ארמניה

אומה מתחדשת, עבר אל מול הווה ועתיד, רצח עם ושאיפות לאומיות

חדירת הנצרות לארמניה מרחשת כאשר ארמניה היא עדיין ממלכה עצמאית ומשפיעה, ממלכה חזקה שנמצאת בין שני כוחות גדולים עוד יותר, רומא ופרס. הדבר מתרחש בשנת 301 לספירה, למרגלות הר אררט, ובכך הפכה למדינה הראשונה בעולם שקיבלה את הנצרות. אררט היה ללא ספק ההר המרשים ביותר בין הריה הרבים של ממלכת ארמניה.

הזהות הלאומית של הארמנים החלה להתגבש על חורבותיה של ממלכת אוררטו האדירה, מאה 9 עד מאה 7 לפנה"ס, כך שקבלת הנצרות כדת מדינה, במהירות רבה וכמעט ללא התנגדות, גבשו וחיזקו את הזהות הלאומית של הארמנים עוד יותר. 

לאחר חורבן פרס בידי המוסלמים ניצבו הארמנים בפני סכנה קיומית. הערבים הצליחו להשתלט על הארץ שהייתה מפולגת אז בין נסיכויות פיאודאליות והציבו בה מושלים. אולם הניסיונות להביא להתאסלמות הארמנים עלו בתוהו. ארמניה לא זכתה לחדש את גדולתה – למעט אפיזודה אחת וקצרה: במאה ה – 9 עלתה משפחת באגרטי לשליטה בארמניה. אשוֹט ה - I, שעל פי האמונה מוצאו מבית דוד, הצליח לגרש את הערבים וייסד את שושלת הבגרטידים (זו ששלטה גם בגאורגיה). הוא גם קיבל את התואר "נסיך ארמניה" ועשה את העיר אני (Ani), טורקיה של היום, לבירתו.

הארמנים חיו במרחב גדול מאוד, על פני כל מזרח טורקיה (ימת ואן), ברמה הארמנית (ימת סוואן) ובצפון מערב אירן (ימת אורמיה). עם איבוד הארמנים את ממלכתם, חיו אלה לרוב תחת כיבושים שונים, כדוגמת הסלג'וקים, המונגולים ובעיקר הטורקים. קהילה גדולה מאוד של ארמנים חיה באנטוליה, מזרח טורקיה. בהרצאה זו, בהמשך לדגשים היסטוריים חשובים על העם הארמני, ננסה להבין מה היו המאורעות שקדמו לרצח העם הארמני בידי הטורקים, כיצד ראו זאת הטורקים ולמה לא עשה העולם כלום בנידון?

ארמניה קיבלה את עצמאותה מחדש בשנת 1991, עם התפרקותה של ברית המועצות, ונכנסה למלחמה עם אזרבייג'אן, בה גם ניצחה. אך רוב שטחה של ארמניה ההיסטורית נמצא בטורקיה. בהרצאה זו נבין את השינויים שחלו במאה ה - 19 ובמאה ה - 20 באזור זה של הקווקז, נענה על השאלות מה החזיק את ארמניה כגוש מבודד תחת כל כך הרבה אויבים והאם השואה הארמנית עיצבה את דמותה של ארמניה המודרנית? הרצאה חובה לחובבי פרקים באנושיות והיסטוריה.