחות שבין טורקיה לארמניה ואל ההיסטוריה המדממת. ואין מקום מתאים ללמוד ולשמוע על הנושא מהר אררט, מושא נפשם של הארמנים.

לאחר 6 ימים בהם נקדיש את זמננו לטיפוס פיזי ותובעני על הר אררט, נקדיש את הימים הבאים להיכרות מעמיקה יותר עם האזור, עם הנופים ועם הנקודות המעניינות שיש בו, כולל, כן כן, גם אל מקום נחיתה של אותה תיבה מפורסמת. כמו כן, נכיר את אתריה של העיר ואן ואת הימה והאיים שיש בה.

מסלול הטיול:

יום 1 (16 ביולי 2021): תל אביב – איסנטבול – אגרי – דובייזיט:

הבוקר נצא בטיסה דרך איסטנבול, אל העיר אגרי. אל אגרי נגיע בשעות הבוקר המאוחרות. בסיום ההתארגנות נעלה על האוטובוס ונצא בנסיעה מזרחה לכיוון העיירה דובייזיט, שם נאכל גם צהרים. נצא לסייר בעיר עד לשעות הערב, במטרה להכיר עיר ספר טורקית גדולה ומעניינת. לינה בדובייזיט במלון 3 כוכבים.

יום 2 עד יום 6 (17 עד 21 ביולי 2021): דובייזיט – אררט – דובייזיט:

ההרפתקה מתחילה. נצא בנסיעה לכיוון הכפר סבירמה (2,200 מטרים), משם נתחיל בהליכה מהנה לכיוון מחנה מספר 1, הממוקם בגובה של 3,300 מטרים. יום ארוך ומאתגר. עם ההגעה למחנה, לאחר כ – 4 עד 5 שעות הליכה לערך, נתארגן להליכת התאקלמות נוספת, לגובה של 3,600 מטרים. נחזור ללינה במחנה מספר 1. ביום הבא נתארגן להליכת התאקלמות נוספת, הפעם לגובה של 4,100 מטרים, בסיומה נרד חזרה ללילה נוסף במחנה מספר 1. ביום השלישי לשהותנו על ההר נעפיל למחנה מספר 2, בגובה של 4,150 מטרים, שם גם נעשה את הלילה הקצר. זמן הליכה מוערך 4 עד 5 שעות.

לפנות בוקר נתעורר ונצא לדרך אל הפסגה של הר אררט, 1,000 מטרים מעלינו. כשנגיע לקו השלג והקרחונים נעלה על קרמפונים ונעזר בגרזני הקרח שברשותנו. עם ההגעה לפסגה, לאחר כ – 6 שעות לערך, נהנה מהנוף הנפרש לרגלינו, טורקיה, ארמניה ואירן. לאחר שהות קצרה בפסגה, נעשה את דרכנו הארוכה חזרה אל מחנה מספר 1, שם גם נעשה את הלילה האחרון על ההר.

ביום הבא, נתארגן לירידה מההר וחזרה אל דובייזיט, למקלחת טובה, מנוחה, ארוחה טורקית – כורדית אוטנטית וחגיגה לציון סיומו של המסע על ההר.  לינה בדובייזיט במלון 3 כוכבים.

יום 7 (22 ביולי  2021): דובייזיט – ואן:

לאחר ארוחת הבוקר ניפרד מדובייזיט ונצא בנסיעה דרומה אל ארמון איזאק פאשה, ארמון עות'ומאני מרהיב מהמאה ה – 17. הארמון מרהיב ומיקומו מוסיף נופח מיסטי ורומנטי. נמשיך בנסיעה אל האתר בו יש כאלה מאמינים כי תיבת נוח נמצאת, וששרידיה נראים עד לעצם יום זה. האמנם? נבדוק גם את האפשרות הזו.

בסיום הביקור נמשיך מערבה אל העיר ואן. בדרך נעצור לביקור במפלי מוראדין הנפלאים. העיר ואן שוכנת לגדות אגם ואן, מקום בו נתוודע אל תולדות התיישבות הארמנים במזרח טורקיה ואל מקורות הסכסוך שבין הטורקים לארמנים, וכמובן  אל השואה הארמנית של 1915. לינה במלון 4 כוכבים בואן.

יום 8 (23 ביולי 2021): ואן – אגם ואן:

יום סיור מלא באתריה השונים של העיר ואן, השוכנת בגובה של יותר כ– 1,700 מטרים, באגם ובאי אקדמר שבתוך האגם. העיר ואן עשירה בשרידים עתיקים, עוד מהאלף הראשון לפני הספירה, אז שימשה כבירתה של ממלכת אוררטו. באתרי העיר העתיקה נמצאו אף חרסים עם כתב יתדות המתוארכים למאה ה – 8 לפנה"ס. בכתובת ביסותון שנחקקה בהוראתו של דריווש הראשון נקראת העיר בבלית אוררטו ובפרסית עתיקה "ארמניה". ראו כמה הקשר לארמנים חזק ובלתי ינותק מבחינה רגשית. נסייר ונכיר את העיר מקרוב, נצא בשייט אל אחד מאיי האגם, שם נמצא גם שרידי כנסייה ארמנית מרהיבה, עדות ומצבת זיכרון לתקופה שהייתה ולא תחזור עוד. בסיום היום העשיר והמרתק, חזרה אל בית המלון ולארוחת ערב, בה נחגוג את הערב האחרון של הטיול והמסע שלנו במזרח טורקיה.

יום 9 (24 במאי 2021): ואן –  איסטנבול – תל אביב:

לאחר ארוחת הבוקר נצא אל שדה התעופה לטיסה אל איסטנבול ומשם חזרה ארצה. הגעה ארצה בשעות אחר הצהרים.

 

עלות הטיול למטייל בודד בחדר זוגי

2495 Euro  (12 עד 14 מטיילים)

2395 Euro  (15 עד 16 מטיילים)

 

מחיר הטיול כולל:

1. טיסות בינלאומיות וטיסות פנים, כמופיע במסלול

2. מלונות בדובייזיט (2 לילות) ובואן (2 לילות) + מיסים והיטלים

3. אוהלים זוגיים באררט / 4 לילות

4. כלכלה על בסיס פנסיון מלא לאורך כל הטיול / כולל שתייה

5. מיניבוס ממוזג ומרווח

6. מדריך טיפוס ישראלי

7. מדריך טיפוס מקומי + מדריך מקומי מחוץ להרים

8. אישור טיפוס על ההר / פרמיט

9. פרדות לנשיאת הציוד הכללי והציוד האישי

10. אישור להקמת אוהלים על ההר

11. כניסה לכל האתרים המופיעים במסלול

12. טיפים לכל נותני השירותים בטורקיה

 

מחיר הטיול אינו כולל:

1. ביטוח מטען ונסיעה

2. בדיקת PCR בארץ

3. בדיקת PCR בטורקיה (ואן) עלות הבדיקה כ – 30 $ והיא תתואם על ידי   

    המדריך. תוצאות הבדיקה יועברו אלינו בצורה מסודרת ביום למחרת.

4. הוצאות בעלות אופן אישי

5. כל מה שאינו מוזכר תחת סעיף "הטיול כולל"

6. ט.ל.ח.