אוורסט בייסקמפ דרך גוקיו

יציאה: 1 באוקטובר 2020                              חזרה: 18 באוקטובר 2020

מבוא:

מסע רגלי בקבוצה קטנה אל לב ליבו של רכס הרי ההימלאיה האדיר, לא רחוק מהר האוורסט ומענקי הימלאיה אחרים. יש המתעקשים לקרוא לנוף הנשקף לאורך המסלול "הנוף המרהיב ביותר בעולם". אנחנו לא נתווכח...

באזור זה נמצאים 4 מתוך 6 ההרים הגבוהים בעולם, האוורסט (8,850 מטרים), לוהצה (8,516 מטרים), מקאלו (8,485 מטרים) וצ'ו אויו (8,201 מטרים), קצת יותר מרוחק, כולם מתרוממים זקוף, מעלה מעל סביבתם, מלכים ונסיכים, בני האצולה של ממלכת ההימלאיה. טרק האוורסט בייס קמפ, יחד עם העלייה לקאלה פאטר (5,550 מטרים), הוא "הסלע השחור", מנקודות התצפית המרהיבות על הר האוורסט, נחשב לאחד הטרקים היפים בעולם, ובעיני טרקריסטים רבים לאחד הטרקים החשובים והאטרקטיביים ביותר.

את הדרך אל מחנה הבסיס של האוורסט תעשו בחלק מהנתיב המפורסם והמרשים של הדרך אל האגמים הקדושים של עמק גוקיו,  כך שבמהלך הטרק והגישה אל מחנה הבסיס של האוורסט תעברו דרך שתי נקודות חשובות ומרשימות, דרך פסגת גוקיו רי (5,350 מטרים) ודרך מעבר צ'ו לה (5,420 מטרים), דרומית להר האוורסט, שתי נקודות גבוהות החשובות להתאקלמות. הטרק מציע נופים הרריים מהיפים והמרשימים בעולם, זהו מסע אל ביתם של ההרים האדירים והאנשים החיים בצלם המאיים של הרים אלה, בני שבט השרפה, אל עולמם התרבותי, דתם הבודהיסטית ואל המנזרים הרבים בדרך. הטרק עובר דרך כפרים ציוריים בשטחו של הפארק הלאומי סאגארמהטה.

להלן פירוט המסלול:

ימים 1 – 2: בשעות הערב המאוחרות נצא בטיסה מתל אביב לקטמנדו דרך יעד ביניים. אל קטמנדו נגיע לקראת הצהרים של היום השני. משדה התעופה נצא לסיבוב בדורבאר של קטמנדו, נצעד בין המקדשים והארמונות הרבים ונתרשם מהתרבות הנאוורית שהשאירה את חותמה על פינה זו של העיר. נמשיך לבית המלון, למנוחה ולהתארגנות ומשם נצא לטמאל, אזור הקניות התיירותי וההומה של נפאל, שם נרכוש ציוד ו/או נשלים ציוד לטרק. כלכלה על בסיס ארוחת ערב בלבד. לינה קטמנדו.

יום 3: לאחר ארוחת בוקר נצא בטיסת בוקר מוקדמת של 40 דקות אל לוקלה (2,840 מ'). עם ההגעה ללוקלה נתארגן ונתחיל את המסע שלנו צפונה לכיוון פקאקדינג הנמצא בגובה של 2,610 מטרים. פקאקדינג הינו כפר קטן וציורי באזור קומבו, תחנת הלילה הראשונה שלנו בדרך הארוכה שלנו אל לובוצ'ה. זמן ההליכה המשוער הינו כ – 5 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בפקאקדינג.

יום 4: כמו שאר הימים הבאים, גם היום אנו במגמה צפונה ומעלה. הבוקר נעשה דרכינו אל נאמצ'ה באזר, הכפר המרכזי בעמק קומבו, הממוקם בגובה של 3,440 מטרים בנקודה הנמוכה שלו, כאשר על המדרונות מסביב ומעלה בנויים להם בתי הכפר. בדרך נחצה את הדוד קוסי 5 פעמים על גבי גשרים מרהיבים, האחרון שבהם הוא גם הגבוה ביותר. מכאן מתחילה עלייה תלולה לנמצ'ה. נמצ'ה הינו מרכז המסחר העיקרי ולב ליבו הפועם של עמק קומבו. נמצ'ה באזר נחשב גם למקום תיירותי מאוד, שם בני שבט השרפה עובדים לרוב בתעשיית התיירות. המקום מוקף בפסגות רבות ומרהיב ביופיו. מערבית לנמצ'ה נמצא קונגדה רי (גובהו מעל 6,000 מטרים) ומזרחית לנמצ'ה נמצא ההר טמסרקו (גובהו מעל 6,600 מטרים). זמן ההליכה המשוער מפקאקדינג לנמצ'ה באזר הינו 7 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בנמצ'ה באזר.

יום 5: את הבוקר נתחיל בהליכה על נתיבו של האוורסט בייס קמפ עד שנגיע אל קיינגג'ומה, צומת חשוב וידוע, שם נעלה על הנתיב שיוביל אותנו לכיוון היעד שלנו להיום, פורצה טנגה (3,680 מטרים), כפר קטן על הדרך אל גוקיו. בדרך נוכל להתרשם מטמסרקו, אמאדבלאם (6,812 מטרים) קומבילה (5,760 מטרים) ועוד הרים מרשימים אחרים. זמן ההליכה המשוער מנמצ'ה בזאר אל פורמה טנגה הינו 5 עד 6 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בפורצה טאנגה.

יום 6: יום קצר לפנינו, אם כי כולו בדגש עלייה. דרכינו צפונה אל דולה (4,110 מטרים), במקביל אל נהר דוד קוסי. בדרך נעבור דרך יערות של רודודנדרון, מפל מרשים ומרכז הכשרה של מטפסים מקומיים. זמן ההליכה המשוער 3 עד 4 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בדולה.

יום 7: את היום הנוכחי ננצל להמשך ההתאקלמות. נצא בבוקר מדולה בדרכינו אל מצ'רמה (4,410) הנמצאת פחות או יותר באותו הגובה של דולה. מצד ימין לנו (מזרח) זורם הדוד קוסי, מצד שמאל לנו (מערב)  נמתחות להן הפסגות של רכס קומוצ'ה הימאל, פסגות הנוגעות, מקצתן חוצות, את קו ה – 6,000 מטרים, אולם גולת הכותרת ליום זה, במידה ומזג האוויר יאפשר זאת, נגלה את פסגתו של צ'ו אויו (8,201 מטרים) אל מגד עינינו. זמן ההליכה המשוער 3 עד 4 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה במצ'רמה.

יום 8: בדרכינו אל גוקיו (4,800 מטרים). ממשיכים צפונה, בכיוון גוקיו ומחנה הבסיס הדרומי של צ'ו אויו. ההר הגבוה ממש מעלינו. חלק מהדרך נעשה בירידה ואז נתחיל לטפס מעלה. הדרך אל גוקיו מקבילה לשוליו הדרומיים של קרחון נגוזומפה ואל אזור האגמים הקדושים של גויקו. זמן ההליכה המשוער 5 עד 6 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בגוקיו.

יום 9: יום הליכה בגובה, יום שכולו שיר הלל לעוצמתם של הרים מסביב ולעוצמתו של רכס ההימלאיה. נעזוב את בית הארחה שלנו בגוקיו ונעלה על גוקיו רי (5,360 מטרים). עלייה לשם התאקלמות ולשם התרשמות מהנופים שמסביב, תצפית מרשימה על האגמים ועל הפסגות שמסביב (כתלות במזג האוויר כמובן). בין ההרים נתרשם כמובן מצ'ו אויו, אוורסט, לוהצה, נופצה, מקאלו ועוד. נרד חזרה אל בית ההארחה בגוקיו למנוחה קלה ונצא אל ת'אנגנאק (4,700 מטרים), כשבדרך אנו חוצים את קרחון נגוזומפה. זמן ההליכה המשוער לגוקיו רי וחזרה 3 עד 4 שעות. זמן ההליכה מגוקיו לת'אנגנאק כ – 3 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בת'אנגנאק.

יום 10: יום נוסף שכולו בגובה דרך מעבר צ'ולה (5,400 מטרים). המעבר עצמו אינו קשה במיוחד, אבל הדרך תלולה וייתכן שנאלץ לעבור דרך משטחי קרח ומקטעי דרך מצוקיים. מהמעבר המעוטר בדגלי תפילה ניתן להבחין באמאדאבלם, צ'ולצה, לובוצ'ה, ברונצה ועוד פסגות רבות אחרות. ייתכן בדרך כי נאלץ לעבור דרך כמה קרווסים לפני שנתחיל בירידה אל הכפר דז'ונגלה (4,830 מטרים). מהכפר עצמו נראים ההרים מסביב בצורה ברורה, כאשר מצפון לכפר מתנשא לו לובוצ'ה מזרח (6,119 מטרים) במלוא הדרו. זמן ההליכה משוער 7 עד 8 שעות. לינה וארוחת ערב בבית הארחה בדז'ונגלה.

יום 11: היום אנו בדרכינו אל לובוצ'ה (4,910 מטרים). חוזרים אל המסלול צפונה, דרך עמק רחב ידיים, כאשר ממערב לנו שתי פסגות מרשימות, זו של צ'ולצה (6,335 מטרים) וזו של טאבוצ'ה (6,495 מטרים). עם ההגעה לכיוון לובוצ'ה, אנו גם מתקרבים ונמצאים למרגלותיו של קרחון קומבו המפורסם והאימתני. זמן ההליכה המשוער מפריצ'ה ללובוצ'ה כ – 6 שעות. לינה וארוחת ערב בלובוצ'ה. במהלך יום זה תיפרד הקבוצה מן המדריך הישראלי עד ליום 14.

יום 12: את הבוקר נתחיל בעלייה מתונה לאורכו של קרחון קומבו עד שנגיע למעבר לובוצ'ה (5,110 מטרים). כיפתו עוצרת הנשימה של פומורי (7,165 מטרים) מתריסה ועומדת לה בהוד והדר לנגד עינינו. גם פסגתו האדירה של נופצה ומאחוריו האוורסט. נגיע למחנה שלנו בגורקשפ (5,140 מטרים), ומשם נמשיך עד למנחה הבסיס של האוורסט בגובה של 5,360 מטרים). הנוף עוצר נשמה, גג העולם עומד במלא תפארתו לנגד עינינו. לאחר התפעלות ומנוחה במחנה הבסיס של האוורסט, נרד בחזרה אל גורפשפ. זמן ההליכה ליום זה כ – 10 שעות. לינה וארוחת ערב בגורקשפ.

יום 13: בדרכינו אל הנקודה הגבוהה ביותר בטרק הנוכחי, אל פסגת קאלה פאטר, הוא "הסלע השחור". נחזיק אצבעות שמזג האוויר והראות יהיו בעדנו ונצא בהליכה מהנה ומאתגרת אל פסגת קאלה פאטר, 5,550 מטרים גובהה. בראות טובה וביום טוב פמורי והאוורסט כמו מונחים לנו על כפות הידיים. פסגת קאלה פאטר נחשבת לנקודת תצפית מרהיבה על האוורסט. לאחר שהייה על הפסגה והתפעלות מהנוף, נעשה דרכינו חזרה אל גורקשפ. זמן ההליכה המשוער ליום זה כ – 6 שעות. לינה וארוחת ערב בגורקשפ.

יום 14: מתחילים את הירידה בחזרה מטה. היום נתחיל את דרכינו הארוכה דרומה, אל פאנגבוצ'ה אשר בגובה של 3,850 מטרים. יום הליכה נעים במגמת ירידה. בדרכינו הארוכה מטה נעבור את לובוצ'ה ופריצ'ה, שני מקומות בהם לנו בדרך שלנו לכיוון האוורסט בייס קמפ ופסגת קאלה פאטר. בערב תיפגש הקבוצה עם המדריך הישראלי. זמן ההליכה המשוער כ – 7 שעות. לינה וארוחת ערב בפאנגבוצ'ה.

יום 15: ממשיכים דרומה ובחזרה לכיוון נמצ'ה באזר (3,440 מטרים), מרכז המסחר העיקרי ולב ליבו הפועם של עמק קומבו. זמן ההליכה המשוער 6 – 7 שעות. לינה וארוחת ערב בנמצ'ה.

יום 16: דרכינו אל לוקלה (2,840 מטרים), ממשיכים דרומה ובמגמת ירידה. זמן ההליכה המשוער 6 – 7 שעות. לינה וארוחת ערב בלוקלה.

יום 17: אחרי ארוחת הבוקר נצא לכיוון שדה התעופה ומשם נצא בטיסה חזרה אל קטמנדו. נצא אל בית המלון שלנו ומשם נמשיך ונבקר באתרים שבעמק קטמנדו. נבקר במקדש סוואיאמבונאט, מקדש בודהיסטי מרשים, המוכר בשמו העממי "מקדש הקופים", הצופה על כל עמק קטמנדו. נבקר באתר שריפת המתים של פאשופטינאט ובסטופה הגדולה של בודנאט, המקדש החשוב ביותר לבודהיסטים בנפאל, אתר בו נאספים מדי יום אלפי צליינים טיבטים. אם יותיר הזמן נטייל אחרי הצהרים גם בבהקטפור, עיירה נאוורית נאה ומרשימה. יום של קודש אותו נסיים בארוחה חגיגית לקראת סיום מסענו בנפאל. ארוחת ערב חגיגית ולינה בקטמנדו.

יום 18: נצא בטיסת בוקר אל תל אביב, דרך יעד ביניים. נחיתה בשעות הערב המאוחרת של אותו היום.

מחיר הטיול: 4,980$ – מותנה ב – 6 עד 8 מטיילים

תוספת לאדם בחדר יחיד: 250$

 

המחיר כולל:

טיסות לקטמנדו דרך יעד ביניים וחזרה

כלכלה מלאה לאורך כל ימי הטיול הטרק (B, L, D)

ארוחות ערב בקטמנדו (D)

שתייה קלה ואלכוהול במהלך ארוחות הערב בקטמנדו

מלון בדרגת תיירות גבוהה בקטמנדו (2 לילות)

טיסות קטמנדו – לוקלה – קטמנדו

בתי ההארחה הטובים לאורך כל הטיול

מקלחות היכן שניתן - עד לדז'ונגלה

אישור שהיה בפארק סאגארמהטה (פרמיט 1)

אישור טרק EBC (פרמיט 2)

מדריך ישראלי – ד"ר חזי שקד* (ביום 11 ייפרד המדריך מהקבוצה. ביום 14 ייפגש המדריך עם הקבוצה)

צוות הדרכה מקומי ומיומן

ביטוח עבור המדריכים והסבלים – בהתאם להוראות החדשות של ממשלת נפאל

סבלים לאורך כל הטרק בהתאם להוראות החדשות של ממשלת נפאל

העברות והסעות באוטובוס בקטמנדו ובעמק קטמנדו

מים (מים זמינים ומטוהרים) לאורך כל הטיול

טיפים לצוות נפאלי מקומי

המחיר אינו כולל:

ויזה לנפאל עם הכניסה בסך 30 עד 40$

מקלחות החל מלובוצ'ה

ביטוח רפואי

ט.ל.ח.