ברזיל

שבטים וחברות באגן האמזונס

שטח אגן הניקוז של נהר האמזונס הוא הגדול בעולם. הוא משתרע על פני כשבעה מיליון קילומטרים רבועים ועל פני 9 מדינות בתחומי אמריקה הדרומית. ויכוחים ניטשים על דירוג אורכו של הנהר: יש הטוענים כי הוא השני באורכו בעולם, אחרי הנילוס, יש הטוענים כי הוא הוא הארוך בעולם. אך דבר אחד ברור, שפעת מימיו גדולה פי 5 ויותר מזה של הנילוס. אין ספק, זהו הנהר האדיר והגדול ביותר בעולם. 

אגן האמזונאס, הקרוי גם אמזוניה, תופס יותר משליש משטחה של אמריקה הדרומית. למרות שאגן הניקוז שלו משתרע על פני 9 מדינות, הנהר עצמו זורם בשטחן של ברזיל ופרו בלבד. מרביתו של אגן הניקוז מכוסה ביער הגשם הגדול בעולם, כמעט בלתי חדיר, והאקלים השורר בו חם ולח.

על אף שהאמזונאס זורם באזורים נידחים נרחבים, ישנם יישובים רבים המצויים סמוך לגדותיו. כמו כן, כמה מאות אלפי אינדיאנים גרים לאורך האמזונס ויובליו, ועימם מתיישבים ברזילאים שהגיעו עת נפרצה הטראנס אמזוניקה, הדרך שנסללה על ידי ממשלת ברזיל במעבה יערות האמאזונאס, מן החוף האטלנטי עד לגבול הפרואני.

בתוך היער הבלתי חדיר חיים חברות ושבטים מקומיים רבים, שיש בינהם שפגשו באדם הלבן כבר לפני מאות שנים, ויש כאלה שהמגע עם האדם הלבן נחשב לנדיר אפילו כיום. יתרה מכך, הערכה מדברת על כמה עשרות שבטים "בלתי נגועים", כלומר כאלה שחיים בניתוק מוחלט ללא כל אינטראקציה עם העולם והאדם המודרני.

בהרצאה זו נתחיל בהכרות עם אגן ניקוז נהר האמזונס, עם הנהר עצמו ואט אט נחדור פנימה אל מעבה היער ואל השבטים המוכרים יותר והמוכרים פחות. נכיר את השבטים, את האנשים, את המקור שלהם, את אורחות חייהם והמנהגים הייחודיים להם. הרצאה בעלת אופי גיאוגרפי - אנתרופולוגי, מרתקת במיוחד.