מסתורי הבלקן - אלבניה

מסע היסטורי באלבניה, החל מימי האילירים ועד אנואר הוג'א

זוהי הרצאה המיועדת לאלה המעוניינים להכיר לעומק את אלבניה, מדינה בלקנית, קטנה וענייה, שנחשבה עד לקראת סוף המאה ה - 20 למדינה האירופאית המנותקת ביותר והפחות ידועה בקרב הציבור הרחב. אלבניה אמנם פתוחה היום לאנשי עסקים ולתיירים מכל העולם, דמוקרטית בעיקרה, אם כי השחיתות עדיין גדולה בה, ורוצה להיות חלק מאירופה הגדולה, אולם היא עדיין מהווה דוגמא מעניינת לשינויים הגדולים שהתחוללו באירופה בסוף המאה ה - 20, לאותם שינויים שהפילו את מסך הברזל והביאו לסיומו של העידן הקומוניסטי באירופה.

אלבניה היא מהיפה במדינות הבלקן, פנינה חבויה ומסורית. בין הים האגאי והים האדריאטי לאלפים האלבניים חבויים להם כפרים שבהם הזמן עמד כאילו עמד מלכת. בכפרים אלה חורשים את האדמה בעזרתם של שוורים או של חמורים. את המים מקבלים מבארות פרטיים. תושביה מסבירי הפנים של אלבניה מוסלמים כמובן, עדות לשנות שלטון עות'ומאני רב שנים.

בהרצאה זו נברר מי הם האלבנים ומהי ההיסטוריה שלהם, החל מהתקופה הטרום רומית, התקופה בה שלטו האילירים, "ארצם של החופשיים" בשפה האלבנית. נשמע על השבטים האילירים ועל תרבותם ומה הקשר שלהם לעם האלבני של היום. האילירים נכבשו במאה הרביעית על ידי צבאו של פיליפוס השני, אביו של אלכסנדר הגדול, ולאחר מותו של אלכסנדר חזרו ושלטו האילירים בשטחים של צפון אלבניה של היום, מונטנגרו ובוסניה. במאה השנייה נפלו הממלכות האיליריות לידי הצבאות הרומאים, ובכף הביאו לסיום שלטונם.

נמשיך ונשמע על קורותיהם של אלבניה תחת שליטתם של הרומאים, ביזנטיון ואימפריות אזוריות אחרות, עד שהגיע הרגע המכריע במאה ה - 15, עת נכבשו האלבנים על ידי האימפריה העות'ומאנית שנשארה שם כמעט 500 שנים, שלטון כובש אשר הביא להתאסלמותם של רוב האלבנים ולהפיכתה של אלבניה למדינה מוסלמית. 

הגעתם של העות'ומאנים נתקלה בהתנגדות חריפה של האלבנים. גדול בניה של אלבניה, הגיבור הלאומי של אלבניה, סקנדברג הגדול, נולד בתקופה בה אירופה רעדה מהענק העותו'מאני. על פי המסופר, לחם אביו בטורקים, הפסיד במערכה על קוסובו, ובשל כך הוא ואחיו הנסיכים הצעירים נלקחו על ידי העות'מאנים לאיסטנבול, שם המירו הטורקים את דתם לאסלאם. הוא גדל בחצר הסולטאן כטורקי לכל דבר, נלחם בשורות הצבא הטורקי, הגיע להישגים מרשימים, התקדם ואף הפך למצביא וגנרל משפיע. או אז הוא גם מקבל מהטורקים את השם אלכסנדר הגדול, או אלכסנדר פשה, ובטורקית סקנדר בק, ומכאן השם האלבני סקנדרברג.

סקנדרברג ניצח אמנם קרבות רבים עבור העות'מאנים, אך בליבו שמר נאמנות לארצו ולדתו המקורית, הנוצרית קתולית. במהלך מתוחכם עליו נשמע בהרצאה עזב את הטורקים, איחד את כלל הנסיכויות האלבניות ויצא למלחמה כנגד הטורקים וניצח בקרבות רבים עד ליום מותו. עשר שנים לאחר מותו תיפול אלבניה לידי הטורקים באופן מוחלט. בהרצאה זו ניתן את הדעת לתקופה בה נלחמו האלבנים בטורקים ובתקופת השלטון הטורקי וההמרה לדת האסלאם.

לקראת סיום ההרצאה נכנס לפרק של טרום מלחמת העולם הראשונה, דרך ההתקוממיות האלבניות בשלטון העות'ומאני ועד להתפרקות האימפריה העות'ומאנית בסיומה של מלחמת העולם הראשונה.

פרק הסיום של הרצאה זו יעסוק בתקופת שלטונו של אנואר הוג'ה, אשר לקראת סיום מלחמת העולם השנייה תפס את השלטון והנהיג משטר קומוניסטי רודני ומעוות. נכיר את האיש, את מורשתו, את התקופה בה אלבניה חיה בצילו ואת השנים שלאחר מותו בשנת 1985.