דרך המשי

מסע תרבותי, דתי וקולינארי לאורך הערים של מרכז אסיה

בהרצאה זו נצא אל מסע תרבותי מרתק בין ערי מרכז אסיה שישבו על דרכי המסחר הקדומות. נתחיל בהיכרות עם המונח "דרכי המשי" ונבין את חשיבותם להתפתחות התרבותית, החברתית והכלכלית של החברה האנושית. נתוודע להיסטוריה של האזור, החל מהתקופה בה הדת השלטת הייתה הדת הזורואסטית, דרך חדירת האסלאם והשפעת הכיבוש המונגולי. נכיר את ערי מרכז אסיה החשובות ואת הדמויות שעיצבו את התרבות ואת דת האסלאם באזור זה של העולם, בעיקר נתמקד בהיכרות עם הזרם הסופי.

בין הדמויות החשובות בהן נתמקד יהיה טימור לנג, כנראה אחרון הכובשים המונגוליים הגדולים, בן האסלאם.

אמנם נתמקד בתרבות האנושית, אך לא יהיה זה נכון לפסוח על התרבות האדריכלית המהממת, החל מהמדרסות המפוארות, המסגדים והמינרטים המתנשאים אל על לשמיים, מבני קבורה מנקרי עיניים, ארמונות, ערים בצורות, והכל מכוסים בדוגמאות אריחים אסטטיים, מוזאיקה, פסיפס ופפייר המאשי. 

משם נמשיך אל השווקים העשירים בכל טוב. נצא לסיורים מעמיקים בין השווקים הצבעוניים עמוסי הכל טוב ונעשה היכרות עם המטבח המרכז אסיאתי, עם הפילף המסורתי (אוש פלוב), הסמסה, המנטי, הלגמאן, השורפה ועוד. זהו מטבח עשיר וריחני המשלב בתוכו מטעמים מהמטבח הפרסי, הטורקי, הרוסי והסיני. האוכל הוא בילוי מרכזי אצל עמי מרכז אסיה והם מבלים סביב שולחנות עמוסים במטעמים כיד המלך, במקרים רבים בליווי מופעי פולקלור, שירה וריקודים.

"נצא" לארוחה הנפתחת במגוון עשיר של סלטים, אלכוהול, ממשיכה במאפים ופשטידות ואז פונה אל המנות העיקריות, אל עוד אלכוהול, מרקים מתובלים בחריפות, פירות וירקות, פירות יבשים, מתוקים למינהם ועוד.

הרצאה מעוררת השראה אך גם מעוררת תיאבון. מומלץ לחובבי התרבויות המרכז אסיאתיות ולחובבי המטבח המרכז אסיאתי.