מסתורי הבלקן - מקדוניה

רשמים ממקדוניה הנוצרית אורתודוקסית:
מדוע רואים המקדונים באלכסנדר הגדול מקדוני ולא יווני?

פסלו הענק של אלכסנדר הגדול בלב ליבה של סקופיה, בירת מקדוניה, אינו משאיר מקום לספק: המקדונים רואים באלכסנדר הגדול את בן תרבותם, בשר מבשרם, דמות נערצת עליה התפתח חלק נכבד מהאתוס הלאומי של האומה המקדונית. אם כך, לא יפלא איפה שאפילו שמו של נמל התעופה הבינלאומי בסקופיה קרוי על שמו של אלכסנדר הגדול. למעשה, להולך ברחובות הערים הראשיות של מקדוניה, כדוגמת סקופיה ואוכריד, נראה כי נוכחותו הפיזית של אלכסנדר הגדול, כמו גם הרוחנית, מלווה את ההלך בכל מקום אליו הוא פונה. 

אלכסנדר נולד באמצע המאה הרביעית לפני הספירה לפיליפוס השני, מלך מוקדון, אזור בצפונה של יוון היום. יחסם של היוונים למוקדונים היה מתנשא משהו, הם ראו במקדונים עם נחות, אפילו אזור ספר ברברי. כל זה משתנה עם עלייתו של פיליפוס השני לשלטון, עת דמותו הכריזמטית ופעולותיו הביאו את מוקדון לעמדת בכירות. כמו אלכסנדר, גם פסליו של פיליפוס השני מתנשאים בגאון ברחבי מקדוניה ובסקופיה בפרט.

עם עלייתו לשלטון בגיל צעיר מאוד יצא אלכסנדר למסעות כיבושים ששינו את סדרי העולם, בכללם כיבוש יוון (אתונה ותבאי), כיבושים נרחבים באסיה והכיבוש החשוב והמשמעותי ביותר, כיבושה של האימפריה הפרסית. כיבושיו הנרחבים הביאו את העולם לפרק חדש בתולדות האנושות, אל הפרק החשוב והמפואר של התקופה ההלניסטית.

לא יפלא איפה להבין מדוע מתעקשים לראות היוונים באלכסנדר הגדול יווני בעוד המקדונים מתעקשים לראות בו את בן תרבותם. למורשתו האדירה של אלכסנדר, עליה נרחיב בהרצאה זו, השפעה גדולה על היחסים בין יוון לרפובליקה של מקדוניה מצפון. נראה כי כל צד טוען ל"בעלות" על האיש ופועלו, והדברים מגיעים מפעם לפעם לידי משבר של ממש ביחסים בין הצדדים, עד כי רואים היוונים בעצם השימוש בשם "מקדוניה" סוג של גניבת זהות לא חוקית.

בהרצאה זו נתמקד בדמותו של אלכסנדר הגדול, בפועלו ובמורשתו. נשמע על הסכסוך בין המקדונים לבין היוונים. נברר מי הם המקדונים, נכיר את ההיסטוריה שלהם, דרך אירועים חשובים, כמו גם דרך דמויות היסטוריות אחרות בדברי ימי העם המקדוני, ונשמע כיצד אלכסנדר הגדול משתלב באמונה הכללית והדתית ובאתוס הלאומי שלהם.