מיאנמר (בורמה)

בין שלטון צבאי, אומנות ההקשבה לפעימות הלב ובודהיזם

בהרצאה מיוחדת זו נעמוד על האדם שמאחורי התרבות בה הוא חי, במקרה זה, התרבות הבורמזית - בודהיסטית, אחרי שנים רבות של משטר צבאי אכזרי ובידוד מהעולם שמסביב. זהו שיר הלל לאדם, לתעצומות הנפש שלו, לאמונות, לערכיו ולחייו.

מיאנמר, היא בורמה, מהווה חיץ בין המעצמות הודו במערב וסין במזרח, בין מרומי ההימלאיה בצפון למפרץ אנדמן בדרום, ובכלל בין דרום מזרח אסיה ותת היבשת ההודית. היא מקום מושבם של למעלה ממאה עמים, שנדודיהם לאזור זה והקשרים ביניהם, לצידן של מעצמות אזוריות, הכתיבו היסטוריה עשירה ומורכבת. את ההרצאה תלווה כמובן ההיסטוריה של מיאנמר. עמק נהר האירוואדי והנהר עצמו הם לב ליבה של מיאנמר ההיסטורית ומיאנמר העכשווית. כדי להבין את מיאנמר ואת התפתחותה לאורך ההיסטוריה חשוב להכיר את הנהר ובכך נתחיל בהרצאה זו.

במאה ה – 9 מגיעות שתי קבוצות חשובות לבורמה: בני המון שהגיעו מאזור הגבול עם תאילנד וקבוצות של אנשי באמר הסינו – טיבטיים. באותה עת שלטו בשטחי בורמה שלושת הזרמים העיקריים של הבודהיזם: טראוואדה, מהיאנה ווז'ריאנה. בני מון הנחילו לדרום בורמה את הטראוואדה, בעוד שהבאמר הביאו מסין פולחנים מקומיים ופולחן אבות. באמצע המאה ה – 11, החליט מלך בגאן, אנאווארטה, להפוך את בני עמו למאמיני זרם הטראוואדה, הזרם הנוקשה יותר של הבודהיזם. החלטה זו תשפיע ישירות ובאופן מובהק על אופי החיים הדתי והתרבותי של הבורמזים, מאז ועד ימינו אנו.

במקביל לאמונה הבורמזית הכל כך עמוקה בבהודהיזם הטראוואדי, מאמינים הבורמזים גם בעולם עשיר ומלא של נאטים, רוחות ואסטרולוגיה. לאסטרולוג תפקיד חשוב ומרכזי בחיי המשפחה ובחיי הפרט הבורמזי. בהרצאתנו נשמע על הקשר והשילוב הכל כך עדין ויפה בין העולם הבודהיסטי לעולם הרוחות והאסטרולוגיה, קשר אשר עצם קיומו הוביל אל התוכן של ספרו היפה של יאן פיליפ סנדקר, "אמנות ההקשבה לפעימות הלב".

בשנת 1962 השתלטה על בורמה חונטה צבאית ורק בשנים האחרונות הולך ופוחת לחצה של החונטה על האוכלוסיה ומיאנמר מגלה יותר ויותר פתיחות. אולם תוצאות שלטונה של הכת הצבאית וההרס הכלכלי שהביאה עימה ניכרים עד היום.

בהרצאה זו נכיר את נפשו של האדם הבורמזי הפשוט, אורחות חייו, חיי המשפחה והחיים האישיים. נדבר על הזוגיות, על ריבוי הטקסים במיאנמר, על הקשר שלו אל הדת ועל החיים בין כוחות כל כך חזקים, בין בודהיזם דומיננטי, משטר צבאי מגביל ועולם של רוחות וקבלת החלטות בהתאם למפת הכוכבים. הרצאה מעניינת המשלבת בין אלמנטים דתיים ומסתוריים כאחד.