הבודהא ויסודות הבודהיזם

מי היה הבודהא ומה הנחיל לדורות שבאו אחריו?

במאה השישית לפני הספירה, בתווך שבין צפון הודו ונפאל של היום, נולד מי שעתיד להיות אחת הדמויות המרכזיות והחשובות בדברי הימים והתרבות של אסיה ואחת מהמרכזיות בהיסטוריה התרבותית של האדם. סידהרטה גואטמה נולד כבן נסיך למהאראג'ה גדול והיה אמור לרשת את אביו. אלא, כדרך הטבע באותם הימים, עזב את הארמון בגיל 29 ובמשך 6 שנים תר אחר תשובה לשאלת הסבל האנושי על פני האדמה.

בגיל 35, לאחר סיגופים קשים ומשטר נוקשה של מדיטציה חסרת תועלת, הגיע סידהרטה להארה, ובכך הפך לבודהא, שהוראתו "הנאור". תכניה של הארה זו מרכזיים בחשיבותם לזרם אותו ייסד. תורתו עוסקת בבעיות המרכזיות והיסודיות המשותפות לבני האדם באשר הם. באמצעות ההארה מציעה הבודהא פתרון לבעית הסבל. תורתו ודרכו מתבססות על "ארבע האמיתות האצילות", זו הדרך להגיע להארה, וכל אדם, אם יילך בדרכו ובעצותיו של הבודהא, יוכל להגיע גם הוא אל ההארה הנכספת.

אז מי הוא הבודהא? מהי אותה הארה? האם ניתן להסביר אותה? מהי אותה דרך בעלת 4 אמיתות אצילות? מה היה לבודהא להציע ואיך התפשטה תורתו כמעט בכל רחבי אסיה? ומצד שני, מדוע לא תפס הבודהיזם בהודו, שם נשארה הדת ההינדית מרכזית ובלתי ניתנת לערעור? מי הם הבודהיסטוות ומה הם מייצגים? מדוע התפצל הבודהיזם לתת זרמים ומה ההבדל בין הזרמים השונים?

אלה הן חלק קטן מהשאלות עליהן ניתן את הדעת בהרצאה מרחיבת אופקים על תרבות, דרך חיים ואולי אפילו דת מזרחית קדומה וחשובה מאין כמותה.