דרום אתיופיה

שבטים וחברות בעמק נהר האומו

נהר האומו זורם מאזור הרמה האתיופית הדרומית מערבית ונשפך לאגם טורקנה בדרום. הנהר מכונה גם בפי המקומיים "מלכת אפריקה". עמק נהר האומו מרשים מאוד, קניוני, עמוק ומרהיב. מצוקיו מתנשאים לגבהים שמעל ל – 2,000 מטרים אולם, ככל שמדרימים עם הנהר משתנה הנוף ועמו גם הצמחייה. ההרים מתמתנים והקניון נפתח לסוואנה רחבת ידיים האופיינית לחלקו התחתון של הנהר, הנמצא באחד האזורים היבשים ביותר של אתיופיה.

עד לפני לא הרבה שנים נחשב עמק נהר האומו לאחד המקומות המבודדים בעולם. לאורכו של הנהר חיים שבטים רבים, חלקם היו עד לא לפני הרבה שנים פראיים לחלוטין, בניהם ניתן למנות את הבודי, הקואגו, הקארו, הדשאנך, הנייאנגאטום, הסורמה, המורסי, הההאמר ואולי גם את הקונסו המאוד מעניינים, שגם אותם נכיר בהרצאה זו.

בניגוד לחבשים, להם זהות לאומית אחת ומוגדרת, לשבטים החיים בדרום מערב אתיופיה, היינו עמק נהר האומו, זהות שבטית חזקה, נטולת זהות לאומית. ומכיוון שהאזור הוא מהיבשים באתיופיה ומכיוון שכלכלת רוב השבטים מסתמכת על גידול של בקר ומקנה הזקוקים למים רבים, היחסים בין השבטים השונים מתוחים ואלימים, עד כדי מעשי הרג.

בהרצאה  זו נכיר את נהר האומו, את חלקו הדרומי, את הגיאוגרפיה, פני השטח והאקלים. נכנס יותר ויותר לחלקיו המיושבים, נכיר את השבטים השונים, את המסורות שלהם, את מנהגיהם, נבין את הקודים ההתנהגותיים המאפשרים להם לחיות בסביבת חיים כל כך עוינת ונלמד על הקשרים בין השבטים השונים. הרצאה תרבותית אנתרופולוגית מרתקת, על אחד מהמקומות הפחות מושפעים עלי אדמות.